• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

prajitor cafea

as vrea sa cumpar un prajitor de cafea de capacitate mica (1-2kg ora) ma poate ajuta cineva

Reply
depinde pentru ce iti trebuie: uz comercial sau personal.
Daca e pentru uz personal, un aparat de popcorn iti scoate cam 300gr pe ora.
Daca e pt uz comercial, 2 kg poate fi un batch/jumatate de batch/3 batch-uri.
Nu stiu de ce ai pus in ghilimele prajitorii autohtoni. Unii au prajitoarele de ani/zeci de ani. Si nu au motive sa le schimbe. Astfel ca sansele sa stie ce este nou in piata sunt foarte mici, ce sa mai spun de preturi.
Daca aveti bani de dat pe prajitor, alegeti un probatino. face 1 kg pe batch si e aproape indestructibil. daca vreti sa il revindeti, valoarea lui nu scade mult. Da, costa vreo 12.000 de euro, dar na, calitatea costa.
Cafemino e pe la jumate de pret. Isi face treaba foarte bine. Nu isi pastreaza la fel de mult valoarea la revanzare. Evident ca vorbim de revanzari ca idee, in romania neexistand o asemenea piata.
Merita prajitoarele astea banii? Daca fac bani, cu siguranta. Altfel, popcorn makerul e solutia optima pentru casa.
Sau un gene cafe daca 600 de euro stau nefolositi in sertar Smile
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply
Papajacques a inceput sa tina prelegeri despre prajit la scoala de barista, deci in 5 ani o sa avem concurenta mare pe piata... Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(11-07-2012, 19:21)dan13 Wrote: Vezi pe http://www.cafemino.com! Sunt doua variante, unul electric si unul pe gaz.

Si eu ma tot documentez de ceva vreme dar din pacate la noi nu te ajuta nimeni. Am luat legatura cu cativa "prajitori" autohtoni si mai bine imi vedeam de treaba mea!

am tot cautat si nu am gasit ceva pe la noi decat unul care e pe piata la pretul de 6500 de euro iar cu cineva care a avut unul la mana a doua l-a vandut pe ala care era turcesc si nu mergea de loc si a luat unul la mana a doua din germania de productie americana cu 5000 de euro dar de productivitate mare 40 kg pe ora.eu vreau unul de 1-2 kg pe ora idiferent gaz sau electric dar la un pret mai domestic

[quote='dan13' pid='522' dateline='1342199779']
Vezi si la prietenii nostri greci http://www.coffeetool.gr . Au un prajitor de 2 kg pe la 9000 de euro! Prajitoarele sunt foarte bune, mult peste Toper si mai accesibile ca pret fata de Probat!

vreau unul la un pret omenesc pentru un mic magazin

Reply
Buna sunt nou pe aici si am avut o perioda cand cautam si eu un prajitor dar nu imi permit deocamdata dar o oferta frumoasa am avut de la http://www.sweetcoffeeitalia.com pentru ca cunosc un tip ce lucreaza la ei .
este un prajitor de 2 kg in 30 min (electric) cu un design foarte frumos si cred ca costa undeva la 8000 de euro cu tot cu tva.
sper sa fie de folos la cineva informatia

Reply
Daca tot dai 8000E atunci de ce sa nu mergi pe gaz? In general, gazul bate electricul.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
daca tot dai 8000 de ce sa nu dai inca 3000 si sa iei un probat Smile
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply
Ernest, am asa o viziune, ca in 5 ani maxim, iti cumperi prajitor... Smile

Reply
Ca sa imi pot permite un prajitor de 10.000 ar trebui sa castig cam 50.000 in 5 ani. Si nu sunt foarte aproape de suma asta.
Dar daca 'sare' vreunu la 3-4.000, ma mai gandescSmile

Reply
Un prajitor de calitate costa , daca iti permiti si vrei calitate cumperi Probat restul sunt la etc . Eu am primit diverse propuneri de colaborare dar cand spuneam cat costa prajitorul toti s-au topit . Aceasta afacere daca doresti sa ai succes este de durata iar investitia se recupereaza in mult timp ( asta daca nu ai pile si obtii un contract cu statul unde dai marfa proasta , ca suntem multi si prosti, la pret de super calitate) deci cu popcorn faci o gluma de cafea ce nu are legatura cu calitatea
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn

Reply
Mercedes Mihai Smile

Reply
Parerea mea este ca prajitorul ala de cafea din italia este destul de bun si frumos si prajirea electrica care o are o imita perfect pe cea a prajirei pe lemne asa face o prajire mai lenta nu fortata cum e aia pe gaz sau electrica de la selmi care face pe flux de aer cald si prajeste 2 kg in 8-10 min

Reply
"Prajirea mai lenta" se numeste coacerea cafelei (google: baked coffee) in limbajul de specialitate al prajitorilor de cafea. Coacerea cafelei este considerata ca fiind un defect de prajire. O prajire normala pe gaz dureaza maxim 13-15 minute (prajire medie) sau 16-18 minute (prajire second crack), in functie de gradul de umiditate al cafelei, de densitatea boabelor, calitatea gazului etc.

Un prajitor de cafea nu se cumpara/vinde pentru ca e bun si frumos ci pentru ca poate (sau nu) sa prajeasca cum trebuie.

Incearca mai intai sa intelegi ceea ce vrei sa vinzi ca sa poti vinde.

Reply
Poate intereseaza pe cineva.

Attached Files Thumbnail(s)

DeLonghi 820, rasnita de birou cu manivela, rasnite din alama vechi - in reparatie (2 buc)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)