• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

de unde Gene, topic de informare pt achizitionare prajitor cafea

dupa cum spune si titlul topicului imi face cu ochiul prajitul acasa si dupa ce am studiat cam ce variante ar fi inclin spre Gene. motivele ar fi ca se poate folosi indoor, prajeste cam 250gr odata, asta inseamna ca l-as folosi cam de 2 ori / saptamana, cred ca dupa o perioada poti sa prajesti in timp ce faci si altceva nu foarte solicitant, asa ca nu ar fi un timp alocat exclusiv prajitului, fiindca in anumite perioade poate n-am timp sa aloc prajitului si daca raman fara cafea intru in sevraj. [Image: biggrin.gif]

variantele artizanale au problema colectarii chaf-ului. as avea un spatiu la demisol unde as putea sa ma desfasor fara sa deranjez cu chaf cand vremea nu permite prajitul afara, dar ar trebui sa aloc vreo ora cel putin pe saptamana prajitului, asa ca nu prea ma coafeaza.

ar mai fi Dieckmann, dar la fel ca si variantele de prajit artizanal are problema chaf-ului.

Fresh Roast SR300-500-700, interesante, dar la 110V, ca si alte prajitoare de pe site-urile americane.

mai mult decat pretul Gene-ului nu prea sunt dispus sa dau fiindca si asa nu-i o afacere foarte rentabila, ar fi doar pt pasiune.

intrebarea ar fi: voi de unde ati cumparat Gene-ul care-l vad in multe semnaturi si daca mai sunt variante demne de luat in seama in gama asta de pret. pana acum am gasit in europa la bellabarista.co.uk (cu referinte bune pe forumurile de afara) si la topcoffee.net, despre care nu stiu nimic.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mahlkonig Vario Home, Gene cafe cbr 101
Home coffee roasting is as fun and easy (or as exacting and technical), as you want to make it!

Reply
Eu de aici am luat. Cafea verde nu recomand de la ei.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101

Reply
Nu vă obosiți , că e si la noi : http://www.kfea.ro/catalogsearch/result/?q=Gene
Nu cred că iese mai scump.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)

Reply
Scump, dincolo va fi mai iefitn   [Image: 11.png]
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Va cramponati prea mult in problema plevei. O acoperitoare genul cum sunt la strung ca sa nu sara spanul, din plasa de tantari metalica, in zona de evacuare a aerului cald, si este rezolvata.
As zice sa astepti o luna, tot timpul apar noutati... Wink
Nu ma refer la clona DM din China, semnalata ieri de balloozy, iesi mai ieftin cu originalul din Europa...

Reply
S-a mai discutat aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-P...0#pid41100
Expobar Brewtus IV | Kinu M68 | Aillio Bullet R1

Reply
Nu te-ai prins, Ovi, asta este topic prin care se proclama jenica prajitor oficial espressoman, cu vanzator in tara, discounturi si de toate... si trebuie sa fie informatia stransa la un loc, sa nu se "risipeasca"... nu insinuam nimic mai mult, ca am vazut unde ajung cei cu gura mare... Smile

Reply
Si aici
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
N-am cautat eu suficient de bine. Multumesc frumos pt ajutor.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mahlkonig Vario Home, Gene cafe cbr 101
Home coffee roasting is as fun and easy (or as exacting and technical), as you want to make it!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)