• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

rasnita

Rog si eu un sfat doresc sa achizitionez o rasnita optez intre lelit PL 043 MM si ascaso mini ???? Ambele sunt stepless si conice....totusi care ??? MultumescHuh

Reply
(27-12-2012, 16:03)Dorina Wrote: Rog si eu un sfat doresc sa achizitionez o rasnita optez intre lelit PL 043 MM si ascaso mini ???? Ambele sunt stepless si conice....totusi care ??? MultumescHuh

Ia in calcul ca la lelit pl043MM reglarea stepless nu se mai face "orb" acest reglaj fiind la vedere spre deosebire de ascaso mini. In rest ambele sunt sa zicem aproape identice, la ascaso ai mai multe variante ale body-ului (abs, aluminium) pe cand lelitul este din inox. Eu iti recomand lelit insa alegerea iti apartine.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
Si eu recomand tot Lelit
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
De ce nu se face in orb reglajul la Lelit? Rotita laterala invarte cumva si o roata orizontala aflata la vedere?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
La Lelit se vede roata orizontala iar la ascaso nu. Mecanismu este acelasi deci diferente in calitatea macinaturi nu este.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
(27-12-2012, 17:45)axy76 Wrote:
(27-12-2012, 16:03)Dorina Wrote: Rog si eu un sfat doresc sa achizitionez o rasnita optez intre lelit PL 043 MM si ascaso mini ???? Ambele sunt stepless si conice....totusi care ??? MultumescHuh

Ia in calcul ca la lelit pl043MM reglarea stepless nu se mai face "orb" acest reglaj fiind la vedere spre deosebire de ascaso mini. In rest ambele sunt sa zicem aproape identice, la ascaso ai mai multe variante ale body-ului (abs, aluminium) pe cand lelitul este din inox. Eu iti recomand lelit insa alegerea iti apartine.

Da asta ar fi un avantaj ca reglajul e la veedere si ca e inox...dar mi se pare cam dur ....pe site vazut doar..si bolul acela imens..oricum cuget inca..si multumesc de sfaturi

(27-12-2012, 19:40)sorin2505 Wrote: Si eu recomand tot Lelit

MultumeescBig Grin

(27-12-2012, 21:27)Cosmin Wrote: La Lelit se vede roata orizontala iar la ascaso nu. Mecanismu este acelasi deci diferente in calitatea macinaturi nu este.

Spune-mi te rog ai prins greu (...dupa cate cafele???) la ascaso mini reglarea "pt expresso" ???? ma mai gandesc lelit sau ascaso dar ma trage inima spre ascaso mi se pare mai fin in bucatarie...vazut doar in poze...cineva care l-a folosit altfel priveste.. Mersi anticipatde raspuns ShyCool

Reply
Ascaso arata bine. Micutza si frumusica. Lelit-ul nu l-am vazut decat in poze. Reglarea este mai grea la inceput cand nu a deloc experienta si nu stii exact cam ce ar trebui sa ai in ceasca. Dar dupa un timp nu mai este o problema asa mare cel putin eu m-am obisnuit. Nu pot sa-ti spun exact cam dupa cate cafele m-am obisnuit cu ea. Cand am primit rasnita nu era reglata deloc pt espresso si am aruncat multe shot-uri dar apoi cand am adus-o la o macinatura destul de fina pt espresso nu am mai avut asa mari probleme. Cand schimb cafeaua primele shot-uri nu sunt exact ce trebuie dar cu timpul iti dai seama dupa curgere cam cu cat sa modifici macinatura. Trebuie un pic de rabdare la inceput. Ce nu-mi place mie la ea este faptul ca retine cafea si trebuie sa o i-au un pic la palme pt a scoate toata cafeaua de pe traseu dar problema asta o are si Lelit-ul.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
(28-12-2012, 13:05)Cosmin Wrote: Ascaso arata bine. Micutza si frumusica. Lelit-ul nu l-am vazut decat in poze. Reglarea este mai grea la inceput cand nu a deloc experienta si nu stii exact cam ce ar trebui sa ai in ceasca. Dar dupa un timp nu mai este o problema asa mare cel putin eu m-am obisnuit. Nu pot sa-ti spun exact cam dupa cate cafele m-am obisnuit cu ea. Cand am primit rasnita nu era reglata deloc pt espresso si am aruncat multe shot-uri dar apoi cand am adus-o la o macinatura destul de fina pt espresso nu am mai avut asa mari probleme. Cand schimb cafeaua primele shot-uri nu sunt exact ce trebuie dar cu timpul iti dai seama dupa curgere cam cu cat sa modifici macinatura. Trebuie un pic de rabdare la inceput. Ce nu-mi place mie la ea este faptul ca retine cafea si trebuie sa o i-au un pic la palme pt a scoate toata cafeaua de pe traseu dar problema asta o are si Lelit-ul.

Mersi mult....cred incpe sa trag linie ... Sper ca doar rasnitele trebuiesc luate la palme nu si....doamnele??? glumesc!. Da am auzit si eu asta ca ramane cafea dar am vazut asta si la mari cafenele de dincolo...si dehh aparate elvetiene...dadea in rasnita de nu te mai auzeai om cu om , ziceam ca o face tandari. Era din otel
Expressomana notorie:blush:

Reply
Adica inclini spre Lelit?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(28-12-2012, 16:17)Lyvyoo Wrote: Adica inclini spre Lelit?

cred ca da.nu e asa aratoasa dar e un avantaj sa vezi....si la propriu si la figurat.!!!Undecided
Un an nou..mai cremos!!

(28-12-2012, 13:05)Cosmin Wrote: Ascaso arata bine. Micutza si frumusica. Lelit-ul nu l-am vazut decat in poze. Reglarea este mai grea la inceput cand nu a deloc experienta si nu stii exact cam ce ar trebui sa ai in ceasca. Dar dupa un timp nu mai este o problema asa mare cel putin eu m-am obisnuit. Nu pot sa-ti spun exact cam dupa cate cafele m-am obisnuit cu ea. Cand am primit rasnita nu era reglata deloc pt espresso si am aruncat multe shot-uri dar apoi cand am adus-o la o macinatura destul de fina pt espresso nu am mai avut asa mari probleme. Cand schimb cafeaua primele shot-uri nu sunt exact ce trebuie dar cu timpul iti dai seama dupa curgere cam cu cat sa modifici macinatura. Trebuie un pic de rabdare la inceput. Ce nu-mi place mie la ea este faptul ca retine cafea si trebuie sa o i-au un pic la palme pt a scoate toata cafeaua de pe traseu dar problema asta o are si Lelit-ul.

sper nu te/ai suparat de afirmatiile mele cu doamnele si palmele...imi cer scuze....la momentul acela eram f obosita si atunci am inspiratie la glume
Un an asa cum ti/l doresti alaturi de multa sanatate!!Smile

Reply
Eu cred ca cele doua rasnite, pe interior, sunt la fel...

Reply
eu sunt ferm convins ca sunt la fel la interior. Din pacate importatorul nu are pe stoc aceasta rasnita de abia dupa 15 ianuarie o sa fie disponibila
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
Nu stiu de ce au intarzierile astea si raman fara stoc de multe ori, in loc sa aiba o linie continua... Ai vorbit direct la ei si asa tarziu au spus ca aduc?

Reply
(03-01-2013, 12:46)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de ce au intarzierile astea si raman fara stoc de multe ori, in loc sa aiba o linie continua... Ai vorbit direct la ei si asa tarziu au spus ca aduc?

Dap, am incercat sa fac comanda pe 27.12 si acest raspuns l-am primit(asta e, mai astept Sad ).Problema este ca si ceilalti distribuitori spun pe site ca au produsul dar cand ii intreb concret dupa 10 ianuarie va fi disponibil. Eu cred ca nu fac comenzi mari.

Reply
(03-01-2013, 12:51)axy76 Wrote:
(03-01-2013, 12:46)Lyvyoo Wrote: Nu stiu de ce au intarzierile astea si raman fara stoc de multe ori, in loc sa aiba o linie continua... Ai vorbit direct la ei si asa tarziu au spus ca aduc?

Dap, am incercat sa fac comanda pe 27.12 si acest raspuns l-am primit(asta e, mai astept Sad ).Problema este ca si ceilalti distribuitori spun pe site ca au produsul dar cand ii intreb concret dupa 10 ianuarie va fi disponibil. Eu cred ca nu fac comenzi mari.

Da asa este si eu am primit un mail inainte de craciun le/am solicitat si au spus doar dupa 15 ian completeaza stocul.

Reply
Pt. lelit 043mm dupa 21 ian. Sad

Reply
S-a amanat transportul?

Reply
Nu stiu, cred ca inca nu si-au revenit italienii de la fabrica dupa sarbatori. Nici pe site-ul oficial nu au.
Am sunat la Gaggia Romania.

Reply
Multumesc pentru info astinga, asta e, mai dam la manivela.

Reply
(15-01-2013, 13:14)axy76 Wrote: Multumesc pentru info astinga, asta e, mai dam la manivela.

Au revenit pe stoc Lelit 043MM.

Reply
(21-01-2013, 14:03)astinga Wrote:
(15-01-2013, 13:14)axy76 Wrote: Multumesc pentru info astinga, asta e, mai dam la manivela.

Au revenit pe stoc Lelit 043MM.

Multumesc Wink

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)