• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

in sfarsit

Wink 
Salutari oficiale!!! [Image: blush.gif] prin amabilitatea unora dintre voi am reusit cat de cat sa ma pun pe picioare....multumesc
ce am fost ,am avut un delonghi ec 330 cumparat in 2007,cu o rasnita clasica cu lame,folosit in ultimul timp cu sita fara supapa dar nereusind sa fac 2 cafele indentice din cauza rasnitei-am avut si un tamper home made,m-am saturat si am inceput sa stau pe forum intreband una alta si in final gasind ceea ce imi doream si clar ceea ce imi puteam permite,am mai cumparat o rasnita graef 70 careia a trebuit sa ii adaug saibe de pasuire de 0,2mm sub cutitul de jos(cutite conice) deoarece nu macina suficient de marunt,am renuntat la ea si am cumparat o brasilia rr45s la 110v ceea m-a obligat la achizitionarea unui transformator de la 220v la 11ov ,momentan sunt in teste cu ea pana reusesc sa o imperechez ca lumea cu aparatul lelit,ea are reglaj stepless ,e silentioasa dar e si mare (15kg).

Attached Files Thumbnail(s)

lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply
Frumos !!!
Asteptam review-ul  [Image: exclamation.gif]
Gaggia Clasic,Fiorenzato F5

Reply
Ce nu am face pentru un espresso bun  [Image: smile.gif] . Totusi, daca gasesti reteta perfecta cu echipamentele detinute, incearca sa renunti la zahar. Locul lui nu este langa aparate. Eu am renuntat relativ usor pentru ca espresso rezultat sau cappuccino iese delicios si plin de arome. Eu le simt mai bine fara.
In rest, rabdare, practica multa si extractii reusite cum spun si colegii nostri.
Ce mi se pare interesant la rasnita ta, e faptul ca in komentul cand pui 14-18 grame de boabe la rasnit pentru un dublu, nici nu cred ca se vad in vas ......
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
zahar folosesc ptr sotia mea la cappuccino,eu incerc sa beau fara zahar,si asa nu e indicat,intr-adevar nu se vad boabele dar daca dau hoperul jos sar boabele afara  [Image: biggrin.gif]
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply
Virusul l-ai luat, acum incepe tratamentul [Image: smile.gif]  Prima faza, incepi sa iei toti prajitorii la rand [Image: smile.gif]
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E, cosuri 7-14-17-21g  La Marzocco Strada, accesorii Concept Art, Gene CBR 101.

Reply
da ,banuiesc ca toti trecem prin faza asta,noroc ca la mine in tm a aparut o prajitorie condusa de un om pasionat si pot sa iau de la el cafea proaspata si la un pret foarte bun tinand cont ca nu are concurenta

Reply
Daaa, Milan / Sun Coffee, cel cu suta de oameni la degustare Smile Foarte bun meserias!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)