• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

sfat achizitie espressor+rasnita

Va rog sa-mi dati si mie un sfat in legatura cu achizitionarea unui espressor si a unei rasnite, in limita unui buget mai mic (1000 lei), deoarece nu ma pricep la caracteristicile tehnice pe care le-am vazut postate pe aici.
Va multumesc!

Reply
E un buget relativ "micut" pe care trebuie sa-l utilizezi cu mare grija, caci odata risipit pe niste chinezarii va fi o paguba mare.

La variante SH nu ma gandesc, pentru ca este vorba de o doamna/domnisoara si nu vreau sa complic lucrurile in caz de mici deficiente ale produselor. De asemenea, in materie de preturi, voi vorbi raportandu-ma la reducerile forumului, care coboara costurile fata de magazin.

Asadar, cea mai ieftina varianta de espressor la care merita sa te uiti (tinand cont de fiabilitate, rezultate in ceasca, caracteristici tehnice, compatibilitate cu accesoriile profesionale) este Gaggia Pure (700 lei) si Gaggia Evolution (745 lei). Dintre cele doua, evident Evolution este ceva mai bun, fiind aproape identic pe interior cu Gaggia Classic.

Espressoarele cu pret mai mic decat acestea sunt niste jucarii ieftine de plastic, unele supraevaluate altele cat de cat corect evaluate dar cu rezultate si caracteristici mult sub cele doua recomandate mai sus. Ma refer aici la toata gama de semiautomate Phillips Saeco, la Gaggia Viva, la chinezariile Krups/DeLonghi etc.

Tragand linie, ne mai raman 250-300 de lei pentru o rasnita. Fix in acest buget exista jucarii precum Gaggia MM (354 lei) care cu o micuta modificare va macina relativ multumitor pentru un incepator, insa are dezavantajul ca nu este o rasnita "de o viata", fiabila si nici nu macina direct in portafiltru. In plus, are turatie motorului foarte mare, ceea ce va duce la incalzirea cafelei macinate si la evaporarea uleiurilor aromatice care dau de fapt gustul unui espresso. Deci rasnita asta e ok doar in cazuri extreme.
Caz extrem ar insemna ca nu ai chef sa dai la manivela unei rasnite manuale sau nu ai buget de minim 150E pentru o rasnita cu adevarat buna. Daca pur si simplu nu poti sa-ti permiti una electrica mai buna, cel mai indicat ar fi sa te intrepti catre o rasnita manuala tip Hario Mini Mill. Mai exista si alte variante, prezentate de Andrei in articolul despre rasnitele manuale. Hario pleaca de la 140 de lei, iar pentru celelalte tipuri de manuale, vezi in articol detalii. Iti ia cam un minut jumatate de efort pentru 14g de cafea (deci un espresso dublu).

Din punctul meu de vedere, cel mai indicat ar fi sa mai faci un efort suplimentar, si sa mergi catre o rasnita electrica ce iti va usura destul de mult munca. In ordinea preturilor variantele de luat in considerare ar fi Gaggia MDF (636 lei), Ascaso I-mini I2 (de la 740lei in functie de materialul carcasei), Lelit PL043MM (810lei). Nu te mira ca ele costa cat un espressor. Este absolut normal, pentru ca espressorul este accesoriul rasnitei si nu invers Smile O gluma care este de fapt adevarata, avand in vedere ca poti folosi rasnita pentru o multime de alte moduri de preparare a cafelei, espressorul fiind bun doar de...espresso Smile

In final, daca faci alegerile corecte si ai o cafea buna vei bea ceva de genul.

Pentru a ne apropia de configuratia cea mai ok pentru tine, revino cu un post si spune-ne cam pe unde te afli cu extinderea bugetului.

Lucruri de care trebuie sa tii cont neaparat:

- orice espressor vine cu un tamper mic de plastic, care este inutil si trebuie inlocuit cu unul cu talpa metalica. Asa ca ori il faci la un strungar ori il cumperi. In magazine sunt cam scumpe (sa de 30E), deci poti apela la sectiunea Bursa a forumului, unde mai multi useri le confectioneaza la preturi foarte ok.
- orice espressor Gaggia (si nu numai) vine cu site presurizate, cu o singura gaura pe fund. Datorita dimensiunilor, putem profita de compatibilitatea cu sculele profesionale, deci poti cumpara orice site de 58mm diametru. Costa cam 15-20 de lei bucata, la magazinele de piese mag-pro.ro echipamentehoreca.ro etc. sau de pe sectiunea Bursa (parca mai avea cineva si acolo). De ce trebuie schimbate, afli din acest articol.
- daca vei dori sa faci latte-uri (si cred ca vei dori) nu merge cu o cana obisnuita si vei avea nevoie de o cana de inox. Cele mai ieftine cred ca sunt la saga-profesional.ro (50 lei).
- pentru a simti cu adevarat arome naturale, dulceata si alte asemenea desfatari ale papilelor, SA NU CUMPERI cafea din supermarket, indiferent de marca. Ai pe blog sursele de unde se poate cumpara CAFEA PROASPAT PRAJITA in Romania, net superioara ambalajelor stralucitoare. Tot pe tabloul de reduceri, la a treia rubrica, vei gasi si discoun-uri la cafea proaspata. Oricum, vei avea ocazia sa compari Illy, Lavazza, Julius Meinl cu o proaspat prajita. Diferenta este ca de la macrou congelat la un crap proaspat. Smile

Doamneeee, cat am scris Smile Dar sper sa fie referinta si pentru alti "cautatori".
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Multumesc mult pentru sfaturi. Chiar aveam nevoie de ele, deoarece nu am avut niciodata un espressor! Pot sa-mi extind bugetul cu inca cateva sute de lei pentru o cafea buna!

Reply
Bun! Deci daca bugetul mai suporta anumite ajustari, atunci Gaggia Evolution clar (vezi ce culoare iti place), ca si espressor. Ma rog, la bugete mai mari as fi mers pe Gaggia Classic (arpox. 1200 lei) sau chiar Lelit PL41E (aprox. 1500 lei). Ca sa nu mai zic de micul monstru Lelit PL41TEM (aprox. 2000 de lei). Asta ca sa stii informativ cam care sunt treptele urmatoare.

Referitor la o rasnita in aceasta gama de pret, a mai fost o discutie pe alt topic si Sorin pare ca se indreapta catre acel Lelit PL043MM. Pe de alta parte, foarte multi utilizatori au Ascaso I-mini si sunt multumiti. Gaggia MDF macina bine, am probat asta, dar are dozator si s-ar putea sa te incomodeze, caci e de preferat sa rasnesti direct in portafiltru atat cat ai nevoie, nu sa ramana cafea oxidata prin diferite colturi.

Totusi, pana in 400E cat costa o rasnita Vario, mereu se vor gasi diverse minusuri pentru orice rasnita, insa ele tin mai mult de functionalitate si design, decat de calitate a macinaturii si fiabilitate.

In concluzie, la capitolul rasnita, cred ca ti s-ar potrivi un Lelit PL043MM sau un Ascaso I-mini. Pentru acesta din urma, vei plati in plus in special pentru tipul carcasei, care poate fi plastic, aluminiu, aluminiu polisat, inox, deci daca nu ai buget mai mare, e ok sa mergi si pe varianta de 700 si ceva de lei.

Sa spunem ca si Cunill Tranquilo ar fi o varianta, insa pentru tine ca si femeie, nu cred ca ti se potriveste o rasnita butucanoasa (dar robusta) cum este Cunill. Ma rog, si pretul e ceva mai mare decat acestea.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)