• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

pe drum cu pasiune

buna seara, sunt proaspat posesor de lelit pl41e + tamper pl100 + porlex mini.
achizitionate dupa citirea si rascitirea forumului.

singura frustrare este timpul prea mare de preparare a cafelei dimineata [Image: smile.gif]

iar de vineri pana azi am preparat aproximativ 500g de cafea, unde doar prima extractie am aruncat o. poTe sunt eu mai putin pretentios.

Reply
Si eu aveam problema asta la inceput, ma trezeam cu jumatate de ora mai devreme sa pot face doua cafele. Dar odata ce te obisnuiesti cu rutina de preparare, o sa-ti ia nu mai mult de cateva minute. Extractii reusite ! Smile
Rocket Appartamento || Lelit PL41TEM || Kinu M47 || Hario V60 || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
cumpara o priza programabila si rezolvi situatia si apropo ia si o rasnita mai buna ,,,,
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Bun venit,

E greu cu bugetul la inceput, mai ales din neincredere in "binefacerile universale" ale unei rasnite bune, dar era de preferat in acelasi buget un Kinu M38 / M47 cu Gaggia Classic sa zicem, decat Lelit PL41E + Porlex.  PL41E este superior lui Classic, dar daca nu se pune problema cresterii de buget pentru aceasta pasiune, mai bine alegi rasnita buna si esppressor putin mai jos ca si nivel, decat espressor de nivel mai bun si rasnita slaba. Ma rog, te descurci si cu Porlex cat de cat, asa cum au facut-o multi pe aici la inceput si cu alte manuale entry level.  Testeaza cafea proaspat prajita de la prajitorii si respectand tutorialul de preparare, sigur vei reusi shot-uri ok. Ca si cantitate de cafea, mergi pe 18g. 

*scoate semnatura din tapatalk cu marca telefonului si pune din Chrome sau ce browser folosesti, semnatura cu aparatura din dotare.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
o curiozitate nu imi da pace, daca toate lucrurile pot fi controlate, ce mai ramane uman in pregatirea unui expresso si ce nu poate fi inclus intr-un automat calibrat?

Reply
prima cafea preparata de mine care mi a schimbat orizontul.
florescu alizey[Image: 4c9463db207e529e281428a999890ed6.jpg]

Dupa 6 luni de achizitie lelit si porlex inca sunt apreciate si imi vine greu sa ma gandesc la upgrade

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Reply
azi am incercat florescu kenya si cam asa mi a curs soricelul in ceasca, dar nu pare pe gustul meu aciditatea sa

[Image: ab2aab9edfde1630b1b3a5f88a285e3b.jpg]

Reply
(29-06-2017, 07:40)Nera Wrote: azi am incercat florescu kenya si cam asa mi a curs soricelul in ceasca, dar nu pare pe gustul meu aciditatea sa...

Mai cumpara o Brazilia, Papua sau Guatemala, fa un amestec cu Kenia si vei estompa aciditatea in ceasca. Incearca proportii difrite si vezi ce iti place. Idea

Eu beau acum o Costa Rica cu Panama si Guatemala.
Rezultatul o combinatie foarte echilibrata cu gust de ciocolata cu arahide si usoara aciditate fructata.
Prezent:  LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68-electrica, Hottop P
Trecut:    Lelit PL41 TEM, Expobar Brewtus, VBM 2B super PID, 
               Gagia MDF, Mahlkonig Vario Home, Ceado M4D.

Reply
apropo, eu tot nu prea iubesc aciditatea dar la moment 12g brazilie, 3g etiopia si alte 3g de indonezie - perfect!

brazilia curata deja imi pare prea.. simpla.
experimenteaza!
La Scala Butterfly HX; Mazzer Mini Timer || Chisinau, RM

Reply
voi le amestecati boabe, nu? si in gramaj mai mare, dar pastrand proportia?
ca mi se pare foarte complicat cu o singura rasnita manuala cu retentia lui porlex, si cu pretentia sa fie proaspat rasnita sa fac acest cupaj Smile rasneste curata x3

Reply
eu cum fac, ca tot folosesc o rasnita (Mazzer Mini, dar nu conteaza in esenta).
fac cupajul (stiind ca folosesc 18g de boabe, iau 12+3+3) si daca imi place gustul merg asa mai departe.
rasnita o setez pentru cupajul anume asta, ca avand 12+3+3 sa imi iasa in ceasca sa zicem in 27 sec, 27g de cafea. si gata. e usor (cel putin mie).
La Scala Butterfly HX; Mazzer Mini Timer || Chisinau, RM

Reply
incerc un cupaj, sa vad ce gasesc la florescu mai proaspat prajit. intre timp am dat o comanda pentru niste accesori de baza zic eu.

filtru rezervor cu rasina, sita blind 57 , detergent backflush (10 plicuri) si sita Precision Competition Filter diametru  57mm

Reply
tocmai ce am primit o veste mai pytin placuta despre sita precission ce nu mai e pe stoc...sa vad ce alte alternative am

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)