Hello There, Guest! Login Register


expresor + rasnita + cafea boabe = love! si totusi...

#1
salut!

am urmarit cu mare "pofta" articolele si comentarii de espressomani de cativa ani incoace

din pacate nu am reusit (inca) sa ma hotarasc la un set de "scule" pe care sa le folosesc... 

intrebarea mea este de afon, dar poate ma ajutati: la ce folosesc toate cafelele din comert - cele ambalate in vid, macinate si intitulate "espresso"? inteleg ca este inutil a le folosi la un expresor. si totusi care este cea mai potrivita metoda de a le consuma? doar ibricul?

poate gasesc o utilitate acestor kilograme de cafea pe care le "primeste" sotia Wink si care par a fi inutile in questul unui espresso perfect

multumesc - si pe viitor... sper sa trec in randul "lumii" bune Wink
 
Reply
#2
Sunt bune de dat cadou cu diferite ocazii Smile

Lasand semi-gluma la o parte, ce am constatat eu deschizand un Tchibo macinat mai grosier decat pentru espresso, probabil pentru filtru, e ca macinatura e de foarte buna calitate, evaluata ochiometric de mine, nu am microscop, site Kruve si nici macar un refractometru.

Prin analogie, in cazul in care ai nimeri gramajul si tamparea, e o posibilitate ca, din aceasta cafea pre-rasnita sa iasa, la un espressor semi-automat, un espresso.

Fara pretentii de espresso cu gust reprezentativ pentru tipul de cafea folosita (din cauza oxidarii si, probabil, a prajirii destul de intense), fara garantii pentru calitatea cafelei prajite si macinate, fara garantii ca producatorul nu a adaugat ceva aditivi chimici pentru pastrarea cafelei (evitarea mucegairii?).

Totusi, ipoteza mea e ca rasnirea cafelelor impachetate este facuta de rasnite bunicele, probabil cu cutite foarte mari (e doar o ipoteza, nu i-am intrebat pe producatorii de cafea comerciala) si ca se poate incerca o extractie in cazul in care pretentiile de calitate a gustului nu sunt ridicate si cu asumarea celor scrise mai sus, in cazul in care cafeaua deja rasnita si impachetata exista din abundenta.

Deci, IMHO, se poate cauta un espressor dupa buget si un tamper, experimenta cu cafeaua existenta deja, dupa care, in functie de rezultatele obtinute si de dorinte, se poate merge mai departe cu achizitia unei rasnite foarte bune si cu cafeaua proaspat prajita.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#3
Se poate face un licor pe baza de cafea:
http://clickpoftabuna.ro/mese-festive/li...index.html
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)