Hello There, Guest! Login Register


mi'am luat Gaggia Classic si a inceput...

#1
salut de peste Prut,

traiam bine cu un Krups Espresseria Automatic XP7200, apas un buton si am cica espresso in cateva secunde.
cica asta, deoarece nu prea are gust de espresso per se, cum il stiu de prin cafenele de specialitate si am inceput a cauta solutii. si hop, deja am cumparata o Gaggia Classic (second hand, dar in stare buna).

acum, nu pot sa justific prietenei cumpararea acestui aparat (ea prefera cappucino si Krups il face automat), nemaivorbind de grinder automat si ce mai trebuie pentru un espresso de calitate.

acum, sa nu scriu romane aici, am decis sa iau pana una alta:
- Hario Skerton sau Mini Mill ~30USD din SUA, prin prieteni

imi mai trebuie ceva?
la noi in Chisinau cu cafeaua proaspat prajita e cam... rau de tot... tot ce am gasit e asta (link aici), e in rusa, dar se vede ce cafea au si la ce pret in lei moldovenesti (pretul/5 si avem pretul in RON).

cu respect.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Nu Hario ! Prietenii (de aici) stiu de ce.... Smile cei din US se pare ca nu stiu, inca... Smile

Acum nu mai are rost sa iei ceva cu ceramica, avand optiunea Kinu, care ti-o pot procura prietenii de aici.
 
Reply
#3
tot Kinu recomand si eu. ai aici pagina cu reducerile pt membrii forumului.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
e mult peste bugetul de care dispun Sad
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#5
nu vei bea espresso cu hario si se cheama ca ai dat banii degeaba
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#6
straniu, juma' de internet zice ca e perfect pentru inceput.
e posibil atata lume sa se insele?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
Se cheama marketing, si nu se inseala, ci mint !
Sau, sa nu fim asa rai... te insala prin omisiune... pentru ce inceput ? Poate la altele in afara decat espresso ar mai merge...

Plus ca rasnitele romanesti au purces la schimbarea fetei pietei in aceasta vara.

Cu bugetul, se pare ca va apare in cateva zile o versiune low cost, sub 300 lei.
Dar atentie ... dupa acel moment practic nu va mai fi piata de second pentru Hario, se vor da la 50 lei. Deja acum se dau la 80 lei destul de greu... Porlex la 250 lei nou nu va mai avea sens sa tii in stoc.
 
Reply
#8
strange cureaua pt un kinu. atat 38/47 sunt probabil cele mai bune calitate/pret ce poti gasi de inceput. si nu vei avea nevoie de upgrade ani de zile
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#9
Am folosit Hario Mini pentru Gaggia Classic, motivat tot asa de un marketing entuziast. Pierdere de vreme. Mai bine m-a ajutat un Zassenhaus vechi. Poate găsești in ceva târg de vechituri o rasnita Zassenhaus sau ceva similar, avand scrisa si mențiunea Mokka. Asta înseamnă că s-ar putea să rasneasca destul de fin pentru espresso. Mai ai nevoie macar de un cantar cu precizie de 0,1gr.
 
Reply
#10
pacat, ca mi-au luat deja prietenii din state Hario Mini, l-au găsit la 15USD la outlet.
ma gândesc, oricum e mai bine decât nimic...

cântar cu precizie am deja.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#11
Hario e perfect pentru filtru , presa franceza , nu pentru espresso
Dacă ai luat-o , o poți păstra si când mergi in deplasări o iei împreuna cu o presa franceza si ai cafea proaspăta si bine preparata. Eu așa fac
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#12
acuma-i deja cumparat. probail ca o sa-i soseasca, o sa se joace cu el, oricum ce va obtine va fi superior fata de ce obtine acu din cafea gata macinata si in timp o sa se convinga cam de ce are nevoie si o sa mai stranga bani... multi dintre noi am trecut prin fazele astea.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
Nu macina ok pentru presa. Nu poate. Dar la 15$ e o solutie OK, pentru o perioada.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#14
Salutare maki,

am inceput si eu la fel... acum cu un gagia baby si un kinu38 plus cafea proaspata pot scoate un espresso acceptabil.
La chisinau este cafea proaspata. Da-mi un pm si mai discutam.
Success!
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#15
acu caut o Gaggia MDF, poate second hand gasesc la pret acceptabil pentru bugetul ce il am.

ele se uzeaza cu timpul? in sens, pot lua de pe net second?

Vladone, ai PM acusi Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#16
am avut hario inainte sa-mi iau electrica. e mai greu sa il calibrezi sa curga bine, dar merge si pentru espresso. Nu stiu de ce aici pe forum se descurajeaza orice incercare de buget redus. Singurul motiv care m-a facut sa trec la ceva mai bun decat hario a fost faptul ca imi era lene sa dau la manivela.
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#17
Adevarata solutie de buget redus ar trebui sa fie o manuala vintage, la acelasi pret ca un Hario.
Daca nu ai simtit personal diferenta intre cutite ceramice si metalice, e simplu sa zici ca Hario e buna... doar juma de net o lauda Wink
 
Reply
#18
Si eu am avut o Hario Skerton pe care am schimbat-o tot din cauza lenii de a da la manivela. Raportul pret /calitate este foarte bun, iar eu am fost foarte multumit de ea. La 150 de lei nu exista o solutie mai buna.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#19
(23-09-2016, 11:16)renatoa Wrote: Adevarata solutie de buget redus ar trebui sa fie o manuala vintage, la acelasi pret ca un Hario.
Daca nu ai simtit personal diferenta intre cutite ceramice si metalice, e simplu sa zici ca Hario e buna... doar juma de net o lauda [Image: wink.gif]

evident ca am simtit diferenta. Dar pentru inceput hario (sau manuala vintage, daca ai noroc sa prinzi una ok) este excelenta. Daca peste cateva luni va simti nevoia sa faca upgrade, cei 120 ron dati pe hario nu vor fi o mare pierdere, tinand cont ca acum atat este bugetul lui disponibil
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#20
ce ar mai trebui sa iau?

tamper, 58 sau 58,5mm? cum aflu?
site? habar n-am, daca sincer
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#21
(25-09-2016, 22:29)maki Wrote: ce ar mai trebui sa iau?

tamper, 58 sau 58,5mm? cum aflu?
site? habar n-am, daca sincer

orice tamper de ~58mm e ok (toate au undeva intre 58 si 58.5)

ai nevoie de alte site decat cele actuale doar daca acestea sunt presurizate (daca intorci sita invers si are o singura gaura foarte mica in centru, este presurizata)
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#22
mersi de info

incep a citi si ma informa, taare ma mai bate gandul sa fac un "tuning" la PID, poate mai tarziu Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
apropo, este vreo solutie de restabilire a luciului tablei din care e facuta carcasa espressorului?
de la timp, la alocuri parca e roasa nitel. vreau sa o fac sa arate ca noua, daca e posibil.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#24
Cape cod metal polishing... se foloseste cu succes la redarea luciului la ceasuri, deci cred ca ar merge si la ce vrei tu. Gasesti pe ebay mai ieftin.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)