Hello There, Guest! Login Register


modare popcorn maker pt prajit cafea

#1
moderator edit: cine vrea sa construiasca un prajitor simplu dintr-un popcorn maker, a exlicat renatoa foarte bine cum se procedeaza in postul asta.
topicul a fost creat prin mutarea posturilor care au deviat spre modarea popcorn maker dintr-un alt topic.

Deci cu ce ma-ncalti pana de Craciun? la un buget limitat asa cum imi place mie.

Cerinte minime:

-sa-mi prajesc singur cafeaua
-cantitate de 500grame/luna.
-nu ma deranjeaza daca scoate putin fum/miros, il folosesc in apartament, dau drumu la hota si inchid usa.
 
Reply
#2
500 grame pe luna nu m-as complica cu nimic altceva decat popcorn, modat cu control temperatura, evident...
Asta inseamna o prajire de 120 grame in fiecare weekend, exact ce faceam eu pana sa incep sa prajesc pentru birou. De fapt eu faceam doua la 2 saptamani, ca sa pot face blenduri, dar asta e cum isi organizeaza fiecare workflow-ul.
 
Reply
#3
Chaf-ul?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
La 120g este manageabil... iarna prajesc pe aragaz sub hota, pe o tava de cuptor, si ce mai apuca sa iasa in afara perimetrului tavii il absoarbe aproape integral hota, ramane lipit sus pe ea, ca nu trece de filtru.

Fumul este inexistent la 120g, poate numai daca intri in SC binisor, dar iarasi nimic ce nu poate fi absorbit de o hota data la maxim.

Mirosul, nu vad de ce am vrea sa nu se duca si la vecini Smile
 
Reply
#5
La cuptoare si alte device-uri o mai dregi cum o mai dregi, insa la popcorn simt ca am nevoie de o indrumare atenta live, altfel nu o sa stiu exact targetul pe care-l urmaresc.

Suna destul de complicat, probabil iti ia ceva timp sa te obisnuiesti, daca treci cumva prin Buc, te invit la mine pt o demonstratie.
 
Reply
#6
E mai simplu decat ai crede, avand in vedere ca vei folosi un C100, care deja l-ai fumat...
Tot ce ai de facut este sa te tii de o curba, cu ceasul si c100 unul langa altul.
Practic iti faci un tabel cu timpi si temperaturi conform profilului dorit, si nu faci decat sa cresti temperatura din C100, la inceput cu cate 10 grade la aprox 15 secunde, apoi, dupa ce ai trecut de faza de uscare, peste 150 grade cu cate 2-3 grade la 15 secunde.
Daca ti se pare ca este prea solicitant, atunci pregatesti 50$ pentru un controler mai destept ramp/soak, care permite stocarea unui profilul, si pana la FC doar esti spectator, de acolo trebuie sa iti imprimi personalitatea Smile

Pot face si un film, dat fiind faptul ca pe 'tub nu pare sa fi abordat cineva prajirea in acest mod...
 
Reply
#7
cred ca popcorn maker-ul e cea mai ieftina si buna solutie de prajit la buget redus. are doua neajunsuri: chaf-ul si cantitatea mica care o poti praji intr-o sarja. pe youtube il foloseau si fara nici o modificare, asa cum e el cand il cumperi. daca te mai pricepi un pic la electronica si ii adaugi un controler si posibilitatea de a opri rezistenta ca sa faci racirea cafelei in el la sfarsitul prajirii e deja parfum. daca te apuci sa cumperi unul, vezi ca cele de la Lidl si niste Zilan-uri erau probate pe aici si rezista sadisfacator la prajit cafea. poate ne explica renatoa cum ar putea fi controlata puterea rezistentei sa mearga folosit cu artisan-ul. [Image: smile.gif] eventual poate tratezi cu el sa-ti faca modificari, ca e inginer electronist. [Image: wink.gif]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#8
Eu cele mai bune rezultate le-am avut cu popperul nemodificat. Cand am inceput sa controlez diverse nu a mai fost ok
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
Pe rand...

...doua neajunsuri: chaf-ul ...
Chiar nu este o problema, exista pe net modele de capcane de pleava, facute din cutii de conserve si sita, dar efectiv nu am simtit nevoia sa croiesc una, prefer sa am boabele la vedere

...si cantitatea mica care o poti praji intr-o sarja...

Asta poate fi un avantaj, in procesul de invatare, strici mai putin Wink
La 500 grame consum pe luna, cat sa prajesti mai mult, ca daca ai unul de 250g, ce faci, prajesti odata la 2 saptamani, e un pic cam la fix, risti sa ramai in pana...

...pe youtube il foloseau si fara nici o modificare, asa cum e el cand il cumperi...

Asta chiar e exclus ! ti-o arde de nici nu apuci sa misti... deja la 3 minute ai FC... plus ca da in boabe cu peste 300 grade... aia e tortura, nu prajeala !
Vorbesc de modelele de se vand la noi...

... daca te mai pricepi un pic la electronica si ii adaugi un controler si posibilitatea de a opri rezistenta ca sa faci racirea cafelei in el la sfarsitul prajirii e deja parfum...

Pai asta este modarea de care vorbesc si eu. O detaliem daca se decide sa faca pasul...

...poate ne explica renatoa cum ar putea fi controlata puterea rezistentei sa mearga folosit cu artisan-ul.

pentru artisan este un pic mai complicat... trebuie facuta placa aia "cu de toate" sau daca e de cumparat parca era ultima oara vreo 140$, deja nu mai e buget...

...eventual poate tratezi cu el sa-ti faca modificari, ...

facem un tutorial

...eu nu ma pot declara f. multumit de experienta cu cuptorul si nu-l pot recomanda cu toata increderea. daca insisti pe varianta asta am vazut la Auchan niste cuptoare ...

solutia de care am postat mai sus un pic evaziv pentru ca nu am inca toate datele, are la baza un popcorn pe steroizi, adica acele cuptoare circulare cu aer cald, dar desprea asta mai multe in alta postare

(24-09-2016, 20:22)Zaheyu Wrote: Eu cele mai bune rezultate le-am avut cu popperul nemodificat. Cand am inceput sa controlez diverse nu a mai fost ok

Precizeaza modelul... cu Zilan-ul, care e cel mai ieftin, motor bun, care duce si 150g si nu se arde dupa un kg, si il gasesti peste tot, este exclus sa prajesti nemodificat... in primul rand ca are siguranta termica la 180 grade... prajirea inseamna intai o coacere infernala de peste 300 grade la baza, vreo 2 minute pana caldura se propaga sus, siguranta cupleaza, si boabele stau sa se raceasca pana pe la vreo 150 grade, dupa care inca o flama si deja l-a adus in FC si e scrum.
 
Reply
#10
Puteti sa puneti si niste linkuri la produsele de care vorbim? cam ce trebuie sa contina un pachet basic de prajitor la inceput de drum?

C100 banuiesc ca e un termometru care merge pana la 500 grade.
 
Reply
#11
c100 e un controller.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#12
C100 este PID-ul care tocmai ti l-ai tras la gaggia Smile

Prajitorul folosit de mine este asta:
https://masina-de-popcorn.compari.ro/zil...221583666/

Mai trebuie un alimentator de 24V minim 1A, ca sa decuplezi motorul de rezistenta de incalzire, am luat unul de pe ebay, 8 e-uri, nu pun link, ca intr-o luna nu mai e valabil... cautati dupa "DC 24V 1A AC Adapter Charger Power Supply"

Si optional inlocuit sau adaugat switch de taiat rezistenta complet, ca sa inceapa racirea.
Nu e musai, se poate face si din C100, scazi temperatura inapoi la 50-80 grade, ca oricum trebuie sa faci asta pentru initializarea prajirii urmatoare...
 
Reply
#13
alimentatorul si C100 se pot comanda si din romania daca nu vrei sa astepti sa-ti vina din china, numai ca preturile vor fi mai mari.

renatoa, esti bun sa-mi dai un link catre o placa "cu de toate"?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#14
Alimentator de 24v nu am gasit in tara, adica mai exact nu am gasit la vremea aia local la adelaida, care e cam fruncea.
Acum are si la adelaida Smile 69 lei fata de 8 euri.
Nici nu prea au site-urile noastre de electronice motoare de cautare la atatea mii de repere marunte... doar tme si farnell sunt la nivelul pietei, dar si ce preturi...

C100 se gaseste in EU la pret de China, vine intr-o saptamana.

Placi pentru Artisan diverse variante gasesti aici, varianta de 39$ pare cea mai avantajoasa, daca le ai cu lipitul clasic, nu smd.
 
Reply
#15
Eu folosesc

http://www.vitacom.ro/energie/adaptoare/...24-mw.html

Dar la vitacom mai sunt si altele(nu tot timpul pe stoc).
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#16
Cum ar fi asta...

http://www.vitacom.ro/energie/adaptoare/...8w-wl.html

... care nu e in stoc Smile
 
Reply
#17
Eu as merge pe arduino uno si lcd shield. Ai controlerul, ecranul si tastatura la aprox 60 de lei.
Mai pui SSR , pret???
Termocupla k cu breakout la 40 de lei
Cu astea ai si pid si artisan, la prețuri de Ro.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#18
Am reusit sa-mi conving consoarta sa incepem acest proiect.

In principiu la inceput o sa iau doar lucrurile basic fara arduino, doar aparat de facut popcorn, termocupla si pid c100, si o sursa.

O sa fie multa munca manuala si multe sarje aruncate insa invatam, pe internet este foarte mult material. Intamplator prietenul care mi-a montat pid-ul a facut recent 2 proiecte implicand adruino (o imprimanta 3d facuta de el, si un proiect de analog modeling pt geologie) deci as avea la cine apela pt el.
 
Reply
#19
daca m-as apuca sa fac varianta cu arduino pt artisan m-as putea baza pe ajutorul electronistilor de aici de pe topic? ma pricep la montat piese dupa schema, am o ideie despre ce insemna arduino dar nu m-am jucat niciodata pana acum cu unul, m-am jucat cu raspberry pi, am reusit sa fac proiectul asta. credeti ca-l pot duce la capat? ma bucur de suportul vostru?

posturile ar ramane aici pe topic si ar servi si oricui vrea sa se apuce de acest proiect.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#20
@Fane nu cred ca e mare filozofie. Componentele sunt cam de-a gata si bibliotecile de arduino sunt si ele pe net. In cel mai rau si mai rau caz loghezi pe roastlogger in loc de artisan, ca ala e plug and play Smile
Asa ca... Baga mare
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#21
(25-09-2016, 23:21)deenman Wrote: ...O sa fie multa munca manuala si multe sarje aruncate insa invatam...

Nu am aruncat nici o prajeala facuta de mine, chiar prima cu el nemodat a fost baubila, mai chinuita termic de atat, cu FC la 3-4 minute nu imi inchipui cum ai putea maltrata niste boabe...

Pana iti vine controlerul, ne zici cand ai luat popcorn-ul, ca sa incepem modificarile la el.
 
Reply
#22
daca sunteti buni sa ma ajutati si pe mine cu o lista de cumparaturi.

in primul rand cred ca-mi trebuie un arduino uno:
https://www.robofun.ro/arduino/arduino_uno_v3

senzor de temperatura. Liviu.Mihu imi recomanda un MAX6675, dar cat m-am invartit eu, s-au terminat pe optimusdigital. am gasit pe okazii:
https://www.okazii.ro/senzor-de-temperat...a181776171

chestia e ca termocupla cu care vine e scurta si nu am ideie cum as putea s-o montez. mai ok mi se pare asta:
https://www.robofun.ro/senzori/senzori-t...less-steel

lcd:
https://www.robofun.ro/lcd/lcd-16x2-i2c-negru-verde
sau asta:
https://www.robofun.ro/lcd/shield-lcd-16x2
sau care?

cablu usb, alimentator le gasesc pe langa casa. ce altceva imi mai trebuie?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#23
Termocupla aia lunga doar aparent e mai avantajoasa, sa nu crezi ca simte temperatura la fel pe toata lungimea... eu o prefer tot ce cea scurta, la care stiu unde e punctul G, si mai horror, am scos jonctiunea din teaca protectoare, pentru ca sa fie cat mai intim contactul cu boabele...

Ecranul pe i2c il poti pune oriunde pe o carcasa, independent de electronica, cel cu shield esti obligat sa montezi toata electronica acolo unde va fi ecranul.

Altceva... poate un modul BT, sa poti trimite la un android temperatura, sa poti urmari de la distanta... si de ce nu, poate chiar controla prajirea...

De ce Arduino Uno, si nu mini sau nano ?
 
Reply
#24
stiu ca termocupla nu simte decat pe varf, de fapt la punctul ala de sudura dintre cele doua sarme (folosim la cuptoarele noastre termocuple tip K, dar mai serioase). la ala scurt, daca incerc sa-l bag intre boabe de sus mi-e ca aerul cald distruge inzolatia sarmelor. 

ok, i2c. sa vedem ce zice si Liviu.Mihu.

n-am android, cu ios nu cred ca merge. Sad

am zis sa-l iau pe cel mai folosit. n-am mai avut de a face cu arduino pana acum.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#25
Deci, robofun e mega scump. Nu are rost. Termocupla aia lunga e doar termocupla, tot iti traba un MAX. Deci cel de pe okazii.
Arduino merge si uno si nano. Depinde de limitările de spațiu. Daca e uno, atunci lcd shield, si ai si butoane incluse, e plug and play, le prinzi unul peste altul si gata.
Daca e nano merge orice lcd. Cu sau fara i2c. Fara i2c ai vreo 5 fire in plus de legat dar e moka(13-15) lei. I2c e puțin mai scump - nu ma asteptam de la Renato la asa ceva. Oricum, ai porturi destule.
Ahhh, la nano nu ai mufa de alimentare, deci sau USB sau lipit 2 fire.
Astea de mai sus rezolva monitorizarea, pt control dau microfonul la Renato.
Si din nou, prețurile de la robofun sunt duble sau mai mari.
PS: nu ca ar fi bai prețul, dar ma gandeam ca il faci open source pt forum ca cel mai ieftin microprajitor
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#26
stiam de robofun si jola ca de la ei cumparasem raspberry pi si accesorii. da-mi o sursa mai ieftina.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#27
Toata izolatia la cablurile de termocuple este fibra de sticla, nu are ce sa distruga.

Nu ai cu ce plastic sa izolezi asa ceva care trebuie sa tina pana la 800 grade, teflonul se duce pe la 300 si ceva.

Pentru control... pai mai simplu ca un SSR ce sa fie ? Decat sa te mai complici cu triac si optocuplor...
Sau cum preferi, vezi cat costa fiecare, uite in link-ul asta este o parte din schema de la Dieckmann, partea de jos este cam ce ai intr-un SSR daca crezi ca merita sa faci separat.
Nu sunt chiar ieftin intotdeauna pana la absurd Wink
 
Reply
#28
https://www.optimusdigital.ro
https://ardushop.ro/ro/
Olx
La ssr ma gandeam si eu, dar nu am folosit, deci nu stiu sa dau link Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#29
E ca un releu, doar ca nu e mecanic. Intrare comanda 5V, iesire ... cat e nevoie

http://www.ebay.co.uk/itm/SSR-40DA-SSR-S...2011498715
 
Reply
#30
Stiu cum functioneaza Smile
Sursa cea mai ieftină pt unul de încredere? Si dimensionarea pt rezistența popcornului?
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)