Hello There, Guest! Login Register


siphon coffee machine

#31
Te referi la extractie sifon generica, sau exact la modelul acesta ?
 
Reply
#32
La modelul acesta
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#33
Pare un model clasic, fara nimic specific care ar putea produce un gust diferit de o extractie pe alt model.  Confused
Sunt multi alti factori care pot influenta gustul, dupa cum poti citi in discutiile de la inceputul topicului.
Si incalzirea electrica adauga o precizie mai mare decat la flacara, dupa experienta mea...
 
Reply
#34
Ce alcool se foloseste in spirtiera din kit? Ma refer la taria in grade.
Pe langa posesorii de syphon, pot raspunde si: chimisti, fizicieni, laboranti, etc.
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita, Hario TCA-2, FP
 
Reply
#35
Nu cred ca foloseste cineva spirtiera aia. Un burner pe gaz e recomandat, mai ales pentru controlul flacarii.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#36
Se iau în considerare și pasionați de fondue? Eu folosesc cu succes alcool sanitar dar nu cred ca ai un control precis al temperaturii.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#37
[Image: lChq3oF.jpg][Image: pMzY726.jpg]Tocmai am făcut a 5a sau a 6a probă cu dispozitivul improvizat de sifonare.
Realizat din pahar conic de la tehnică medicală (~20lei), pai de inox de la Kaufland (~2lei), pâlnie de silicon de la Auchan (~15lei), filtru de cafea de la Mega (~0,03lei), 10g cafea (~1,5lei), apă, gaz, cârpă, nervi (~0,5lei).
La a 4a probă a ieșit bine, la ultima sucțiunea a reușit să rupă filtrul (de proastă calitate). Când iese bine, lichidul este limpede, de culoare arămie. Temperatura mai joasă, textura catifelată, buchet remarcabil. Trebuie perfecționat, că aici este un filon interesant.
Carburația / sifoneala / bolboroseala highly rewarding.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#38
Filtrul poti folosi unul de moka-pot

www.dajarmagazin.ro/product/piese-schimb-pentru-filtru-cafea-9-persoane-94356

optional poate fi acoperit cu o textila de in (batista), care nu lasa in cafea micro-scame, ca una de bumbac.

Ca sa stea ferm filtrul apasat pe palnie, in centru i se ataseaza un arc, care se prinde de marginea paiului metalic


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#39
De unde si luat paharul?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#40
(16-04-2021, 15:55)renatoa Wrote: Filtrul poti folosi unul de moka-pot

www.dajarmagazin.ro/product/piese-schimb-pentru-filtru-cafea-9-persoane-94356

optional poate fi acoperit cu o textila de in (batista), care nu lasa in cafea micro-scame, ca una de bumbac.

Ca sa stea ferm filtrul apasat pe palnie, in centru i se ataseaza un arc, care se prinde de marginea paiului metalic

Ezact! Nu știu din ce să fie sîrma și arcul (food grade). Pâlnia tinde să se plieze, așa că tensiunea din arc nu e bine venită. Acum 3 ore am mai făcut o încercare, cu un filtru de moka pot înțepenit cu o garnitură de silicon (ambele de la Auchan). Din motive care îmi scapă, pâlnia și-a pliat singură un segment, s-a dezechilibrat totul și s-a răsturnat ansamblul peste aragaz. Nu s-a spart nimic, dar am pierdut juma de șarjă. Pericol mare de opărire și altele. Vreau să trec pe pâlnie din sticlă sau inox. Tubul ar trebui să fie mai gros, căci barbotarea inițială este prea violentă.

(16-04-2021, 22:11)vladdooo Wrote: De unde si luat paharul?

De la o prăvălie de tehnică medicală și de laborator, București pe bulevard între Palatul Șuțu și str. Doamnei. Mi-au zis că Erlenmayer-ul nu rezistă la flacără directă, dar este fals, am verificat.
Ca alternativă, există la IKEA o carafă de sticlă fină și cu dop de plută, care merge și "cu lichide fierbinți". 10 lei. Am încercat-o și ține la genul de flacără necesar pt siphon pot. Merge și pe aragaz cu ochiul cel mai mic pe minim. Dezavantaje: carafa este prea înaltă, deci foarte instabilă (trebuie un colier și un stativ pentru susținere), iar gâtul este conic lărgindu-se în sus (presiunea va expulza dopul, dacă acesta nu este lestat sau blocat pe poziție cu ceva; cu recipientul de infuzie, de exemplu).
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#41
Faptul ca recipientul rezista la 20-30 incalziri la flacara nu inseamna ca e rezistent.
Iar daca se sparge in timpul utilizarii, nu te vad deloc bine.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#42
Ceva poate stia doamna de la tehnica medicala...
Arzatoarele bunsen folosite in laboratoarele de chimie au temperatura mai mica de 1600 grade, fata de amestecul butan-propan de la aragaz, care are peste 1900 grade...
As pune o tabla perforata, ca sa calmeze flacara. Genul din imaginea atasata. Asigura si un suport mai bun pentru vas.

Carafa de la Ikea... daca de asta e vorba:

https://www.ikea.com/ro/ro/p/ikea-365-ca...-90279719/

... confirm ca rezista la temperturi mari, este folosita si in prajitoare de cafea, unde aerul la admisie poate avea si 300 grade.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#43
(17-04-2021, 09:25)Mihai L Wrote: Faptul ca recipientul rezista la 20-30 incalziri la flacara nu inseamna ca e rezistent.
Iar daca se sparge in timpul utilizarii, nu te vad deloc bine.

Adevărat. Dar sticlăria de laborator este un consumabil cu viață scurtă. Mă aștept să îmi crape Erlenmayerul în orice moment.
Mi-ar plăcea să găsesc un recipient din inox cu gât îngust (eventual filetat) și perete simplu, cu care să-l înlocuiesc pe Erlenmayer. Îmi va părea rău de culoarea arămie superbă a licorii obținute, dar cu setup-ul actual nu voi putea continua la nesfârșit.

(17-04-2021, 09:46)renatoa Wrote: Ceva poate stia doamna de la tehnica medicala...
Arzatoarele bunsen folosite in laboratoarele de chimie au temperatura mai mica de 1600 grade, fata de amestecul butan-propan de la aragaz, care are peste 1900 grade...
As pune o tabla perforata, ca sa calmeze flacara. Genul din imaginea atasata. Asigura si un suport mai bun pentru vas.

Carafa de la Ikea... daca de asta e vorba:

https://www.ikea.com/ro/ro/p/ikea-365-ca...-90279719/

... confirm ca rezista la temperturi mari, este folosita si in prajitoare de cafea, unde aerul la admisie poate avea si 300 grade.

Aceea este carafa. La încălzirea apei, când crește presiunea, dopul tinde să sară afară. În schimb, la răcire și sifonare înapoi, se comportă corect. Este prea înaltă ca proporții și instabilă.

Am intenția să modelez chiar eu (printr-un soi de ambutisare) un suport pentru recipientul supus încălzirii la flacără. Va fi din plasă metalică, se va mula anatomic pe recipient și îl va ține la distanță mai mare de flacără.
Care flacără este și mai puternică la arzătorul de camping pe butan-propan sau pe aragaz cu butelie GPL.

Aș vrea să-mi fac acest setup pentru situații de offroad sau îndepărtare de civilizație.

Tanti de la tehnică medicală știe să numere banii, să verifice stocul și să nu își asume riscuri. De-asta zice că nu se poate. Dacă o întreb de becul Teclu îmi zice că nu ține electrice.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#44
Nu vad cum ar fi sticlaria originala de syphon diferita de una de laborator... tot niste sticla borosilicata este in ambele cazuri...  Confused

De ce nu ai lucra cu sticlarie de syphon originala ?
https://www.artisancoffee.ro/parts/239-h...ltca3.html

Intre timp, poate arunci un ochi la proiectul KS care le-am postat zilele astea, sa vezi cum ti-a furat japonezul ideea cu Erlenmeyer Smile
 
Reply
#45
(20-04-2021, 12:21)renatoa Wrote: Nu vad cum ar fi sticlaria originala de syphon diferita de una de laborator... tot niste sticla borosilicata este in ambele cazuri...  Confused

De ce nu ai lucra cu sticlarie de syphon originala ?
https://www.artisancoffee.ro/parts/239-h...ltca3.html

Intre timp, poate arunci un ochi la proiectul KS care le-am postat zilele astea, sa vezi cum ti-a furat japonezul ideea cu Erlenmeyer Smile


Salut,
Sticla comercială de siphon pot este mai groasă.
Așa cred, nu știu. Sticlăria de laborator este consumabilă (gândită pentru viață scurtă, ca și a noastră).
Ms pt trimitere, dar mi-ar prinde bine link-ul concret.
Am dat și eu peste un prof yankee care s-a filmat cum își prepară o halbă de cafea, probabil proastă, cu echipament de laborator.
Era și mamaie aceea de la Seattle Coffee nuștiuce care recenzează sistemul de sifonare de la Bodum și se vede cum îi e scârbă să facă chestia asta pentru bani (cum a mai făcut-o și pentru altele, gen comparație între Saeco Poemia și Saeco Aroma). Dar la final toată lumea rămâne surprinsă plăcut de rezultat. Inclusiv eu.
De ce nu lucrez cu sticlărie de pe sisteme comerciale?
Păi mă enervează să plătesc doar pentru etichetă sau logo. Dacă Erlenmayerul meu costă 20lei (și mi se pare scump, corect ar fi 13-15lei), borosilicatul cu logo de ce să coste pe la 100? Am văzut și cu 300.
Plus că e mai FUN să fac cu mâinile mele.

Sifonul de azi dimineață.

[Image: NWuLEvK.jpg][Image: RF9Qpwk.jpg]
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#46
Vorbim de forma diferite, presiuni diferite.
Practic transpui un principiu de extragere in alte forme, dar nu se garanteaza aceeasi extractie.
Balonul original are si suprafata de incalzire mai mare, schimba dinamica procesului.
Ar fi interesant de facut in paralel, sa vezi in cat timp se evapora lichidul in instalatia originala vs cea artizanala.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#47
(20-04-2021, 13:55)Mihai L Wrote: Vorbim de forma diferite, presiuni diferite.
Practic transpui un principiu de extragere in alte forme, dar nu se garanteaza aceeasi extractie.
Balonul original are si suprafata de incalzire mai mare, schimba dinamica procesului.
Ar fi interesant de facut in paralel, sa vezi in cat timp se evapora lichidul in instalatia originala vs cea artizanala.

În experimentul meu, apa urcă în pâlnie în 10-12 secunde. Se stabilizează după alte 10s (adică nu mai bolborosește). Pun 10g de cafea la 150ml de apă (pare puțin, dar ieri dansam pe tavan la 22:30) și infuzez un minut, că mi-e frică să nu crape paharul Erlenmayer dacă n-are apă înăuntru. Dacă rămâne pe aragaz după stingerea focului, sursa de căldură nu dispare imediat, așa că răcirea este mai lentă și borhotul coboară după 2min și vreo 15-20s. Coboară ușurel. Dacă așez totul pe un coaster alături, sifonarea se face după 5-6 secunde și este cam rapidă.
Ce mai contează aici este și diametrul tubului. Ce am eu (5-6mm) este prea subțire. Lucrez și la asta.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#48
Daca ar fi asa de importante detaliile astea, ar conta la syphonul original si cat de multa apa pui in balon...
Ori, stim bine ca exista variante cu vase sferice, cilindrice, incalzite prin tot felul de metode, de la spirtiere pana la radianti IR... si toate merg, chiar daca nu scot aceeasi cafea.
La fel de bine ma pot lega de un pavoni fara termometru si pressure kit, ca nu scoate doua cafele la fel...
Hai sa nu fim carcotasi fara sens.

(20-04-2021, 14:08)Neuzeitlich Wrote: ...că mi-e frică să nu crape paharul Erlenmayer dacă n-are apă înăuntru. ...

Asta oricum nu are de ce si cum sa se intample, sub nici o forma, din doua motive:
- tubul nu atinge fundul, deci vei avea apa in erlenmeyer totdeauna, 1-2 mm pe fund;
- trebuie sa eviti sa ajungi in situatia de mai sus, adica sa opresti imediat sursa de caldura cand tubul mai are 1-2 mm in apa, pentru ca daca incepi sa iei aburi, asta inseamna cafea expusa la 100 grade, amaraciunea suprema.
 
Reply
#49
Pai si de ce la cafetiera de la Klarstein ziceai ca se poate schimba conul... Sau acolo deja sunt importante detaliile?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#50
(20-04-2021, 14:10)renatoa Wrote: Daca ar fi asa de importante detaliile astea, ar conta la syphonul original si cat de multa apa pui in balon...
Ori, stim bine ca exista variante cu vase sferice, cilindrice, incalzite prin tot felul de metode, de la spirtiere pana la radianti IR... si toate merg, chiar daca nu scot aceeasi cafea.
La fel de bine ma pot lega de un pavoni fara termometru si pressure kit, ca nu scoate doua cafele la fel...
Hai sa nu fim carcotasi fara sens.

(20-04-2021, 14:08)Neuzeitlich Wrote: ...că mi-e frică să nu crape paharul Erlenmayer dacă n-are apă înăuntru. ...

Asta oricum nu are de ce si cum sa se intample, sub nici o forma, din doua motive:
- tubul nu atinge fundul, deci vei avea apa in erlenmeyer totdeauna, 1-2 mm pe fund;
- trebuie sa eviti sa ajungi in situatia de mai sus, adica sa opresti imediat sursa de caldura cand tubul mai are 1-2 mm in apa, pentru ca daca incepi sa iei aburi, asta inseamna cafea expusa la 100 grade, amaraciunea suprema.

Să știi că se ajunge la situația cu toată apa din vasul inferior în stare de vapori. Sunt vapori inclusiv în țevușcă, până la filtru (batistuță). Deasupra batistuței este apă lichidă la temperatură binișor sub cea de fierbere (pereții vasului superior radiază căldura în lateral, iar la vedere se produce evaporarea, cu răcire). Deci decoctul nu se face defel la 100°C.
Diametrul tubului contează în măsura în care contează greutatea apei care trebuie să fie ținută sus de presiunea din vasul inferior. Dacă ar fi largă cât un borcan, n-am mai vorbi de sifonare, ci de dripping prin batistuță.
Mâine îmi propun să măsor temperatura din pâlnie.
Am niște clipuri făcute azi dimineață, destul de explicative. Am cum să le uploadez aici? Mie mi s-a părut că merge doar să pun link-uri youtube sau vimeo.

Pe sistemul Hario am văzut că se toarnă jos 390ml de apă la 95°, se așteaptă să urce în pâlnie, în care se deșartă 30g de cafea medium coarse. Se infuzează 1'45" (cu 10 paletări savante), apoi se stinge spirtiera. Țevușca e de sticlă și are aprox 10mm diametru interior.
Cantitatea de moft pe ml de cafea este cam mare ca să o suport (adică se aruncă cafeaua dacă am paletat de 8 ori?). Încerc să trec peste superfluu și să rămân la parametrii pe care îi consider esențiali.
Mai adaug că bucuria inginerească este mai mare decât cea gastrointestinală, în ce mă privește.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#51
Daca ai aburi in teava, ce ii opreste sa treaca prin batista in cafea ?  Confused

Degeaba masori temperatura in cafea, nu va reflecta faptul ca in filtru ai 100 grade, dupa ce au trecut in cafea deja s-au condensat si a scazut mult temperatura. 
Nu trebuie sa ajunga cafeaua sa fiarba, este suficient ca patul de cafea sa fie lovit de vapori, ca sa ajungi la situatia de supraextractie intalnita si la unui moka pot. Unde, in mod similar se zice ca la prima bula sau vapor iesit pe teava sa tai focul, chiar si mai devreme daca poti prinde momentul optim.
 
Reply
#52
(20-04-2021, 18:48)renatoa Wrote: Daca ai aburi in teava, ce ii opreste sa treaca prin batista in cafea ?  Confused

Degeaba masori temperatura in cafea, nu va reflecta faptul ca in filtru ai 100 grade, dupa ce au trecut in cafea deja s-au condensat si a scazut mult temperatura. 
Nu trebuie sa ajunga cafeaua sa fiarba, este suficient ca patul de cafea sa fie lovit de vapori, ca sa ajungi la situatia de supraextractie intalnita si la unui moka pot. Unde, in mod similar se zice ca la prima bula sau vapor iesit pe teava sa tai focul, chiar si mai devreme daca poti prinde momentul optim.
Pentru anumite dimensiuni, vâscozitatea și tensiunea superficială a apei devin importante. Pe o muscă, o picătură de apă ar fi ca un butoi de clei pentru noi. După ce speli o strecurătoare, unele din orificii rămân astupate cu apă. Prin tubul subțire apare capilaritatea, care nu apare dacă folosesc un tub gros. La un ceainic cu capac și apă fierbinte înăuntru, se formează un fel de garnitură din apă în jurul gurii acoperite de capac și e foarte funky să torni în cești, să vezi cum scuipă. Deci se întâmplă genul ăsta de chestii.
Eu nu pun cafeaua în pâlnie la început, ci aștept să urce apa. Alții fac invers. Dar cafeaua totuși nu ajunge să fie opărită la 100° pentru că se creează suficientă presiune jos înainte de punctul de fierbere. Apoi, când cantitatea de jos este puțină, apa fierbe într-adevăr, dar se răcește pe tub. În mokapot, sita cu cafea stă în interiorul fierbătorului metalic, cu apa fierbând în aceeași incintă. Se răcește abia când urcă în ibric.
Ar trebui să încerci metoda sau cafeaua făcută așa, poate vei fi surprins în mod plăcut.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#53
Am aproape un an de syphon, inainte de a-l abandona ( citeste spart boilerul Sad )
Am experimentat in toate modurile, cu cafea inainte, dupa, diversi timpi, temperaturi... nu a fost rea, dar toate cafelele rezultate aveau o caracteristica unica, nemaitalnita la alte metode: scoteau uleiurile din boabe la un mod imposibil !
Dar nu uleiuri volatile, ceva perceptual la nivelul papilei, ci al naibii de izbitor vizual, pete de ulei plutind pe suprafata. Pesemne ca vidul ala creat cand se retrageau apele era ceva de nivel ventuza de caracatita, cel putin Smile

Greu de ignorat... simteam uleiul pe limba cand beam... renuntasem de fapt la prepararea cu "lampa lui aladin" cu mult inainte de a o sparge.
Asta esta modelul, un vintage frantzuzesc, luat din marché aux puces cu 20 de euro.
https://baharris.org/coffee/Vintage/Baraka.jpg
 
Reply
#54
Asta cu uleiul n-am sesizat-o.
Foarte mișto lampa aceea!
Bolul s-a spart sau l-ai spart?
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#55
L-am... scapat... mama ei de gravitatie...
Intr-un moment de ratacire am apucat-o de partea superioara, ca sa o mut de colo-colo... nici macar nu avea apa in bol, dar garnitura de cauciuc nu i-a sustinut greutatea.
 
Reply
#56
[Image: enIrb1G.jpg][Image: 2VJiLkN.jpg]

Promisesem info cu temperaturile.
Când ajunge sus, apa se stabilizează pe la max.85°, iar după am pus cafeaua și am amestecat, infuzează la max.90°.
Valorile mele, verificate de câteva ori.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)