• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

problema Gaggia Pure

Am urmatoarea problema cu un espressor Gaggia Pure: dupa o spalare pentru decalcifiere in care intre trecerea lichidului de spalare si clatire au trecut cam 45 de minute (vina mea, am fost intrerupt), folosind aceeasi macinatura si aplicind aceeasi forta la compactarea cafelei in filtru espressorul nu mai reuseste sa faca extractia, ca si cum filtrul ar fi infundat (daca reuseste sa treaca apa prin filtru rezultatul este citeva picaturi).

Daca incerc extractia cu aceeasi cafea dar compactind usor, cit sa netezesc suprafata, atunci apa reuseste sa treaca prin filtru dar aceeasi cantitate de cafea se obtine intr-un timp mai lung.

Daca macin cafeaua mai grosier extractia functioneaza dar cu ce rezultat ... Sad

Am vazut articolul legat de modificarea acestui tip de espressor pentru a-i scadea presiunea si vreau sa va intreb daca este posibil ca lichidul de spalare sa fi afectat cumva valva cu pricina sau alta componenta care sa aiba ca rezultat acest comportament.

Subliniez ca schimbarea a aparut imediat dupa spalare si fara sa modific ceilalti parametri (cafea, macinatura, forta de apasare, etc)

Reply
Verifica grup valve si sita, poate sunt infundate.
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply
(17-08-2015, 13:57)astinga Wrote: Verifica grup valve si sita, poate sunt infundate.
În urmă decalcifierii se desprind și bucăți mai mari de calcar care infunda ușor orificiul mic al valvei de grup.
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Multumesc pentru informatii

Desi nu am gasit nimic pe sau in spatele valvei (cind am demontat-o nu a iesit nimic pe acolo) iar sita nu era infundata, am spalat piesele cu solutie de decalcifiere si cu o perie (am gasit procedura aici), am mai facut o spalare a espressorului iar acum merge mai bine.

Am inceput sa testez cu macinatura din ce in ce mai fina si am ajuns la 4 (rasnita Gaggia MDF) unde s-a opintit putin.

Mai fac astazi niste teste dar este in mod clar o imbunatatire.

Reply
Site nepresurizate banuiesc...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(18-08-2015, 09:43)Lyvyoo Wrote: Site nepresurizate banuiesc...

Da

Reply
Am mai facut niste teste si se pare ca cel reusit la granulatie 4 a fost o eroare de presare (adica am apasat mult prea putin)

Aparatul se opinteste la fel de greu iar la granulatie 4 nu mai scoate nimic (citeva picaturi ratacite nu se pot lua in considerare). Forta de apasare pe care am folosit-o este undeva in jur de 3-4 kg (aproximata cu ajutorul unui cantar de bucatarie.
Ce altceva as mai putea verifica inainte de a apela la service? Sad

Reply
(18-08-2015, 14:45)sauron Wrote: Ce altceva as mai putea verifica inainte de a apela la service? Sad

Fara portafiltru curge apa prin grup?
Cu portafiltru montat in grup, fara macinatura, curge apa prin picurator?

Daca da, schimba boabele, macinatura sau rasnita.
Nuova Simonelli Oscar; Mazzer Super Jolly

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)