Hello There, Guest! Login Register


niste kfea de pe hasbean

#1
se mai alatura cineva din Bucuresti la o achizitie comuna?
Eu vreau 2-3bucati. La 3buc transportul ajunge la 6 Lire. La fiecare punga in plus se mai adauga 1-2lire.
Astept un raspuns de la doritori pana la sfarsitul lui Aprilie.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#2
Si eu vreau! O sa ma uit pe site-ul lor sa vad ce aleg!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#3
La mine se apropie un eveniment mai special si vreau ceva mai deosebit. Asa incat m-am oprit la:
- "mult laudata", the best of all, Bolivia Finca Machacamarca de Berengula 2012,
- apoi am zis sa incerc si India Peaberry Bold
- si ca variatie Brazil Fazenda Tapera Pulped Natural

Vezi Colombia Oporapa. Ieftina, interesanta.
Anunta-ma cand te-ai decis sa vedem cine plaseaza comanda si cat ar fi transportul.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#4
E vreo problema daca eu as vrea altceva decat cafea de pe hasbean? De examplu un VST rigged de 20?
 
#5
Nu cred sa fie. Okayo era mai bine informat in acest sens Smile

Nu e cam mare VST-ul de 20?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#6
Eu am dat comanda pentru cafea. Pentru ca eram presat de sfarsitul asta de sapt.
Oricum atat vreme cat suntem toti din Buc si vreti sa bagam o cumparatura comuna pentru a imparti un 6-10E la mai multi eu zic ca merita.
Nu este nicio problema putem comanda si altceva decat cafea. Ideea e sa nu devina pachetul mai greu caci atunci ei prefera sa-l trimita cu Fedex si pretul suie.
Dupa ce gust fiecare cafea comandata am sa pun ceea ce as vres sa mai incerc si atunci poate facem o achizitie comuna.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#7
E timp...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
Si eu as fi curios de niste cafea de la hasbean.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
#9
Daca esti din buc putem vorbi. Si eu doream sa mai dau o comanda in viitorul apropiat.
Mi-a placut muuult o cafea de la ei. Macar sa o mai gust o data pana se termina
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#10
Sunt din Brasov, dar nu ma deranjeaza sa mai platesc cativa lei in plus la posta pt cateva sute de grame de cafea.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
#11
Marius, parerea mea e ca se complica inutil lucrurile. Ar fi de platit pe langa cafea transportul lor si apoi si transportul intern. Nu cred ca mai e rentabil pentru tine. In cazul asta cu un card Visa, o adresa fixa din Brasov unde sa figurezi ca proprietar/flotant poti rezolva singur problema. Iti faci cont pe site-ul lor, alegi cafeaua, boabe sau rasnita dupa cum o bei apoi iti afiseaza si transportul si finalizezi comanda. Ei trimit in aceeasi zi sau cel tarziu ziua urmatoare. Ajunge in max o sapt. O iei de la posta sau e posibil sa vina si prin curier, s-a intamplat o data.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#12
Ai dreptate, m-am uitat acuma. Foarte tare , pentru 250gr transportul este 13,7 lei. Prin posta romana cu ramburs costa 14 lei un colet, sa nu mai pomenesc de curier rapid care ma costa mai mult decat 250gr de cafea.

Ma gandeam sa incerc de la hasbean ceva blenduri, tu ce recomanzi? cum au fost cele testate de tine? de obicei evit cafeaua acra sau amara Smile .
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
#13
prin posta romana, un colet simplu e cam 4-5 lei. normal ca rambursul costa. la hasbean platesti in avans cu cardul.
daca ce o sa comandati depaseste limita de 2 kg, implicit transportul cu posta normala-si se trece la fedex, ma bag si eu in 'combinatie'
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
#14
Si eu 500g! Hai poate ne strangem pentru 2kg si luam pe posta rapida, sa o bem mai proaspata!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#15
Incerc si eu ceva nou ! Iau 500 g . La ce v-ati gandit ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#16
Offtopic - Radu, poate ne ajuti cu un raspuns aici, legat de pastrarea cafelei. Stiu ca foloseai frigiderul!

Ontopic - Eu as merge pe 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed si 250 de Ethiopia Yirgacheffe Wote Washed
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#17
(30-07-2012, 13:20)Lyvyoo Wrote: Offtopic - Radu, poate ne ajuti cu un raspuns aici, legat de pastrarea cafelei. Stiu ca foloseai frigiderul!

Ontopic - Eu as merge pe 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed si 250 de Ethiopia Yirgacheffe Wote Washed

Nu am mai luat de afara asa ca accept orice propunere si merg mai departe. Sa ne grabim deoarece mai am cafea pentru vreo 4-5 zile . (prietenii sunt in vacanta ! )
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#18
Uita-te pe site-ul lor si decide-te. Eu am luat in functie de preferintele mele mai acide Smile

Deci dau drumul la o lista pe care va invit sa o completati. Dati copy/paste va rog in postul vostru, preferintelor anterioare, ca sa nu le cautam prin topic la comanda finala.

1. Lyvyoo - 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed + 250 de Ethiopia Yirgacheffe Wote Washed
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#19
(30-07-2012, 15:45)Lyvyoo Wrote: Uita-te pe site-ul lor si decide-te. Eu am luat in functie de preferintele mele mai acide Smile

Deci dau drumul la o lista pe care va invit sa o completati. Dati copy/paste va rog in postul vostru, preferintelor anterioare, ca sa nu le cautam prin topic la comanda finala.

1. Lyvyoo - 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed + 250 de Ethiopia Yirgacheffe Wote Washed

2. Radu - 250 Kicker Espresso Blend MK1 2012 + 250 Jailbreak Espresso Blend MK3 2012
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#20
Baieti... E ok demersul vostru. Un sfat imi permit. Am incercat mai multe cafele de la ei. Stau bine la capitolul aroma. Sunt chestii distincte, variate si unele chiar dementiale. Cu toate astea cafeaua e cafea. Am luat una mi-a placut si dupa ceva timp am comandat din nou si nu a fost acelasi lucru. Ultima comanda am luat-o cu mokele 7 pungi impreuna, transportul 10lire. Impartit in doua. A ajuns in fix o sapt. Cu data prajiri pe ea. Proaspata. U stiu cat are rost sa va bagati la posta rapida. E mult mai scumpa si apoi nu stiu daca mai merita pretul pe 100gr. Livio Yirgacheffe mi-a placut si mie prima oara cand am luat de la ei. Apoi s-a terminat iar dupa o vreme au adus-o pe asta. Nu mi-a mai placut. Dar e chestie de gusturi. Nici Oporapa luata de Mokele nu a mai fost acelasi lucru cu ce am luat prima oara. In schimb Colombia Finca Santuario Galpon mi-a placut enorm si mai vreau insa azi tocmai cemi-am umplut borcanele la Mihai.

Inca un lucru. Comentariile userilor nu sunt neaparat un reper. Am luat cafeaua indiana Indian peaberry bold. 10 comentarii toate laudative, 4 stele... Nu am putut sa o beau. Gust de tutun cu nisip. Total neplacut, desi probabil e cea mai comentata.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#21
Bine, schimb si merg pe mana ta Smile

Mama ce diferente de cost de trasnsport. Am pus la intamplare costul pentru 8 pungi de cafea: Royal Mail (Airmail) £11.96 / Fed Ex Parcels £45.00. In cate zile ar ajunge cu Fedex oare? Ma gandesc ca sub 4 e cam greu...

1. Lyvyoo - 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed + 250 de Colombia Finca Santuario Galpon Typica 2012
2. Radu - 250 Kicker Espresso Blend MK1 2012 + 250 Jailbreak Espresso Blend MK3 2012

Hai si ceilalti ca pleaca trenul Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#22
Cu fedex poate ajunge si a doua zi dupa ce au trimis-o. Avionul ajunge in 3 ore Uk Buc. Dar nu cred ca merita pretul.
Ok. Hai ca iau si eu o punga de Columbia Finca sa speram ca e ca prima oara.
mokele mai luase una e care zicea ca a fost buna. Ii trimit un mesaj poate se combina si el. La mine ramane marcat 1 punga.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
#23
Eu am comandat diverse lucruri(nu cafea) din UK prin RM (posta) si ajungeu intre 3-5 zile indiferent de marime/greutatea coletelor.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
#24
(31-07-2012, 08:05)okayo Wrote: Ok. Hai ca iau si eu o punga de Columbia Finca sa speram ca e ca prima oara.
mokele mai luase una e care zicea ca a fost buna. Ii trimit un mesaj poate se combina si el. La mine ramane marcat 1 punga.
Atunci marcheaza corespunzator Smile

1. Lyvyoo - 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed + 250 de Colombia Finca Santuario Galpon Typica 2012
2. Radu - 250 Kicker Espresso Blend MK1 2012 + 250 Jailbreak Espresso Blend MK3 2012
3. okayo - 250 Colombia Finca Santuario Galpon Typica 2012

pcmarius, Ernest?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#25
AM comandat ieri cu inca o persoana 1kg de pe Sarkis...... luna viitoare iau de pe hasbean.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
#26
(31-07-2012, 11:51)Lyvyoo Wrote:
(31-07-2012, 08:05)okayo Wrote: Ok. Hai ca iau si eu o punga de Columbia Finca sa speram ca e ca prima oara.
mokele mai luase una e care zicea ca a fost buna. Ii trimit un mesaj poate se combina si el. La mine ramane marcat 1 punga.
Atunci marcheaza corespunzator Smile

1. Lyvyoo - 250 de Tanzania Mbeya Hope B Fully Washed + 250 de Colombia Finca Santuario Galpon Typica 2012
2. Radu - 250 Kicker Espresso Blend MK1 2012 + 250 Jailbreak Espresso Blend MK3 2012
3. okayo - 250 Colombia Finca Santuario Galpon Typica 2012

pcmarius, Ernest?

Daca nu mai e nimeni interesat....
250gr Sumatra Takengon VERDE
250gr Etiopia Yrgacheffe VERDE
250 gr Bolivia Juan Quispe VERDE

Sa imi spuneti cum ne intalnim si cine o primeste
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
#27
Pai varsam banii intr-un cont, platim online la hasbean si o ridicam de la cel care plateste.
Ajunge prin posta romana?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#28
Pai asta vroiam sa stiu. Ca de comandat o pot face si eu daca altcineva nu are timp/card/etc
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
#29
Ok..atunci PM cu IBAN-ul, fa o imparteala si maine sa pune comanda. Radu, okayo, de acord?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#30
Am comandat de 3-4 ori de la ei. Una singura mi-a venit prin curier GLS restul posta romana. Nu am platit in plus. Pur si simplu au ales ei varianta asta.
Eu sunt de acord numai cu varianta ieftina de transport. La cea cu fedex nu ma bag. Mi se pare cam mult. Imparteala e simpla se imparte suma de transport la cati suntem. Cine face comanda sa faca un scurt centralizator cu cine, ce ia sa fie clar. Apoi ne vedem in centru, etc sa facem schimb de cafea/bani.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)