• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

gaggia baby class reparare electrovalva 3 cai

Pe scurt, sunt fericitul posesor al unui espressor second hand putin folosit dar de loc intrtinut, dupa achizitia cu 200 ron plus transport, desfacut bucati, scos un pumn de calcar, facut curatare cu sare de lamaie, a rezultat espressor aproape functional cu scurgeri la valva cu 3 cai, scurgere cauzata de fisurarea tubului interior. Desfacut electrovalva, montat garnitura tip o-ring mai mica in diametru la baza tubului apoi am infiletat piulita foarte strans ajutandu-ma de un cleste (contra) cu care am tinut stutul unde se monteaza furtunul, rezultat electrovalva functionala si in consecinta espressor functional. Pozele atasate sunt de ajutor pentru intelegere. Intre timp am inceput sa primesc raspunsuri la intrbarea (De unde cumpar electrtovalva?) o persoana binevoitoare s-a oferit sa-mi trimita spre inlocuire doar tubul cu pricina, tub care nu s-a potrivit era de la alt model de electrovalva, asa ca am desfacut-o iar si am masurat cu sublerul diversele cote pe care la are, facut schita, trimis @ si acum astept raspuns, odat cu redeschiderea electrovalvei, la reasamblare nu a mai mers figura cu garnitura asa ca am reparat-o recurgand la alta modalitate pe care o voi descrie doar la cerere ca sa nu va plictisesc.
PS. M-am hotarat sa cumpar espressor dupa ce am ajuns pe (http://www.espressoman.ro)
Daca este vreun pasionat si prin Piatra Neamt care se pricepe, si este dispus sa-mi arate cum se face un espresso la masinaria mea....
Deasemeni astept sfaturi pentru achizitionarea unei electrovalve noi sau fara defectiuni in intentia mea de a cheltui cat mai putini bani (perioada nefasta pentru cheltuieli nu foarte necesare ).
Va salut si va multumesc tuturor pasionatilor, pentru cunostintele si sfaturile impartasite pe acest site si forum, datorita voua am reusit putin, doar deocamdata, sa-mi cultiv gustul si sa beneficiez de avantajele unei bauturi....(nu stiu cum sa o calific pentru moment)!

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(12-08-2013, 16:43)new one Wrote: Pe scurt, sunt fericitul posesor al unui espressor second hand putin folosit dar de loc intrtinut, dupa achizitia cu 200 ron plus transport, desfacut bucati, scos un pumn de calcar, facut curatare cu sare de lamaie, a rezultat espressor aproape functional cu scurgeri la valva cu 3 cai, scurgere cauzata de fisurarea tubului interior. Desfacut electrovalva, montat garnitura tip o-ring mai mica in diametru la baza tubului apoi am infiletat piulita foarte strans ajutandu-ma de un cleste (contra) cu care am tinut stutul unde se monteaza furtunul, rezultat electrovalva functionala si in consecinta espressor functional. Pozele atasate sunt de ajutor pentru intelegere. Intre timp am inceput sa primesc raspunsuri la intrbarea (De unde cumpar electrtovalva?) o persoana binevoitoare s-a oferit sa-mi trimita spre inlocuire doar tubul cu pricina, tub care nu s-a potrivit era de la alt model de electrovalva, asa ca am desfacut-o iar si am masurat cu sublerul diversele cote pe care la are, facut schita, trimis @ si acum astept raspuns, odat cu redeschiderea electrovalvei, la reasamblare nu a mai mers figura cu garnitura asa ca am reparat-o recurgand la alta modalitate pe care o voi descrie doar la cerere ca sa nu va plictisesc.
PS. M-am hotarat sa cumpar espressor dupa ce am ajuns pe (http://www.espressoman.ro)
Daca este vreun pasionat si prin Piatra Neamt care se pricepe, si este dispus sa-mi arate cum se face un espresso la masinaria mea....
Deasemeni astept sfaturi pentru achizitionarea unei electrovalve noi sau fara defectiuni in intentia mea de a cheltui cat mai putini bani (perioada nefasta pentru cheltuieli nu foarte necesare ).
Va salut si va multumesc tuturor pasionatilor, pentru cunostintele si sfaturile impartasite pe acest site si forum, datorita voua am reusit putin, doar deocamdata, sa-mi cultiv gustul si sa beneficiez de avantajele unei bauturi....(nu stiu cum sa o calific pentru moment)!
Eu am schimbat electrovalva pe un gaggia classic si am cumparat-o de la mag-pro.ro. Este aceeasi electrovalva.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
Multumesc pentru raspuns.
Deocamdata sunt in concediu baietii de la magpro si incerc sa ies mai ieftin inlocuind doar tubul.

Reply
Bine ai venit pe forum!

Incearca si aici http://www.piese-espressor.ro/. E posibil sa te coste cat ai dat pe aparat Sad

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)