Hello There, Guest! Login Register


rasnita hario

#1
buna ziua
o intrebare simpla vreau sa pun
este vreo diferenta intre o rasnita hario (care are cutite conice din ceramica) cu pretul pana in 200 lei  si o rasnita electrica oarecare cu cutite(lame) din otel la acelasi pret?
hario se poate folosi pt a macina cafea pentru espressor?
vreau sa-mi iau un gaggia classic 2019  dar din cate citesc pe forum rasnita are o foarte mare importanta.
cum inca nu am prea multi bani sa pot lua si espressorul si o rasnita bunicica,as dori sa stiu daca se merita luata un hario.
multumesc anticipat pentru raspuns!
 
Reply
#2
Mai bine un xeoleo. Rasneste mult mai uniform decat cutitele conice prinse in acel arc.

Acea neuniformitate nu se impaca deloc cu ideia de espresso.

Rasnita chiar conteaza si o rasnira buna va face diferenta (intre zeama si cafea).

Daca nu ai acei 700 lei pt kinu phoenix, poti sa gasesti un Lelit sau Ascaso sh cu 400-500, dar sigur o vei schimba peste putin timp.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#3
Am un prieten care foloseste de cativa ani lelit 43mmi si e multumit. E accesibila ca pret.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Reply
#4
3 ani am rasnit si eu la electrica cu lame de otel alaturi de espressor Lelit cumparat nou. Adevarul e ca lucea frumos pe blat dracia, dar zeama era second hand deseori.
S-au dus multe cafele pe apa sambetei datorita inconsistentei. De banii aia pierduti mai bine luam din prima o rasnita Kinu ("investitie" de care nu am scapat oricum) si mai faceam ibric pana gaseam pe forum un Gaggia second la bani putini. 
Sincer, de o luna de cand am rasnita, usor... usor parca incepe sa creasca si pasiunea, pentru ca vad in ceasca ce n-am vazut 3 ani Smile
Stone Lite / Eureka Turbo
ex: PL41TEM / DF64
 
 
Reply
#5
Din păcate nu vezi foarte des perspectiva și din punctul de vedere al boabelor irosite pe un setup deficitar Espresso. Mai ales că, în câteva luni "investiția" în boabe o poate depăși pe cea în echipament.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)