• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

help saeco nou cu probleme :(

Salut baieti ieri am primit espressorul Poemia hd 8325 si azi l-am pus in functiune,facand-ui aerisirea de rigoare pentru inceput.dezamagire mare am constatat ca nu am presiune si cafeaua a iesit groaznica (segafredo espresso casa). precizez ca nu am inca rasnita si am zis sa incerc diverse branduri pana o iau.
mai jos am atasat un link gasit pe youtube,al meu face chiar mai rau.
voi ce parere aveti? service?

http://www.youtube.com/watch?v=v2x5zQPBYWI
Saeco Poemia HD8325, Lelit pl43mm, naked portafilter, tamper 53mm, pitcher :).

Reply
Ai 10 zile money-back, nu-i asa ?
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
(30-01-2013, 23:33)sorin2505 Wrote: Ai 10 zile money-back, nu-i asa ?

da Sad.

Reply
As fi zis ceva de chinezi dar imi sare Papajacques in cap Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(30-01-2013, 23:51)Lyvyoo Wrote: As fi zis ceva de chinezi dar imi sare Papajacques in cap Smile

hd8323 vechi functioneaza bine, asta e mort de nou, cred ca aici e secretul de 40% discount. hm

Reply
Glumeam. Ghinion poti sa ai cu orice marca, dupa cum s-a mai scris pe forum. Poate a fost un retur si l-au pasat mai departe. Daca au mai multe aparate solicita inlocuirea, ca sa beneficiezi de acelasi pret. Altfel cere banii inapoi si ia-ti din alta parte.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
asta voi face de dimineata.ms

by the way, am mai gasit un filmulet cu un aparat nou in care la fel nu pare a avea presiune.curge ca la dush.

http://www.youtube.com/watch?v=kV1kaOjPmlw

mai are cineva o poemia sa-i faca un check? si sa ma ajute?

Reply
(30-01-2013, 23:27)sorin2010 Wrote: Salut baieti ieri am primit espressorul Poemia hd 8325 si azi l-am pus in functiune,facand-ui aerisirea de rigoare pentru inceput.dezamagire mare am constatat ca nu am presiune si cafeaua a iesit groaznica (segafredo espresso casa). precizez ca nu am inca rasnita si am zis sa incerc diverse branduri pana o iau.
mai jos am atasat un link gasit pe youtube,al meu face chiar mai rau.
voi ce parere aveti? service?

http://www.youtube.com/watch?v=v2x5zQPBYWI

Segafredo espresso ca si celelalte marci ambalate pe care scrie "espresso" sunt rasnite foarte fin. La al meu Saeco cand foloseam cafea ambalata cu specificatia "espresso" daca tampam se bloca.Cum curge in filmulet apa pe dus e normal pentru ca are un singur canal pe mijloc la dus, si sita acestuia imprastie apa (neavand orificii in jurul surubului de prindere). Daca nu ai rasnita, sau unde sa rasnesti cafea prajita proaspat, cauta o cafea rasnita mai grosier. Daca nu merge pompa, retur la vanzator. Se mai intampla si cu marci cu pretentii (vezi Lelit), nu-i un capat de lume. Bafta.
Isomac Venus+Cunill Tranquilo 2

Reply

iata si cateva imagini cu minunatia.

Reply
din poze nu pare sa fie ceva in neregula cu aparatul...

Reply
(30-01-2013, 23:51)Lyvyoo Wrote: As fi zis ceva de chinezi dar imi sare Papajacques in cap Smile

Si pe buna dreptete deoarece , chinezii afirma ca produc marfa buna , foarte buna si de exceptie . Big Grin
Depinde ce alem noi ! Huh
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Asa functioneaza aparatul si nu are nimic. Cauta sa stergi dusul inainte de folosire. Acolo nu face presiune ca sa tasneasca ca la dusul din baie, ci are rol de a dispersa apa pe intreaga suprafata a pucului de cafea. In portafiltru se face presiune.Dar ca sa fi sigur masoara-i presiunea.

Reply
ma asteptam sa tasneasca apa sub presiune la dusul de la aparat, avand in vedere ca si cafeaua a iesit slaba am zis ca o fi avand ceva de nou.
cu portafiltrul depresurizat si cafeaua tampata nu face nici spuma nici crema deloc.
inseamna ca e cafeaua nepotrivita?
trebuie sa ma chinui cu cea din comert pana iau o rasnita.
la cel vechi vechi foloseam tchibo espresso simplu(nu milano sau sicilia),si cafeaua avea o spuma consistenta.dar aparatul respectiv nu mai e la mine si nici cafea tchibo nu am momentan.
multumesc pentru luminare.
n-o sa il returnez momentan.

Reply
(31-01-2013, 10:55)sorin2010 Wrote: cu portafiltrul depresurizat si cafeaua tampata nu face nici spuma nici crema deloc.

Du-te la o alimentara de cartier unde vinde cafea varsata si cere-le sa ti-o macine mai fin sau si mai bine du-te la o prajitorie ca si acolo ti-o pot macina, apoi du-te acasa si testeaz-o cat mai repede.
Lelit PL41TEM + Hario Mini Mill + Tamper Ascaso 57mm + Pitcher Motta Europa 50cl

Reply
nu stiu sa fie in Timisoara prajitorii sau alimentari unde au rasnite. o sa caut o alta cafea in magazin sa vad.

Reply
O alimentara unde sa vanda cafea varsata si sa ti-o poata macina pe loc 100% gasesti.
Lelit PL41TEM + Hario Mini Mill + Tamper Ascaso 57mm + Pitcher Motta Europa 50cl

Reply
Din pacate fara cafea proaspat prajita si rasnita corespunzator pentru espressorul tau e greu sa obtii ceva bun pe sita nepresurizata. Tocmai de aia majoritatea espreassoarelor vin cu sita presurizata, pentru ca majoritatea utilizatorilor folosesc cafea macinata din comert.
Eu am facut un astfel de experiment cand am ramas fara cafea prospat prajita. Am cautat prin dulap si am gasit o punga de lavazza ramasa din vremurile trecute. Cu sita nepresurizata a iesit o supa de cafea. Nu am avut tupeul sa gust. Cu sita presurizata a iesit ceva care arata mediocru si avea gustul destul de nasol.
Concluzia mea e ca pentru sita nepresurizata ai nevoie de macar cafea rasnita proaspat. Pentru un gust bun trebuie sa fie si prajita proaspat.
Gaggia Classic |PID |OPV Modificat |Rancilio Steam Wand |15-18-20 gr. VST |Pitcher Motta Europa |Tamper Alex |Lelit PL043MM |

Reply
sorin2010, calatoria ta abia a inceput.
Strangi bani de rasnita, o cumperi si abia atunci incep experimentele. Dupa asta o sa constati daca te multumeste sau nu espressorul. Pana atunci, baga in presurizata cafeaua care o preferi si asta e.
Ca sa fim intelesi...fara bani investiti in rasnita, espressor, cafea boabe proaspat prajita, nu o sa ai in ceasca ce vezi pe youtube sau citesti aici. In veci !

Reply
Deci ceea ce a postat sorin2010 in clipul din primul post, vi se pare normal? Daca el spune ca se afla intr-o situatie identica, atunci apa aceea care iese cu o presiune foarte mare afara, va sparge efectiv pucul de cafea. Nu ar trebui sa aiba montata pe grup o valva gen "mushroom"-ul de pe grupul Gaggia? La mine curge cam asa.

Reply
In al doilea video parca e Karcher nu espressor Big Grin
Lelit PL 41 TEM + Lelit PL 043 MM + pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, Kinu M-47

Reply
Pozele nu exprima mare lucru. Pune totusi un clip al tau pe youtube caci ar fi mai sugestiv. Si ai grija sa nu-l folosesti prea mult pentru ca s-ar putea sa faca figuri magazinul daca il duci murdar de cafea, uleiuri etc.

Reply
cred ca trebuie sa rectific, aparatul meu are jetul ca primul aparat din primul video nu ca cel cu jetul puternic.
deci oarecum la fel cu ce ai postat tu ultima data.
eu credeam ca e normal sa aiba jet puternic si am zis ca al meu are o problema.

Reply
Smile Bine ca e totul in regula!

Fa-ti rost de o rasnita (chiar si una manuala ieftina de 30-50 de lei) si impreuna cu boabe proaspat prajite nu ai cum sa nu obtii rezultate mult imbunatatite fata de ce bei in prezent.

Reply
Smile
e urmatoarea pe lista.
daca aveti dintre voi una second si vreti sa va upgradati cu altceva, sunt interesat

Reply
Poti posta si un anunt la sectiunea Bursa/Cumparari

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)