• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

espresso test

https://www.facebook.com/mocanu.gabriel....nref=story  ce parere aveti ? am obtinut 38 de gr din 18 in 29 sec
Lelit pl41tem
Lelit pl43mm

Reply
Ai vazut ca se poate,ca nu e mare filozofie?Curgere excelenta,crema din abundenta si cred ca si gust pe masura.Bravo!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario,tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
am inceput sa fac progrese dupa ce mi-am achizitionat cantar. Rasnind mereu aceeasi cantitate de cafea. Da am stricat cafea la greu, 1 kg in 2 zile. A meritat pana la urma, sunt multumit ! tamper inca il am pe cel de plastic  Big Grin
Lelit pl41tem
Lelit pl43mm

Reply
Neaparat tamper.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario,tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
acolo am folosit sita de 14, dar cu sita de 7gr am folosit 10 gr (mi-a scapat)si in 30 de sec am in ceasca 33 de GR, este cam mult ? rasnita am lasat-o la fel ca pentru sita de 14 si cafeaua a fost aceeasi. astept un raspuns  Huh
Lelit pl41tem
Lelit pl43mm

Reply
extractia a fost undeva la 33 % nu?
Lelit pl41tem
Lelit pl43mm

Reply
Extractia a fost 7/33 * 100 = 21.2%. Ceva mai diluat decat un lungo tipic (33%).

Este cam mult, trebuie sa macini mai fin pentru sita ta de 7.
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply
am folosit 10 gr, nu 7, deci 30,3%, sau ?
Lelit pl41tem
Lelit pl43mm

Reply
Corect, 30.3% la 10g.
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)