Hello There, Guest! Login Register


recomandari pentru achizitie rasnita si espressor a.k.a "ma omoara intrebarile"

#91
(10-08-2017, 12:48)organon Wrote: Nu vreau sa fiu ipocrit,dar cred ca marea majoritate a pasionatilor de pe forum ,daca ar fi avut capital indestulator ,ar fi luat numai produse premium.
Perfect de acord, cea mai usoara cale dar totodata POATE fi si cea mai superficiala. Una e sa zici din start ca ai nevoie de cel mai scump produs, fara sa ai vreun background (fie el teoretic, fie experienta fizica), si alta e sa intelegi de ce ai nevoie de produsul ala highend sau enthusiast.
 
(10-08-2017, 12:48)organon Wrote: Altfel risti sa te consumi in discutii sterile,prea tehnice poate.Daca te pricepi, e altceva.
Vorbim de echipamente, astfel ca mi se pare normal ca discutia sa fie in mare parte tehnica + feedbackul celor care au echipamentele respective.

Am si un exemplu concret: Ceado E5P costa 480euro, Ceado E37J costa 880euro, este o diferenta aproape dubla in care, cel putin din punct de vedere tehnic, nu exista vreun motiv pentru care rezultatul rasnit sa difere. Lucrul asta l-a specificat si @Lyvyoo intr-un alt thread. Este un lucru logic si fara indoiala daca exista vreo diferenta semnificativa, atunci eu as vedea acest lucru ca o anomalie, un defect din vina producatorului, si in acelasi timp iau in calcul ca de aceasta anomalie ar putea sa beneficieze oricare din cele doua rasnite specificate.
Mai pe scurt, daca luam produsul de 4000ron, in ideea ca mai scump e mai bun, fara sa judec din punct de vedere tehnic, clar nu faceam decat sa-mi iau o mare teapa.

Mai multi au afirmat ca rezultatul unui espresso bun consta in 80% aparatura si 20% manopera/tehnica utilizatorului/inspiratie/etc.

Cat despre "marea stiinta", eu asta sunt, un om bazat pe real, nu pe artistic, nu pe uman.

Nu m-am bagat in discutii legate de "manopera"/tehnica umana bazata pe experienta (distributia cafelei in portafiltru, tamparea, extractia), caci sunt incepator si nu-mi permit nimic mai mult decat sa cer o parere sau sa expun o problema intalnita.


Intrebare: Bezzera in Romania este importat de perfectespresso. Exista si alti importatori directi ? Exista vreo apropiere a vreunuia din importatori fata de comunitatea espressoman, astfel incat sa existe si o reducere pentru comunitate ? Banuiesc ca aici @Lyvyoo poate sa ofere un raspuns. Poti sa ma/ne ajuti @Lyvyoo, te rog ?

Multumesc.
 
Reply
#92
In regula,fiecare cu structura si formatia sa.Scopul insa ,ramane acelasi,gustul unei cafele si experimentarea subiectiva,personala a nuantelor de gust.Ai colegi pe forum care sunt asemenea tie,ceea ce te va ajuta. Smile Iti doresc succes in demersul tau.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#93
Apropo de ipocrizie si fiindca s-a vehiculat exemplul cu masini haide sa luam ca exemplu marca BMW ( deci un segment de lux, care extrapolat la espresoare exclude automate si entry level). Nu vad nimic gresit a opta pentru  seria 3 sa zicem: stim ca seriile 5, 6 si 7 sunt mai bune, dar acesta serie 3 de mijloc poate ofera cel mai raport performanta/pret.

Asemanator vad lucrurile si in materie de rasnite si espresoare. Stim cu totii ca cele scumpe sunt bune, dar mi se pare mult mai util sa incercam sa descoperim/discutam despre aparate care au un asemenea raport pret/calitate satisfacator pentru uzul casnic.

Evident discutia are rost numai daca performantele cresc liniar in raport cu pretul, adica nu avem situatia in care orice sub X RON e trash si trebuie toti sa ne cumparam BMW seria 7 ca sa fim multumiti, ceea ce nu cred ca e cazul. Expresomanii cu experienta pot sa ne lamureasca?
QuickMill QM67,  MK E65S, tamper si distribuidor Bravo
 
Reply
#94
Eu zic ca un europiccola cu ceado-ul comandat e solutia perfecta. Ieftin si bun Smile))
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#95
(10-08-2017, 13:21)organon Wrote: Scopul insa ,ramane acelasi,gustul unei cafele si experimentarea subiectiva,personala a nuantelor de gust.Ai colegi pe forum care sunt asemenea tie,ceea ce te va ajuta. Smile Iti doresc succes in demersul tau.
Perfect de acord. Multumesc asemenea!


(10-08-2017, 14:13)adiszep Wrote: Eu zic ca un europiccola cu ceado-ul comandat e solutia perfecta. Ieftin si bun Smile))

Ca si rezultat in ceasca, presupun ca ar trebui sa fie mult peste un SBDU si daca vrei strict cel mai bun espresso avand ca principal FACTOR de decizie bugetul, atunci EuroPiccola cu un M47 cred ca e solutia optima.
In cazul meu, am un sentiment ca niciodata nu o sa fiu in stare sa stapanesc un espressor cu lever. Dar ... daca ar fi sa aleg, din ce-am vazut asa on-the-fly, mi-as dori sa detin un Strega fara pompa, caci EuroPiccola mi se pare prea instabil/firav, trebuie sa lucrezi cu atentie ca sa nu-l darami, iar Strega cu pompa, parca-i taie toata frumusetea unui espressor cu lever (unde presiunea ar trebui sa se faca mecanic, fara alta interventie).
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#96
pacala Wrote:Nu cred ca expresia "ai tu atata experienta..." - exprima cumva un aer de superioritate;

acum gata, ne-am luat la harta, flame, dupa metoda binecunoscuta: ma fac ca nu inteleg, neglijez esentialul din ce se doreste a fi comunicat, scot din context ceva ce ma irita si dăi...!

nu, expresia respectiva exprima - si mi se pare foarte clar asta - ceea ce am vrut sa spun! dar cu conditia ca sa nu fie zmulsa din context, ci lasata in paragraful respectiv si citita in intregul sau!
altfel, cele spuse de tine, pacala, lasa un gust amar, dar nu de cafea, ci de malitie..


scriu mult in fiecare postare, cu dorinta ca scrisul meu sa fie folositor celor interesati si rezultatul e sistematic invers!
cu siguranta e vorba de cum scriu, plus, cat de interesati sunt de intratul in toate detaliile, cei atrasi de un subiect in care am postat si eu!
n-am cum sa ma schimb, atata sunt, deci (1) fie nu mai scriu deloc (de fapt, as dori sa scap de thread-ul acesta macar Smile, fie - pentru ca mediul virtual suporta orice continut, (2) scriu cum stiu, dar ma citesc (cu un efort de atentie suplimentar) cei chiar interesati; (3) cei mai multi, pot sa ignore scrisurile mele, decat sa se simta iritati, sau frustrati in convingerile lor, sau sa dea cu bata-n balta pe un fragment de text scos din context! un context pe care nici nu l-au vazut, de fapt!

vladooo: "Legat de termometrul Eric, radudani a zis ca nu prea e util pe Magica (eu asa am inteles)"
A_C_M: "...poti sa corelezi usor temperatura din boiler, afisata pe PID, cu temperatura din grup, conform tabelului din manualul espressorului. Caz in care acel termometru Eric devine obsolete/inutil la lucrul de zi cu zi..."

q.e.d.

cradun: "Si pe mine m-a speriat afirmatia lui radudani ca "metodele lui Eric nu functioneaza pe Magica" (citat aproximativ), dar cred ca se referea la modalitatea de lucru, cu timpii pe care ii recomanda Eric de flush si de asteptare, nu la adaptor si temometru in sine.
Daca tot am intervenit, pt ca am vazut ca esti intereseaza Magica cu PID, e un intreg thread cu utilitatea PID-ului pentru HX, eu am concluzionat ca nu are rost. Si eu tot la Magica ma uit cu interes, dar la cea fara PID."
kudos!

Milan SunCoffee: "PID pentru HX e util in sensul ca e mult mai precis decat presostatul. Deadband de pe presostatul este 0.2-0.5 ce seamana 3-8 grade celzius, la PID este undeva 0.05-0.1. Si mai important scap de sunetul (foarte enervant) de descidere-incidere de presostat."

foarte adevarate astea (cu precizarea ca la Magica, deadband-ul e undeva la 0,13 bar, dar in thread-ul acela cu PID pe HX, faceam alte 2 observatii:
- oscilatia de temperatura in boiler, urmare a ciclurilor pstat, nu se regaseste absolut deloc, este complet absorbita de masa termica a grupului E61! am si ilustrat si cu un profil in boiler vs. cel din grup; ramane chestia cu clicul iritant al releului; dar toate au un cost... adica si linistea prea mare la domiciliu Smile
- PID-ul pe incalzirea boilerului de abur permite un reglaj usor, convenabil, comparativ cu pstat-ul; dar acest reglaj nu il faci de regula pentru a schimba temperatura apei de extractie pentru urmatorul shot! nu merge, cu inertia intregului sistem! dar sigur, merge pentru a regla temperatura de extractie intr-o succesiune de shot-uri!
deci PID pe HX nu ne apropie cu nimic mai mult de performanta, doar, apreciabil, de confort/convenabilitate;


"metodele lui Eric Svendson cu termometrul sau, aplicabile in special la masinile mai temperamentale (se incalzesc repede, se racesc repede etc.) cum era QM Anita, nu merg la Magica; dar chiar nu merg deloc!
de unde si multa confuzie si rataciri la posesorii de termometre si masini HX de tip mixer (majoritatea celor de casa sunt asa), mai ales ca acum, majoritatea celor din forum nu au termometre Eric ci varia incarnari autohtone..."

se poate intelege ca nu recomand adaptorul lui Eric? cu termometru, sau mai ales cu o proba de temperatura pentru datalogging?!
probabil, pentru ca asa s-a si intamplat!
dar ca fapt, am lucrat cu masurarea temperaturii in punctul Eric, cu dispozitivele lui, practic pe toata durata utilizarii Magica! doar ca nu i-am aplicat metodele! ar fi insemnat sa stau 15-18 min intre shot-uri! etc.

cand am amintit de Eric Svendson, aveam oricum din plecare niste presupozitii:
- am scris mult, tare mult in forumul acesta despre masuratorile cu un termocuplu Eric (mai apoi am cumparat si un termometru, tot de la el) si concluziile mele cu aplicabilitate in regimul de lucru cu Magica; vag speram ca forumistii interesati de Magica au apucat sa citeasca ceva si din scrisurile mele (search!)
- cei interesati de termometrul Eric, au citit destul din documentatia oferita de acesta pentru lucrul cu termometrul sau!

ei, si eu m-am referit da, la metodele lui Eric, recomandate de acesta, care nu merg pe Magica, o masina mult mai lenta in recuperare, deci mult mai potrivita pentru (1) shot-uri la intervale mai rare, cum se intampla home si (2) pentru lucrul fara flush-uri in lucrul cu shot-uri succesive (head-to-head);

(pentru cei interesati de Mgica, poate ajuta ca plecare si:
http://www.home-barista.com/espresso-mac...ml#p364205
http://www.home-barista.com/espresso-mac...ml#p364262 - dar nu vorbim de Magica acum)
 


A_C_M:
"... am concluzionat, strict teoretic, urmatoarele:
- un DB ... permite dezactivarea boilerului de abur...
- un HX ...nu e asa indulgent precum un DB; flushingul obligatoriu pre-extractie face parte din acel learning curve; pentru un control al temperaturii, este necesara montarea unui termometru in grupul E61."

convingerea mea este ca, dupa ce vei fi lucrat macar cateva luni cu o masina espresso prosumer, vei reconsidera cele scrise mai sus; nu pentru ca n-ar fi adevarate, dar si in espresso, ca si in rest, nu exista adevar absolut! ce vezi intr-un fel, e vazut de altul, din partea cealalta! dau ca exemplu acest thread...

cu ceva detalii mai sus: la masinile traditionale - si in general masinile comerciale pana acum cativa ani, apartin acestei categorii, la fel masinile de casa ne-electronizate - stabilitatea termica si in final calitatea procesarii e data de masa termica! ar fi una din explicatiile mele pentru o incarnare de casa a unui DB, ca fiind mai usor de stapanit, decat un HX, tot de casa; si masa termica, inseamna grup (mostly E61) si boiler(e)!
chestia cu economia de energie cand 'amputezi' masa termica a masinii prin deconectarea boilerului de abur este in esenta o abureala de marketing! pentru ca vorbesc de DB-uri de 2000-2500 euro pe care multi home-barista le tin in functiune tot timpul!
si nu e vorba numei de masa termica, ci de conditiile de functionare proiectate: mare parte din DB-uri au un HX in boilerul de abur!
fara boiler de abur, apa ce intra in boilerul de extractie e mai rece, mult mai rece (!) si drept rezultat, profilul de extractie va fi alterat (descrescator) si desigur, PID-ul va impune un regim mai intens de incalzire in boilerul de extractie! deci in compensare, ceva crestere de consum energetic tot apare! chestia cu conservarea energiei...
bottom line: multe DB-uri vor avea un comportament termic mai dificil, daca functionalitatea lor e amputata prin oprirea boilerului de abur;

si atentie! "flushing-ul obligatoriu pre-extractie" nu e obligatoriu la HX-uri!
obligatoriu la HX-uri e insa o buna cunoastere a principiului de functionare (simplu, de altfel), o intelegere proprie, prin apropiere de masina, nu prin acumularea de percepte tehnice preluate din varia surse...
schimbatorul de caldura are ca particularitate preluarea prin transfer termic pana la egalizare, a temperaturii intre 2 fluide in cazul nostru, astfel ca, dupa un timp (recovery to full idle - cum ii spun eu) se ajunge in HX, la aceeasi temperatura ca si cea din boilerul de abur, care temperatura e in orice caz peste cea de fierbere a apei! altfel, nu avem functionalitatea unui boiler de abur saturat, ci a unui boiler de apa calda!
deci, apa supraincalzita din HX, pompata in grup, cu toata inertia termica a grupului, ajunge sa fiarba, odata adusa la presiunea atmosferica (in camera de extractie, deasupra pucului);
pentru a evita fenomenul acesta practic necontrolat, se face un flush de racire, mai lung sau mai scurt, functie de particularitatile functionale ale masinii;

dar in continuare, intervine durata de recuperare pentru un nou shot, adica durata necesara pentru ca apa din HX sa ajunga la o temperatura imediat sub cea de fierbere; la masinile de tip 'mixer', cum e si Magica, aceasta durata e, cu o marja de 1-3 min, undeva la 120 sec dupa shot-ul precedent; astfel ca acest nou shot, se poate face linistit, fara nici un flush precedent! apa fiebinte dar nu supraincalzita din HX, trece prin canelurile grupului ajungand la o temperatura de extractie dorita; si asa si cu shotul urmator etc.


A_C_M:
"Mai multi au afirmat ca rezultatul unui espresso bun consta in 80% aparatura si 20% manopera/tehnica utilizatorului/inspiratie/etc..."

care-s ăștia, mai multi? zici ca-ti place o abordare mai tehnica si mai realista; dar atunci, din consideratie pentru cei care te citesc, dece nu iti sustii referintele mai exact, cu link-uri?!
si spun astea, pentru ca nu sunt de acord cu cele de mai sus!
mai multi, da, mult mai multi, au afirmat ca rezultatul unui espresso bun este 95% CAFEAUA si 5% restul... aparatura, indemanare etc! la gramada Smile
este una din principalele cai de a ajunge sa bei cafea, nu digiti, sau cugetari mestecate de altii Wink
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#97
(10-08-2017, 17:04)radudani Wrote: mai multi, da, mult mai multi, au afirmat ca rezultatul unui espresso bun este 95% CAFEAUA si 5% restul... aparatura, indemanare etc! la gramada Smile
daca pleci de la asemenea premize, ajungi sa bei cafea, nu digiti!

Greseala mea, caci am luat ca subinteles faptul ca acea cafea folosita este una buna (soi, boabe, proaspat prajita si odihnita, proaspat rasnita), si nu am specificat acest lucru pentru a ajuta si alti noi-cititori sa nu scape din vedere acest lucru.
Teoretic, am dezbatut acei 5% ca un intreg de 100% Smile))

Si ca sa fiu un pic carcotas: Daca era ca un espresso bun sa fie 95% influentat de cafea, si doar 5% de aparatura si indemanare, atunci luam "a mai buna" cafea, si beam un espresso de calitate 95%. Unless ..... afirmatia asta nu are si cale de mijloc, exista posibilitatile urmatoare: fie espresso iese ok daca sunt conditiile indeplinite 100%, fie espresso e catalogat fail daca scade un singur procent din acel 100%. Ma rog, acum am debatut si eu firul in 4 in spirit de gluma Tongue


@radudani, multumesc pentru informatiile detaliate.

Pana una alta am emotii mari, abia astept sa ajunga rasnita la mine, maine sau cel tarziu luni.
O sa incerc sa fac un video cu un shot actual si cum se schimba situatia cu noua rasnita. Da stiu, nu o sa fie totul ok, dar macar rezolv primul pas, si anume problema curgerii; gusturile/aromele mai subtile/ascunse si alte aspecte ce tin de finete, probabil ca o sa le descopar abia cand o sa trec pe Bezzera Magica.

Si ca tot veni vorba de espressor, revin cu intrebarea/rugamintea de mai devreme, daca detine cineva si astfel de informatii, sunt binevenite:
(10-08-2017, 13:09)A_C_M Wrote: Intrebare: Bezzera in Romania este importat de perfectespresso. Exista si alti importatori directi ? Exista vreo apropiere a vreunuia din importatori fata de comunitatea espressoman, astfel incat sa existe si o reducere pentru comunitate ? Banuiesc ca aici @Lyvyoo poate sa ofere un raspuns. Poti sa ma/ne ajuti @Lyvyoo, te rog ?

Si cum imi place mie sa urez: Va doresc sa aveti parte de rasniri uniforme, rapide si silentioase, urmate de extractii cremoase si gustoase!
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#98
Aseara am facut-o lata si am comandat toate ustensilele:
Digital Scale 0.1g - 1000g 5$
ABS Coffee Knock Box - 17$
750ml Milk Jug - motta style - 21$ (am deja un Milk Jug de 500ml, dar fara picurator ridicat)
Tamper stand Silicone-Steel - 12$
Coffee Distributor - Macaron design - 58.5mm - 19$
Coffee Tamper - Macaron desing - 58.5mm - 19$ (sunt tare curios daca pot sa ajung la o repetabilitate a tamparii cu ajutorul tamperului handleless, cel putin la fiecare sarja de cafea folosita)
VST Precision Filter Basket - Ridgeless - 18g - 30GBP (comandata de pe hasbean.co.uk 22lire+7.5lire transport) - 37$
2 cesti 70ml + 2 cesti 310ml - 17$ (din portelan, comandate de pe olx)
~147$, aproape 10% din Magiga cu PID.

Inafara de sita VST care e luat din UK, si cred ca o sa ajunga relativ repede, toate celelalte sunt luate de pe aliexpress, deci o sa am de asteptat ~2 luni.

Cat despre espressor, stiu ca vreau HX, dar pe langa asta imi vin in minte tot felul de idei:
- cea mai optima alegere ar fi sa merg pe Bezzera Magiga cu PID (ajuta la troubleshooting, just in case)
- luand in calcul cele spuse de @radudani legat de magica si utilitatea PIDului sau mai bine zis lipsa utilitatii acelui PID, as putea sa economisesc 170euro (PID_VERSION 6610ron - NON-PID_VERSION 5330ron = 786ron /4.6 = 170) si sa cumpar varianta NON-PID;
- totodata ma gandesc daca nu cumva ar fi o solutie si luarea in calcul al espressorului BZ07, adica sa renunt si la groupheadul E61 in favoarea grupului proprietar Bezzera.

Caut un echilibru, un ritual frumos intre curgere, culoare, consistenta, si in special gust. Iau in calcul posibilitatile pentru ca la ora actuala eu sunt multumit de gustul latteului produs de Evolution, dar nu sunt multumit de celelealte aspecte specificate mai sus.

Daca am PID la espressor, nu stiu daca o sa stau vreodata sa ma "joc" cu el, nu sunt enthusiast incat sa verific diferentele de gust/aroma/nuante intre 1 grad temperatura brew in plus sau in minus.
Bine ca maca aici diferentele implica pretul, si nu e o alegere atat de grea precum a fost la rasnita.
Ca de obicei, orice parere, informatie, "palma dupa ceafa", "pat on the sholder", s.a.m.d e binevenita.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#99
Varianta cu PID se apropie de Strega si, poate, ar fi o varianta mai buna, pe termen lung, decat BZ07 (sau BZ10, ca 07 nu am mai vazut la vanzare).

Daca dai un search pe forum cu BZ10, o sa gasesti impresiile lui Liviu despre acest espressor.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
(16-08-2017, 14:50)A_C_M Wrote: ......
Daca am PID la espressor, nu stiu daca o sa stau vreodata sa ma "joc" cu el, nu sunt enthusiast incat sa verific diferentele de gust/aroma/nuante intre 1 grad temperatura brew in plus sau in minus.
....

Poate ca nu te vei juca dar, daca vei constata ca shot-ul de dimineata a fost prea acid sau cam ars, cu siguranta vei dori sa ajustezi temperatura in plus sau in minus, iar la extractia de dupa amiaza sa ai aparatul pregatit pentru a-ti livra o bautura cu alte nuante de gust. Mai reglezi ceva si din rasnita, doza si, cu siguranta, vei putea bea ceva cu totul diferit.

Avand in vedere ca diluarea solubilelor din macinatura si transferul acestora in ceasca se realizeaza in functie de debitul de apa si temperatura acesteia , in opinia mea, finetea reglajului acestui  ultim parametru nu este deloc de neglijat. 

Estei in etapa finala a deciziei si e bine sa ai toate elementele la indemana.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Am analizat si "rasanalizat", in concluzie am dat comanda de Bezzera Magica S MN, adica varianta fara PID.

Daca tot am mers pe placul meu, si anume ideea de simplitate si "traditionalism", deci fara ecrane, informatii suplimentare si alte over-details. O sa las tehnologia traditionala sa faca espresso asa cum face de multi ani incoace, si o sa ma mulez dupa necesitatile acestui HX, astfel incat sa ajung la nivelul incare pot sa reproduc o dubla in aproape aceeasi parametri.

Sper sa nu regret decizia, si nu ma refer la alegerea efectiva, ci la faptul ca achizitia s-a efectuat de pe un card de credit cu rate fara dobanda Smile

O sa revin cu detalii dupa ce ajunge espressorul acasa si il pun la treaba. Multumesc pentru informatii, lamuriri, si tot sprijinul oferit.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
O saptamana noua, un nou inceput si pentru lumea espressoului in ceea ce ma priveste, mai pe scurt: astazi a sosit Magica.

O opera de arta care face si espresso Smile Atunci cand i-am dat jos foliile, am avut cam aceleasi emotii pe care le are un copil mic atunci cand isi deschide cadourile de Craciun.
N-am cronometrat cat de mult a durat pana s-a incalzit, dar sigur a durat pe putin 10min. Totusi am asteptat cuminte aproximativ 30minute, dupa care am facut un flush de ~15 secunde. Am facut vreo 3-4 espresso cat am facut dialingul la rasnita, si cand am avut ca rezultat 25ml in 25secunde m-am oprit. Laptele l-am frotat in ~15secunde, poate 10, extraordinar de repede iar rezultatul a fost extraordinar de smooth, easy mode: ON.
Pe la a 4-a cafea m-a si fript foarte putin pe antebrat, ca de, grup E61, si totodata sa-mi arate cine-i sefa Smile

Cat despre gust, contrar marilor mele asteptari, desi as vrea sa folosesc texte de genul "se simt notele, nuantele si aromele atat de bine conturate, fix ceea ce scrie pe pachet pot sa identific in ceasca", pot spune ca nu am sesizat mari diferente intre gustul oferit de Evolution si cel oferit de Magica, gustul predominant fiind cel de ciocolata (yum yum). Intra-devar pot spune ca am baut cafeaua fara nici cea mai mica necesitate de a folosi zahar, poate o fi efect placebo poate o fi rezultat ok. Precizez ca am mai avut perioade de ordinul lunilor cand am baut espresso fara pic de zahar, espresso facut pe Evolution.

Cafea folosita: Costa Rica Tarrazu, prajita pe 14.08.2017.
In concluzie o capodopera pe care abia astept sa reusesc s-o imblanzesc, iar asta inseamna ziua in care o sa pot sa frotez in acelasi timp in care curge "mierea" in ceasca.

Bonus, pe langa venirea espressorului, am primit si un tamper de 58.5mm, facut custom made full steel de catre tatal meu.

In continuare cateva poze, iar in momentul cand o sa dau de ceva timp liber o sa fac si cateva filmulete.

Totodata trebuie sa pregatesc si Gaggia Evolution pentru vanzare.

[Image: 17mWxbC.jpg][Image: bChoDwH.jpg][Image: DPZMdNL.jpg][Image: lp7czaU.jpg][Image: ICPMl3k.jpg][Image: UXQilZh.jpg][Image: tMN5iEh.jpg][Image: CZUgHe0.jpg][Image: eg8OgSP.jpg][Image: 2Ih43lH.jpg][Image: UxGnXg5.jpg][Image: FjaTn2J.jpg][Image: xyPXKLG.jpg][Image: XLDbh2i.jpg][Image: rVINemv.jpg]
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
Nice! Bezzera e unul din design urile mele preferate pe grup E61. S o stapanesti sanatos si multe extractii reusite!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Sa o folosesti cu multa placere! Acum nu ai nevoie decat de cafea buna si de graficele de lucru cu Magica ale lui radudani Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Multumesc.
Inca n-am reusit sa imblanzesc bestia, insa am sesizat si o oarece posibil problema, la dialingul cafelei, cand am rasnit prea fin si curgerea era inceata, de genul 15ml la 25 secunde/18grame, se auzea un usor fluierat/tiuit din espressor. Presiunea la brew se duce in ~12bari.

Am sesizat tiuitul si la cafeaua de dimineata, cu toate ca brew ratio a fost 1:3 18 grame, insa n-am avut timp sa filmez.

Aveti idee, ce as putea sa verific ?

Multumesc.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
Sa n ai cani pe el si fixeaza bine capacul de inox de sus sau scoate l.
 
Reply
La backflush scoate zgomotul acela?
Inceraca sa nu faci extractii mai lungi de 60s cu macinatura superfina
Rasnita are break-in facut?
 
Reply
Rasnita n-are break-in facut, e ajunsa vinerea trecuta.

N-am incercat sa fac backflush. Nu am avut extractii mai lungi de 32secunde, mare majoritate fiind de 25secunde.

O sa incerc diseara sa fac un backflush si sa si filmez, totodata sa iau si cele 2 cesti de le tin pe capacul de sus.

Revin cu filmarea.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
@A_C_M" cand am rasnit prea fin si curgerea era inceata, de genul 15ml la 25 secunde  "

 - Sa nu cumva sa fie chiar sunetul OPV cand pompa si- a atiins maximul ...probabil ai rasnit prea fin sau / si cantitatea in sita maxima...
incearca o rasnire un pic mai grosiera sau scade cantitatea cafelei din sita un pic si vazi daca mai scoate sunetul ala...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Eu la primele doua cafele am rasnita prea fin si nu a curs nimic, si scotea un fasait metalic. Apoi a disparut dar de la vibratii ( 9 cesti pecapac) a inceput sa se auda in zgomot, am luat cestile jos si a disparut. Posibil sa rasnesti prea fin, creste gramajul si rasneste mai grosier, pune un macro cu rasnitura.
 
Reply
(24-08-2017, 11:26)Levo Wrote: @A_C_M" cand am rasnit prea fin si curgerea era inceata, de genul 15ml la 25 secunde  "

 - Sa nu cumva sa fie chiar sunetul OPV cand pompa si- a atiins maximul ...probabil ai rasnit prea fin sau / si cantitatea in sita maxima...
incearca o rasnire un pic mai grosiera sau scade cantitatea cafelei din sita un pic si vazi daca mai scoate sunetul ala...

Sita e VST 18grame rigidless si am incarcat cu 18grame.
Am uitat sa fac o precizare, 15ml intr-o ceasca, facand dubla, deci 30ml la 18grame de cafea.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
Ca o mica observatie pe naked in sita ims de 16 nu pot pune mai mult de 16.5 grame ca apare chaneling, bine la 12 bar, inca nu i am scazut presiunea.
 
Reply
@A_C_M

 Daca simultan cu sunetul acela apare si o evacuare de apa pe sub grup la supapa , e normal ...dar masina este suprasolicitata ( in viziunea mea ) vezi te rog si asta
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Legat de proplema cu tiuitul, apucasem sa arunc o intrebare si la cei de la care am cumparat espressorul, azi am fost sunat sa facem o programare sa ajunga omul de la service maine la mine acasa. Say WHAAAT? asta da serviceare. Totousi am discutat telefonic si a ramas sa fac o filmare cu sunetul respectiv si apoi sa mai vedem ce concluzionam.

Mi-am facut timp si am facut azi un filmulet. Concluzia pripita, trasa de mine, este ca espressorul nu avea "rodajul" facut, astfel ca s-a auzit sunetul la intensitate maxima atunci cand am pus site blind si am facut un backflush.
La toate incercarile ulterioare sunetul a disparut.

Prima incercare:
https://youtu.be/b9ktdnDP3rk

A doua incercare:
https://youtu.be/Ec69XRYeiew

Am mai incercat de vreo 4 ori, inclusiv dupa ce am facut un espresso, dar sunetul nu s-a mai auzit, de aici si banuiesc ca era chestie de "rodaj", caci nu am apucat sa-i fac vreun backflush pana sa fac filmuletele astea.

Legat de proplema cu tiuitul, apucasem sa arunc o intrebare si la cei de la care am cumparat espressorul, azi am fost sunat sa facem o programare sa ajunga omul de la service maine la mine acasa. Say WHAAAT? asta da serviceare. Totousi am discutat telefonic si a ramas sa fac o filmare cu sunetul respectiv si apoi sa mai vedem ce concluzionam.

Mi-am facut timp si am facut azi un filmulet. Concluzia pripita, trasa de mine, este ca espressorul nu avea "rodajul" facut, astfel ca s-a auzit sunetul la intensitate maxima atunci cand am pus site blind si am facut un backflush.
La toate incercarile ulterioare sunetul a disparut.

Prima incercare:
https://youtu.be/b9ktdnDP3rk

A doua incercare:
https://youtu.be/Ec69XRYeiew

Am mai incercat de vreo 4 ori, inclusiv dupa ce am facut un espresso, dar sunetul nu s-a mai auzit, de aici si banuiesc ca era chestie de "rodaj", caci nu am apucat sa-i fac vreun backflush pana sa fac filmuletele astea.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
Pai ...si a fost exact cum mi-am inchipuit si eu , dar era bine sa spui ca ai pus si sita blind...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Acm ,sunetul ala il am si eu cand pun sita blind sau rasnesc prea fin iar presiunea creste la 12 bar.E normal,am espressor ca al tau din decembrie anul trecut si la fel face si acum.Am insa o alta problema cu el-cand e in idle,supureaza un pic de apa pe la un furtun din interior(asa ma gandesc ca nu l-am desfacut fiind in garantie) si picatura respectiva se prelinge pe ceva fierbinte.Tu l-ai luat de la perfectespresso?
 
Reply
(29-08-2017, 20:22)Levo Wrote: Pai ...si a fost exact cum mi-am inchipuit si eu , dar era bine sa spui ca ai pus si sita blind...

Cam asa este, dupa ce am rezolvat dialingul cafelei, n-am mai rasnit astfel incat sa-l suprasolicit. Cu toate ca un ristretto 1:2 nu mi se pare suprasolicitare.

(29-08-2017, 21:02)dantt Wrote: Acm ,sunetul ala il am si eu cand pun sita blind sau rasnesc prea fin iar presiunea creste la 12 bar.E normal,am espressor ca al tau din decembrie anul trecut si la fel face si acum.Am insa o alta problema cu el-cand e in idle,supureaza un pic de apa pe la un furtun din interior(asa ma gandesc ca nu l-am desfacut fiind in garantie) si picatura respectiva se prelinge pe ceva fierbinte.Tu l-ai luat de la perfectespresso?

L-am luat de la Intax. Apeleaza la service si rezolva problema, e pacat sa-l lasi sa "planga".
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
Ok,merci.
 
Reply
(29-08-2017, 21:02)dantt Wrote: Am insa o alta problema cu el-cand e in idle,supureaza un pic de apa pe la un furtun din interior(asa ma gandesc ca nu l-am desfacut fiind in garantie) si picatura respectiva se prelinge pe ceva fierbinte.Tu l-ai luat de la perfectespresso?

Asta se intampla pt ca a tras aer in boiler si refuleaza pe o valva situata in partea de sus a boilerului.Inlatura tava cu cestile,scoate rezervorul,desfa suruburile de sus ale capacului cu gauri,o sa vezi pe unde refuleaza. Apasa valva respectiva sa eliberezi aburul din boiler(ai grija sa nu te arzi) pana cand nu mai iese nimic. Monteaza totul din nou,umple tot rezervorul de apa,porneste masina,si lasa sa curga apa din robinetul de apa calda,apoi din grup,apoi de pe steam wand.
 
Reply
Pai si nu pierd garantia?Si aerul ala cum naiba a intrat acolo?Merci de informatii,oricum sun maine la service sa-i intreb.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)