• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

rasnita buget 1400

Salut,
Ce recomandare de rasnita aveti pentru regim casnic.
Buget 1400 lei. Momentan detin un gaggia mdf si ma gandesc la un upgrade.
Ce parere aveti de noua rasnita Lelit PL72? Sau sa astept petru un vario?
Ce trebuie luate in considerare in afara doar de marimea cutitelor (64 mm).

Multumesc
Lelit PL91T, Kinu M47, Gaggia MDF

Reply
(21-12-2016, 13:27)calugarul_capucin Wrote: Salut,
Ce recomandare de rasnita aveti pentru regim casnic.
Buget 1400 lei. Momentan detin un gaggia mdf si ma gandesc la un upgrade.
Ce parere aveti de noua rasnita Lelit PL72? Sau sa astept petru un vario?
Ce trebuie luate in considerare in afara doar de marimea cutitelor (64 mm).

Pentru ca lumea nu se inghesuie cu sfaturi, am sa studiez posibilitatea unei rasnite manuale. (fiind in buget). Deci mai multa "cercetare" din partea mea.

Reply
Vario Home SH sau noua cu putin efort
Apare in RO si Sette 270 luna asta la 1900 lei
De Lelit n-am gasit nimic, dar slabe sanse sa fie peste oricare din cele doua de mai sus, chiar daca are cutite de 64
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
Personal eu nu iau in calcul marimea cutitelor.
Nu mi se pare un factor care sa influenteze macinatura, daca forma dintilor este aceasi, sunt doar mai multi dinti pe o circumferinta mai mare, influenteaza doar productivitatea, cantitatea de cafea rasnita in unitatea de timp, la aceasi turatie.
Cele 3 rasnite Kinu au cam demonstrat acest lucru, prea mici deosebiri in ceasca de la un model la altul Wink
Nu mai zic si de echivalarea diametrului unei conice cu una plata...

Sette are "doar" 40mm si unii o asteapta ca pe Mesia rasnitelor... de asta ce sa mai zici Wink
E amuzant totusi cum se feresc ca de tamaie sa scrie dimensiune cutittelor in review-urile grandioase ale rasnitei... ar demola toata argumentatia de ce este mai buna ca tot ce exista Smile

Reply
(04-01-2017, 10:54)vladdooo Wrote: Vario Home SH sau noua cu putin efort
Apare in RO si Sette 270 luna asta la 1900 lei
De Lelit n-am gasit nimic, dar slabe sanse sa fie peste oricare din cele doua de mai sus, chiar daca are cutite de 64

Nu apare luna aceasta in Ro, ci probabil pe la Pasti. Ca o gluma, cineva de la baratza US  spunea (pe surse), " noi am zis semestrul II, dar sem II se termina pe 30 iunie" Smile

PL72 nu este nici pe site-ul producatorului. Am cerut un exemplar de test, dar nu m-am indurat sa sparg Geisha in experimente Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Conrad (Wanderlust) zicea pe 19 Decembrie ca la mijlocul lui Ianuarie vine primul transport

Reply
Teoretic...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am vorbit acum 3 zile, sette vine pina la sfirsitul lunii. Doar ca din decembrie s-a mai adaugat 100 la pret.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
Aha, pandeste sa ia caimacul lui Kinu M38 Lite... si-a sincronizat lansarea cu ea... Big Grin

Reply
(06-01-2017, 18:23)vladdooo Wrote: Conrad (Wanderlust) zicea pe 19 Decembrie ca la mijlocul lui Ianuarie vine primul transport

@vladdooo vad in semnatura ta  ca tu ai un sette 270. L-ai luat din Romania sau de "dincolo". Intrebarea e daca a aparut si la noi?

@Lyvyoo va fi o reducere si pentru comunitate? (m-ar interesa mai degraba cel cu cantarie sette 270w )

Reply
L-am luat de la Conrad (Wanderlust). A ajuns la mine pe 1 Februarie.
Nu stiu daca mai are, mai bine il intrebi.
Vezi ca e pe bursa un 270W aproape nou.
Daca mai astepti pana pe la mijlocul lui Aprilie, o sa o pun si eu pe a mea la vanzare

Reply
Va fi si pentru noi ceva, ceva, caci se inmultesc importatorii de Sette...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)