Hello There, Guest! Login Register


storcator legume prin presare la rece

#1
buna seara dragi colegi,dat fiind ca situatia sanatatii mele o cere,am nevoie de un storcator prin presare la rece pentru legume si fructe. in principiu un Hurom He sau Da.
Avand in vedere ca nu este tocmai accesibil unul nou, am zis sa intreb daca are careva din voi unul de care nu mai aveti nevoie! sau poate stiti pe cineva.
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#2
Sunt o gramada de storcatoare ce fac fata linistit la bani mult mai putini. Totul depinde de ce fructe storci.
Atentie insa, in cazul citricelor la noi se aduc fructe pentru consum si nu pentru sucuri. In cazul portocalelor unele soiuri se preteaza pentru stoarcele, altele nu prea.
Pana atunci insa iti recomand sucurile naturale de la panciu:
http://www.casapanciu.ro/sucuri
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#3
e vorba de storcatoare la rece, alta categorie, nu de cele prin centrifugare. si eu ma mai uit la ele, dar inca nu ma indur. auzisem lucruri frumoase despre oscar neo de la un cunoscut, ii convenea ca se curata usor, rapid. pretul insa, maricel. 
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#4
Si eu ma uitam candva, mai ales ca am un bebe care sper sa ramana in viitor cat mai mult pe "naturale". Dar asa cum comenta un user pe un forum de raw vegan, in Romania se speculeaza mult pe seama celor care aleg produse potential mai sanataoase (unii din acumulari teoretice, altii din "moda"), datorita unui nivel de trai putin mai ridicat al acestui profil de consumator, incat preturile de afara sunt mult sub cele de aici. Storcatoarele prin presare la rece sunt doar un exemplu. Spre comparatie, pe espressoare si rasnite avem preturi similare cu Europa si USA.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Ai putea merge si pe ceva in genul asta: http://www.amazon.co.uk/Winware-Extracto..._1?ie=UTF8&qid=1416376088&sr=8-1&keywords=Winware-Extractor-extractor-removable-dishwasher

Iesi pe la jumatate de pret.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#6
am nevoie sa storc la rece in principiu morcovi si telina si alte radacinoase,si caut aparatul la recomandarea medicului,sunt mai mult obligat de circumstante, sub brandul oscar daca nu ma insel se vand tot produsele Hurom,deci e ft bine. 
Mihai, nu am vazut in descrierea storcatorului manual pentru ce mai exact se foloseste,am senzatia ca tot pt fructe. Hurom stiu ca are un ax melcat, cred ca e greu sa scoti suc dintr-o telina prin presare manuala.
in magazine am vazut la un pret minim de 280-300e, de aceea intreb daca are cineva la mana a doua, parca nu ma indur sa iau unul nou. astept totusi sa vad si ce oferte de reducere apar zilele astea
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#7
Cel indicat e pentru fructe, gen portocala, rodie, etc... Nu cred ca merge cu morcovi (forma nu indica o asemenea utilizare)
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
Hurom, un fel de Expobar al storcatoarelor. Mai sunt 2-3 modele peste hurom dar si pretul este de 2-3 ori mai mare. Hurom la mana a 2-a nu cred ca gasesti inca vre-o 4-5 ani de-acum inainte. Acum un an am cautat si am citit vre-o 2 saptamani despre el. Cine-l are, nu regreta nici un banut dat. Eu am ramas cu cititul si regretul ca nu l-am luat.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#9
Eu am un Heinner de 300 din ro de vreo 2 ani care isi face f. bine treaba, doar ca e cam zgomotos. Ideea, principiul si cred ca si piesele principale din hurom au fost deja copiate de o gramada de chinezi. Probabil unul original rezista mai mult, dar ca in ceea ce proveste produsul final - sucul - nu vad cu ce poate fi mai bun. Important e sa fie slow juicer, sa aiba melc si sita sa semene cu cea de la hurom. Am stors cu el de toate, inclusiv telina si morcovi tari. Legumele mai tari trebuie taiate gen cartofi prajiti.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#10
(19-11-2014, 20:03)Zaheyu Wrote: Eu am un Heinner de 300 din ro de vreo 2 ani care isi face f. bine treaba, doar ca e cam zgomotos. Ideea, principiul si cred ca si piesele principale din hurom au fost deja copiate de o gramada de chinezi. Probabil unul original rezista mai mult, dar ca in ceea ce proveste produsul final - sucul - nu vad cu ce poate fi mai bun. Important e sa fie slow juicer, sa aiba melc si sita sa semene cu cea de la hurom. Am stors cu el de toate, inclusiv telina si morcovi tari. Legumele mai tari trebuie taiate gen cartofi prajiti.

Din Iunie anul acesta am un Hurom HH Elite, si sunt foarte multumit de  performantele lui. Sa scoti suc din telina , morcovi etc... poate ca pot si alte storcatoare(discutabil) dar sa scoti suc din frunze verzi(salata,telina, macris etc) si asta la o turatie mica, si abia sa-l auzi, asta este ceva mai pretentios!Un amanunt important, se curata usor!
Nu cred ca se considera reclama, http://huromromania.ro/
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
#11
Si dpmdv Hurom-ul este un super storcator .
Am de 2 ani un astfel de aparat , am facut zeci de litri de suc din fructe , legume si frunze .
Stoarce prin presare la turatie mica  iar resturile , puse pe un servetel , abia daca mai lasa vreo urma .
Este foarte usor de curatat dar si de folosit

Ultima oara am stors , intr-o singura transa , 25 kg de fructe de catina , in cam 40 de minute ,  cu un randament de aproape 80% , folosind sita grosiera .  Pentru cei care au acest storcator , am adaptat o palnie mare in care pun cam3 kg de fructe odata , carora le dau drumul usor , folosind o lingura din lemn .  Am pus in locul celor 2 mici recipiente colectoare 2 galeti de cate 5 l fiecare ( pentru o functionare mai indelungata ) .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#12
(20-11-2014, 21:50)RaduCarutasu Wrote: Si dpmdv Hurom-ul este un super storcator .
Am de 2 ani un astfel de aparat , am facut zeci de litri de suc din fructe , legume si frunze .
Stoarce prin presare la turatie mica  iar resturile , puse pe un servetel , abia daca mai lasa vreo urma .
Este foarte usor de curatat dar si de folosit

Ultima oara am stors , intr-o singura transa , 25 kg de fructe de catina , in cam 40 de minute ,  cu un randament de aproape 80% , folosind sita grosiera .  Pentru cei care au acest storcator , am adaptat o palnie mare in care pun cam3 kg de fructe odata , carora le dau drumul usor , folosind o lingura din lemn .  Am pus in locul celor 2 mici recipiente colectoare 2 galeti de cate 5 l fiecare ( pentru o functionare mai indelungata ) .

Salutare.
Am un Zelmer pe care l-am luat pentru o detoxifiere. Nu m-am prea tinut de ea ce-i drept.
e produsul de la linkul de mai jos, de care am fost foarte multumit.
http://www.zelmer.ro/electrocasnice_pent...e/jp_1500/

acum sta in dulap, de multe luni, asa ca daca esti interesat de un produs in stare exceptionala (folosit de max 10 ori), putem discuta. Pot trimite poze ale produsului de asemenea.
Numai bine, 
 
Reply
#13
Quote:
(3 hours ago) Wrote:RaduCarutasu Wrote:  
Si dpmdv Hurom-ul este un super storcator .
Am de 2 ani un astfel de aparat , am facut zeci de litri de suc din fructe , legume si frunze .
Stoarce prin presare la turatie mica  iar resturile , puse pe un servetel , abia daca mai lasa vreo urma .
Este foarte usor de curatat dar si de folosit 


Ultima oara am stors , intr-o singura transa , 25 kg de fructe de catina , in cam 40 de minute ,  cu un randament de aproape 80% , folosind sita grosiera .  Pentru cei care au acest storcator , am adaptat o palnie mare in care pun cam3 kg de fructe odata , carora le dau drumul usor , folosind o lingura din lemn .  Am pus in locul celor 2 mici recipiente colectoare 2 galeti de cate 5 l fiecare ( pentru o functionare mai indelungata ) .



Salutare.

Am un Zelmer pe care l-am luat pentru o detoxifiere. Nu m-am prea tinut de ea ce-i drept.

e produsul de la linkul de mai jos, de care am fost foarte multumit.

http://www.zelmer.ro/electrocasnice_pent...e/jp_1500/



acum sta in dulap, de multe luni, asa ca daca esti interesat de un produs in stare exceptionala (folosit de max 10 ori), putem discuta. Pot trimite poze ale produsului de asemenea.
Numai bine, 

Nu , eu nu sunt interesat ! 
Sunt foarte multumit de Hurom-ul din dotare ! 
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#14
(21-11-2014, 01:27)RaduCarutasu Wrote: Nu , eu nu sunt interesat ! 
Sunt foarte multumit de Hurom-ul din dotare ! 

oferta mi se adresa mie , fechetm, lasa-mi te rog o oferta pe mesaj privat. mai astept si alte oferte intre timp. 
Brandurile Oscar si Omega sunt tot Hurom deci aceeasi calitate...ma intereseaza si ele Tongue feche
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#15
am achizitionat in cele din urma storcatorul Zelmer de la Fechetm si pot sa spun dupa 6 luni de folosire ca este exact ceea ce cautam sunt foarte multumit de ce poate aparatul.
am constatat ca sita si melcul sunt piese comune montate si pe un model Hurom iar motorul de 40rot/min desi putin zgomotos este foarte puternic,nu are nici un fel de probleme sa stoarca nici telina nici morcovi nici diverse frunze.
Va multumesc de sprijin! si ma bucur ca fac parte dintr-o comunitate de oameni faini si saritori Wink
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#16
Merita [/url][url=http://huromromania.ro/hg-evolution/]Hurom HG EVOLUTION la prețul de 2100lei? Cel vechi este pa pa !
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#17
https://www.eujuicers.ro/sana-juicer-by-...alb-perlat

L-am luat acum 6 luni dupa ce am studiat foarte bine piata slow-juicerelor.Face toti banii.Ai 5 ani garantie la aparat si 10 ani la motor.Cine vrea performanta ai recomand acest model.  55 55 55
Expobar Brewtus IV, Mazzer Super Jolly modata doserless, VST-uri ridgeless, Espro dinamometric flat.
 
Reply
#18
(05-01-2016, 23:02)sebas Wrote: Merita [/url][url=http://huromromania.ro/hg-evolution/]Hurom HG EVOLUTION la prețul de 2100lei? Cel vechi este pa pa !

Am de aproape 3 ani modelul HH DBE06 , cu ax cu o singura spira ( atunci nu exista varianta ax cu dubla spira) .
Este excelent ! 
Am facut si 20 de l de nectar de catina odata . 85% randament .
Preseaza si frunze si morcovi , țelina , orice . Resturile sunt complet uscate . Daca le mai bagi inca odata nu mai iese nimic. 
Cere ambele site , si pe cea fina dar si pe cea grosiera . Prima scoate foarte fin iar ultima scoate maximul de pulpa . 
Desi nu am cu ce sa compar , la cat este de solid , de silentios dar si de rapid la stors , dpmdv cred ca este unul din cele mai bune slowjuicer-e de pe piata .
Contact : 078 613 713 .
Dupa mine si-au mai cumparat inca sase colegi si prieteni . Suntem șapte posesori de Hurom si toti multumiti .
Daca il vei cumpara sunt sigur ca si tu vei fi
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
Mulțumesc Radu. Ma gândesc și la cele cu două axe canelate, exemplu: Angelia 8500 S
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#20
Eu am asa ceva de o jumatate de an si sunt foarte multumit.
http://huromromania.ro/hurom-hh-elite/
 
Reply
#21
Care-i diferența între elite și Evolution?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#22
astea care arunca asa zisa pulpa nu sunt tocmai sanatoase la consum....ma refer la rezultatul obtinut
e mai ok sa mananci fructul decat sa-l bei (a se traduce: trebuie cunsumata ,,pulpa'' care e in mare fibra fructului si care inhiba absorptia de zahar prezent in fruct)
evident ca decat coca cola and co. e mai in regula, dar nu trebuie exagerat nici aici pentru ca de fapt ai o bomba cu zahar si in ,,juice''

se poate incerca un experiment ca sa vezi cat de usor poti bea un juice dintr-o cantitate de fructe pe care nu ai putea sa o mananci ...evident foarte usor si ai bagat ,,tona de zahar''.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#23
(06-01-2016, 15:20)amarok Wrote: Care-i diferența între elite și Evolution?
Evo are "fața" de inox.
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#24
(06-01-2016, 15:20)amarok Wrote: Care-i diferența între elite și Evolution?
Diferenta apare doar la materialul din care e fabricata carcasa. La HG Evolution este de inox sau aluminiu, iar la HH Elite este din ceva plasticuri (dar suficient de tare si bine finisat).
 
Reply
#25
Ok, mulțumesc

Prețurile mi s-au părut foarte apropiate.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#26
Nu este vorba despre materiale . 
Eu am modelul anterior HH DBE06  care era Elit-ul de atunci . Exista si varianta echivalenta Evo de acum .
Al meu are 10 ani garantie pentru motor , celălat avea parca numai 5 . 
Difererenta este ca motorul si rotorul la Elite au fost reproiectate si protejate .
De aici diferentele de garantie si de pret intre cele doua .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#27
99% sunt convins ca merită Angel 5500, bineînțeles ca depinde ce vrem sa obținem de la un storcător.
Restul depinde de bani!!! Sad 
Cel mai complet review pentru Angel 5500 : http://www.juicerfinder.com/reviews/super-angel-5500/
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#28
(06-01-2016, 22:37)RaduCarutasu Wrote: Nu este vorba despre materiale . 
Eu am modelul anterior HH DBE06  care era Elit-ul de atunci . Exista si varianta echivalenta Evo de acum .
Al meu are 10 ani garantie pentru motor , celălat avea parca numai 5 . 
Difererenta este ca motorul si rotorul la Elite au fost reproiectate si protejate .
De aici diferentele de garantie si de pret intre cele doua .

Diferenta dintre HH Elite si HG Evolution (modelele actuale) nu este la motor. Ele au acelasi motor cu 10 ani garantie. Apar diferente la angrenarea lamelelor si la materialul carcasei. La HG angrenarea se face cu roata dintata ca la modelele vechi, iar la HH de capatul cutitelor melcului. Pretul mai mare al HG-ului este dat de materialul din care este costruita carcasa.
 
Reply
#29
mai e si HE-ul care e chiar mai accesibil. acum depinde si ce vrei sa faci cu el.

http://www.evomag.ro/ELECTROCASNICE-Mic-...10669.html

la importator aparatul e 1300 si are 5 ani garantie
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)