Hello There, Guest! Login Register


saeco superautomatica - jurnal revizie

#1
stiu ca ca nu e tocmai un espressor , dar isi are rolul lui in istoria automatelor de cafea pt acasa, fiind primul aparat full automat lansat de saeco incepand cu anii 1985. si chiar daca e automat, are cateva plusuri pe care unele espressoare manuale low budget nu le au:  
boiler alama 1000w, capacitate undeva la 300ml (aproximativ),
constructie full metal,
rasnita cu cutite plate de 45mm, stepless,
 grup cafea fara nici un un sitem de preinfuzie, super crema si alte bazaconii,
supapa presiune pompa (opv) reglabila din bronz

am gasit la cineva un astfel de aparat si voi incerca o reconditionare full, sa incerc sa il fac nou....
cand am luat aparatul nu era functional, grupul era blocat in pozitia de livrare si nu facea nici o miscare
acest topic va fi mai mult un jurnal de revizie, sper ca in cele din urma aparatul sa si functioneze in parametrii de fabrica

pana atunci , am inceput cu revizia boilerului:

[Image: 20hoxe9.jpg]
[Image: in5ptv.jpg]
[Image: wv7otw.jpg]
 
Reply
#2
ansamblul rasnita - dozator
[Image: 2cr8q9x.jpg]
[Image: 2zojk0j.jpg]
[Image: xogjzo.jpg]
 
Reply
#3
la montare, pe termostate ai aplicat pastă conductore?
garnitura de la boilăr nu era înbătrânită?
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#4
toate garniturile sunt noi. boilerul a fost montat provizoriu doar pt poza, dupa cum vezi nu are nici suruburile puse. si ai dreptate , sub clicksoni voi pune pasta termoconductoare . 
la fel urmeaza si la grup, toate garniturile noi, unse apoi cu vaselina siliconica  [Image: shy.gif]
 
Reply
#5
ce pasta conductoare folosesti? chiar este obligatorie pasta? eu am constatat ca pasta se transforma intr-o pulbere care nu vad cum o sa fie mai buna decat lipsa ei.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#6
Pasta termica fol pt procesoarele de pc. Era una alba sau aurie. Sa vad ce gasesc ca momentan nu mai am. Oricum are un arc care il tine lipit de boiler. Pasta e mai mult sa ii mareasca suprafata de contact.
 
Reply
#7
grupul de cafea
[Image: 10db30j.jpg]
[Image: 10opfdj.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)