Hello There, Guest! Login Register


espresso lung sau americano - cum sa-l faci corect?

#1
Clientii imi cer espresso lung... Cand incep sa explic ca de fapt doza de cafea e aceiasi, ca daca o lingurita de zahar il dizolvi in 50 ml apa sau 100 ml apa - ea tot o lingurita de zahar ramane! Adica asta la inceput explicam, acum am obosit si lungesc espresso cu apa fiarta din espressor. Adica acel espresso de 30 ml + apa. Problema e ca in acest mod e mare riscul sa se opareasca barista (in cazul ca nu e atent) dar si deja paharul de carton devine extrem de fierbinte. Salvez situatia cu lapte rece, pentru cei ce doresc clasica "cafea cu lapte + 4 pliculete de zahar" ... OMG... Dar daca clientul nu vrea lapte? sau e perioada de post? Ramane sa se friga cu paharul. Deoarece eu nu pot gasi in Romania inele normale de carton gofrat ca sa imbrac paharul!
Ok, pana atunci cand gasesc inele, ce pot face? Nu suport sa dau cafeaua extrem de fierbinte...
 
Reply
#2
Pentru unii espresso-ul poate fi prea tare la gust, de aceea il vor mai lung.
Problema eu o vad doar in cazurile in care se trec toti cei 100ml prin pucul de cafea (cum se face in mare parte din cafenele).

Practic, cu o cafea buna poti elimina mare parte din surplusul de zahar folosit sa neutralizeze cafeaua proasta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#3
ooo, da! Espresso lungit cu apa care trece prin pucul de cafea - cea mai mare tampenie! Cu toate ca multi asa si imi cer: lasati-o sa curga mai mult!
eu nu le satisfac dorinta, le explic ca nu e bine si adaug apa separat.
Apropo, ca asa se face in majoritatea cafenelelor - nu stiam, dar cred ca e o crima Smile Si am aflat atunci cand am dat veste prin oras ca angajez barista! Nici nu banuiam cat de departe sunt de tehnica de preparare a cafelei!! La inceput daca discutam cu ei referitor la formatul de vanzari (ma rog, noi suntem mobili si lucram afara), apoi dupa ce unul mi-a facut un espresso fara dusul de curatire inainte de introducerea grupului, sau ca un espresso lung e anume acel prin care lasi sa curga apa pana umple ceasca... Si asta el cu 8 ani "experienta" de barista! Sau ma intrebau ce inseamna doppio din meniu... Sau erau foarte impresionati la ce scule am! Cu boabe proaspat rasnite?! Asa ca i-am pus pe mai multi sa-mi faca un espresso, ii intrebam daca stiu sa-mi dreaga o frunzulita ceva pe cappuccino.. - asa am aflat ca eu,cu doar cateva luni de studiere pe net, stiam mult mai multe decat ei cu "experienta" la greu ca barista!
WTF?!!
 
Reply
#4
http://www.truthcoffee.com/back-to-basic...-coffee-1/
Si o poza cu "reteta": http://www.truthcoffee.com/wp-content/up...4b9_h.jpeg
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
din poza cu reteta reiese ca cappuccino se prepara cu un espresso dublu???
 
Reply
#6
Eu asa stiam:

60 de ml cafea , 60 ml crema de lapte, 60 de ml spuma de lapte

Bautura mea preferata este Flat white, imi place cafeaua cu lapte si ceva mai puternica, mai rar beau si cate un shot de 30 ml..
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#7
Presupun ca importanta este proportia. Adica la fel de bine poti face cu 30/30/30.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
in baruri, restaurante, carti, bloguri, gasiti tot felul de denumiri multicolore pentru tot felul de bauturi pe baza de cafea;
liber e sa faca oricine ce vrea, dar mai ales ce poate, presupunand ca reuseste consistent un espresso, ca plecare;

in practica de (a)casa, se folosesc mai putine denumiri, IMO, de fapt cappuccino, latte si espresso in variantele sale;
de altfel, in linkul dat mai sus de Mihai_L, se rezuma clar situatia curenta:
- a cappuccino is 1:3-5
- a latte is 1:7-9
(espresso : micro texured milk);

asa fac si eu zilnic:
- 1-2 shot-uri espesso dublu (15 g cafea -> 32 ml espresso), intr-o cana de 90 ml;
- cca. 3-4 cappuccino cu 32-35 g espresso (din 15g cafea) la 120-130 ml lapte (integral) frotat, intr-o cana de 190 sau de 210 ml,
- un latte, cu 32-35g espresso la 260 ml lapte (integral) frotat, intr-o cana de 280 sau 300 ml;

iar canile Notneutral, conforme cu standardul WBC, spun cam aceleasi:
- espresso cups 90 ml (3oz)
- single cappuccino 150 ml (5oz)
- double cappuccino 180 ml (6oz)
- small latte 240 ml (8oz)
- large latte 360 ml (12oz)
- coffee mug 300 ml (10oz)

si ca sa inchei in topic, Americano (fac rar - prefer lapteleSmile e de facut extragand 1 parte espresso, in cana in care am turnat deja 2 parti apa fierbinte (...Long Black);
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#9
(17-09-2014, 11:52)flycoffee Wrote: Problema e ca in acest mod e mare riscul sa se opareasca barista (in cazul ca nu e atent) dar si deja paharul de carton devine extrem de fierbinte.Dar daca clientul nu vrea lapte? sau e perioada de post? Ramane sa se friga cu paharul. Deoarece eu nu pot gasi in Romania inele normale de carton gofrat ca sa imbrac paharul!
Ok, pana atunci cand gasesc inele, ce pot face? Nu suport sa dau cafeaua extrem de fierbinte...

Salut!

E nasty cu lungile in cafenele Smile

Poti folosi pentru Americano tehnica care mi-a sugerat-o Nickso...incalzesti apa rece (din sursa preferata) in pitcher.
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#10
(18-09-2014, 10:17)adi84_g Wrote:
(17-09-2014, 11:52)flycoffee Wrote: Problema e ca in acest mod e mare riscul sa se opareasca barista (in cazul ca nu e atent) dar si deja paharul de carton devine extrem de fierbinte.Dar daca clientul nu vrea lapte? sau e perioada de post? Ramane sa se friga cu paharul. Deoarece eu nu pot gasi in Romania inele normale de carton gofrat ca sa imbrac paharul!
Ok, pana atunci cand gasesc inele, ce pot face? Nu suport sa dau cafeaua extrem de fierbinte...

Salut!

E nasty cu lungile in cafenele Smile

Poti folosi pentru Americano tehnica care mi-a sugerat-o Nickso...incalzesti apa rece (din sursa preferata) in pitcher.

ooo, merci, chiar nu e rea ideea! Trebuie de incercat!
 
Reply
#11
(18-09-2014, 10:17)adi84_g Wrote: Poti folosi pentru Americano tehnica care mi-a sugerat-o Nickso...incalzesti apa rece (din sursa preferata) in pitcher.

Asta doar daca ai steamer curat, fara urme de laptic Smile.
 
Reply
#12
(18-09-2014, 12:10)astinga Wrote:
(18-09-2014, 10:17)adi84_g Wrote: Poti folosi pentru Americano tehnica care mi-a sugerat-o Nickso...incalzesti apa rece (din sursa preferata) in pitcher.

Asta doar daca ai steamer curat, fara urme de laptic Smile.

OMG! cineva lasa steamerul uscat de lapte?..
 
Reply
#13
(18-09-2014, 15:21)flycoffee Wrote:
(18-09-2014, 12:10)astinga Wrote:
(18-09-2014, 10:17)adi84_g Wrote: Poti folosi pentru Americano tehnica care mi-a sugerat-o Nickso...incalzesti apa rece (din sursa preferata) in pitcher.

Asta doar daca ai steamer curat, fara urme de laptic Smile.

OMG! cineva lasa steamerul uscat de lapte?..

Am fost recent in Slovenia in diferite orase: Din pacate n-am vazut niciunde ca steamerul sa fie curatat dupa folosire (hotel, bar, reastaurant). Steamerele aveau un strat gros de lapte uscat (semiuscat) pe ele Sad (poate n-am mers unde trebuie) .
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#14
(19-09-2014, 08:52)csabitec Wrote: Am fost recent in Slovenia in diferite orase: Din pacate n-am vazut niciunde ca steamerul sa fie curatat dupa folosire (hotel, bar, reastaurant). Steamerele aveau un strat gros de lapte uscat (semiuscat) pe ele Sad (poate n-am mers unde trebuie) .
imi este greu sa-mi imaginez ca asa ceva ar fi posibil...
 
Reply
#15
Dupa cate discutii am vazut pe aici se prevede necesitatea deschiderii unui thread, thread care sa fie facut sticky, unde sa fie prezentate diferitele retete pt prepararea diferitelor bauturi pe baza de cafea.
In felul acesta orice vizitator sau membru poate gasi retetele originale fara a mai exista confuzii.
Asa ca revin la espresso lung sau american.
Espresso lungo, caffe lungo ( italia), cafe allonge ( franta), cafea lunga ( la români)
din 7 g cafea se extrage un espresso cu cantitate dubla (sau mai multa) de apa, undeva intre 6o ml pana la 120 ml intr-o ceasca pe masura. La români de obicei o cafea lunga are ~120 ml.
Caffe americano.
din 7 g cafea se extrage un espresso de 30 ml intr-o ceasca mare ( ~125-130 ml ) peste care se adauga apa fierbinte intre 60 -80 ml.
Cel mai bun video pe care l-am gasit si cred cel mai elocvent
http://m.youtube.com/watch?v=FwY0dqJMnfA
1 oz= 29.57 ml
 
Reply
#16
Asta este clipul pe care doream sa il postez http://m.youtube.com/watch?v=hmb86jpgWfE nu stiu cum am incurcat....aveam mai multe deschise si .......... daca poate cineva modifica. Multumesc
 
Reply
#17
(19-09-2014, 21:27)geani Wrote: din 7 g cafea se extrage un espresso cu cantitate dubla (sau mai multa) de apa, undeva intre 6o ml pana la 120 ml intr-o ceasca pe masura. La români de obicei o cafea lunga are ~120 ml.
atunci mi-ati dat peste cap tot ce am invatat si citit eu pana acum. Stiam sigur ca e neindicat sa lasi sa curga mai mult de 30-40 ml de apa din grupul incarcat cu acele 7-8 g de cafea. Deoarece deja incep sa apara nuante neplacute si chiar substante daunatoare in espresso.
 
Reply
#18
(19-09-2014, 21:27)geani Wrote: La români de obicei o cafea lunga are ~120 ml.
asa-i, la ''unii'' romani... obicei care sper ca se va pierde cat de curand... in negura vremurilor.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#19
Quote: Deoarece deja incep sa apara nuante neplacute si chiar substante daunatoare in espresso

Daca ai ceva informatii in sensul asta nu ar fi rau se le stim si noi. Mersi
 
Reply
#20
(23-09-2014, 19:12)geani Wrote: Daca ai ceva informatii in sensul asta nu ar fi rau se le stim si noi. Mersi
orice search pe net iti poate da info necesara. Eu am multe linckuri, dar nu in romana. Traducerea motamo ar zice asa:
"Foarte des în magazinele de cafea pe piața internă și barurile sub forma de americano se servește băuturi cafea preparată prin creșterea timpului de extracție de cafea in masina de cafea (durata extractiei nu este de 25 de secunde ci 50 sau mai mult). Acest americano (lungo) are un gust ars și amar. În plus, acesta conține o substanță nocivă pentru organism, rasini și substante cancerigene."
 
Reply
#21
Ca sa completez cu o informatie din "lumea reala", vorbeam recent cu cineva care vrea sa implementeze un bar in cladirea unei firme mai mari, si in urma sondajului facut printre sutele de angajati a rezultat ca paharul potrivit (de carton va fi) trebuie sa aiba 270ml! Daca nu ma insel, inseamna o inaltime de vreo 13cm sub portafiltru, pe care putine espressoare o au, mai ales din gama profi entry level.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
si cum vrea sa le serveasca bautura lunga? o supraextrage sau o face corect?
si daca o face corect, oare cum vor reactiona la... "botezul" cu apa?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#23
Nu cred ca vor reactiona,spre exemplu la snack a***** cafea americano daca nu ma insel e facuta dintr-un espresso lung si apa fiarta, deci sunt obisnuiti. Eu ma mir la mine la munca cum multi beau otrava gratuit(automat doncaffe) si o considera buna iar de curand au pus lavazza cu capsule pe bani , un succes nebun.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#24
Probabil ai dreptate, desi am mai vazut cafele intoarse in baruri normale pe motiv ca:
- a cerut "scurta", a primit 30-40 ml si a refuzat-o, deoarece.. "am zis scurta. nu ristretto"'. Pentru el scurta inseamna 60-80 ml.
- au primit "lunga'' executata corect si le-au refuzat, bombanind: ''ce-mi bagi tu mie apa in cafea? las-o sa curga!''

In schimb, in barul unui amic, care vinde oribilitati robuste scumpe si proaste, dar care-i aduc profit serios, deci nu-l intereseaza cafeaua in mod special, a functionat un afis in care erau ilustrate retete si tipuri de cafele, printre care si Americano. N-a avut reclamatii ca "lunga-i botezata".
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#25
Eu dupa un pic experimentare am ajuns la urmatoarea metoda de preparare a americano-ului, metoda care mi se potriveste cel mai bine:

- fac un espreso simplu sau dublu intr-o ceasca de espresso si il pun deoparte
- intr-un pahar mai mare pun apa rece (cam 25%) + apa fierbinte (75%). Apa sa fie cam 2 x volumul de cafea.
- torn espresso-ul peste apa - asa se pastreaza mai multa crema decat daca pui apa peste espresso
- enjoy Tongue
 
Reply
#26
Salutare, deci la un Americano pui apa peste espresso sau espresso peste apa?
Lelit PL41TEM, Mahlkonig Vario Home, Tamper Motta 57, Motta 35cl, JoeFrex 50cl, Hario V60, Hario Coffee Mill Dome, Hario VST2000
 
Reply
#27
normal pui apa peste espresso, dar strici crema. daca faci invers se numeste "Long black" si este mai estetic pentru ca persista crema mai mult timp. incearca ambele variante si vezi ce iese
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#28
Acum doua zile, la un Cafe Costa, am vazut punand apa foata in paharul de carton (era un take away), apoi pesta apa aia fiarta au purces la extragerea espresso-ului.
Nu pretind ca e metoda normala, ci doar cea "profesionala" Confused Huh a se citi optimizata pentru servire rapida Wink
 
Reply
#29
(19-09-2014, 15:29)flycoffee Wrote:
(19-09-2014, 08:52)csabitec Wrote: Am fost recent in Slovenia in diferite orase: Din pacate n-am vazut niciunde ca steamerul sa fie curatat dupa folosire (hotel, bar, reastaurant). Steamerele aveau un strat gros de lapte uscat (semiuscat) pe ele Sad (poate n-am mers unde trebuie) .
Asta se numeste " steam wand teflonat" sau barista puturos si neglijent.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)