• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

kosmo in the house

Va salut,

Pasiunea pentru cafea m-a facut sa ma alatur voua Smile
Dupa vreo 6 ani de asa zise espressoare si cafele, am zis ca e cazul sa incerc altceva.
Bineinteles ca odata cu schimbarea espressorului si venirea rasnitei am inceput sa testez diferite cafele. Preferatele mele (pana acum) sunt Chocolat si Harmony de la Mihai.
Dupa ce o perioada am folosit numai cafea proaspat prajita, am reusit sa imi dau seama imediat de mirosul de chimicale din cafelele boabe de pe piata (aproape ca mi-a venit rau cand am desfacut capacul rasnitei cu Kimbo Prestige inauntru).

Carezza Deluxe o folosesc in continuare, dar am facut modificari mari in interiorul group head si bineinteles portafiltru si site nepresurizate.

Pentru Lelit am luat portafiltru chel, portafiltru cu o singura tzatza si l-am "tunat" cu un stainless steel cover de la PL41 Plus, arata mai bine fara plasticul ala negru de jos.

Una dintre chestiunile foarte utile mi se pare knock-box-ul Concept-Art, nu mai fac urme pe jos pana la cosul de gunoi. La fel de util imi e si tamper standul de la Motta.

Sfaturile sunt oricand binevenite !

Attached Files Thumbnail(s)

Lelit PL41TEM, Lelit PL043MM, Lelit LLTPL100 Tamper, Concept-Art Tamper, Lelit LLT09832 Bottomless, Lelit single spout, Concept-Art knock-box, Motta tamper stand, Espro Toroid pitcher x2, Ascaso pitcher, Gaggia Carezza Deluxe, Isomac Giada portafilter, Hario Skerton.

Reply
Imi place ce vad in poze, felicitari!
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply
Multumesc. Am comandat si doua pitchere de la Toroid ca sa mai lucrez la crema de lapte.
Apropos, am in plus un portafiltru naked pt La Spaziale (53mm) .
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MM, Lelit LLTPL100 Tamper, Concept-Art Tamper, Lelit LLT09832 Bottomless, Lelit single spout, Concept-Art knock-box, Motta tamper stand, Espro Toroid pitcher x2, Ascaso pitcher, Gaggia Carezza Deluxe, Isomac Giada portafilter, Hario Skerton.

Reply
Espressorul meu o sa iasa pe bursa dupa ce ma intorc din concediu, dar am oricum naked la el.
PS: cred ca avem cele mai lungi semnaturi Smile
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

Reply
Mi-au ajuns si pitcherele Espro Toroid, curand incep sa ma joc de-a laptarul Tongue

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
de unde le-ai luat?
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
(09-08-2013, 00:40)sms Wrote: de unde le-ai luat?

Has Bean.

Reply
livreaza din nou in Romania? am incercat acum 2-3 luni si nu m-au lasat

Reply
Da, livreaza prin Royal Mail, la noi ajunge coletul cu GLS Curier. Cu posta romana ajungeau mult mai repede coletele dar asta deja e alta discutie.

Reply
Multumesc pentru informatie.

Propun infiintarea unui colțișor unde sa ne impartasim experientele cu diversi furnizori straini de aparate, cafea, accesorii etc: link-uri, tarife de expeditie, timpi de livrare, proceduri etc. Cred ca ne-ar ajuta.

Reply
Poti deschide un topic nou pe tema aceasta pe aria sfaturi la cumparare
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Salut,
La ce pret ai portafiltrul - La Spaziale de 53 cm?

Reply
(04-12-2013, 18:54)naurica Wrote: Salut,
La ce pret ai portafiltrul - La Spaziale de 53 cm?

Ai PM.

Reply
Oare se potriveste la Saeco al meu?si eu sunt curios de pret
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steamer, Hario Mini Mill, tamper Motta, Electric Grinder TBD!

Reply
(05-12-2013, 09:57)chitsro Wrote: Oare se potriveste la Saeco al meu?si eu sunt curios de pret

Deocamdata e rezervat pentru userul naurica.
La Saeco ar merge dar e destul de mult de munca, din cate am inteles trebuie pilita partea de sus.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)