Hello There, Guest! Login Register


Caffe latte sau cappuccino sau la ibric cu lapte

#1
In primul rand buna seara si bine v-am gasit!

        De ceva vreme tot stau si citesc forumul, multumesc comunitatii pentru multimea de informatii impartasite cu darnicie si felicitari lui Liviu pentru comunitatea pe care a reusit sa o creeze.


       Aproape ma hotarasem, tot citind, sa imi iau un espressor, hotarasem si ce, Lelit PL41TEM. Rasnita am DIP DK30, am inteles ca e buna, de pe vremea cand vindeam ceva cafea. E aproape noua.

       Apoi mi-am dat seama un lucru, eu si sotia bem cafea cu lapte, ea zilnic, eu ocazional, dar scanteia a fost aprinsa de un caffe latte la o cafenea care mi-a placut mai mult decat ce faceam acasa la ibric.
 
Daca pana acum foloseam orice fel de cafea de prin comert gen Amaroy sau Fortuna si rasnita din aceea normala cu elice acum ma intreb...

Merita sa cumpar un espressor sau e destul sa folosesc cafea prospat prajita si rasnita DIP DK30?

Oricum voi incerca initial asa, fara espressor, dar am inteles ca la frotare laptele isi schimba si gustul nu numai textura deci e ceva diferit de cafea amestecata cu lapte.

Multumesc

PS. m-am gandit ca asta ar fi cea mai potrivita zona pentru intrebarea mea. Daca nu e bine, scuze , si rog sa fie mutat threadul oriunde crede moderatorul de cuviinta
 
Reply
#2
Pai caffe latte-ul acela baut de tine la o cafenea de specialitate nu este acelasi lucru cu cafeaua cu lapte pe care ai baut-o acasa pana acum.
Caffe latte are la baza un shot de espresso, peste care se toarca lapte frotat.

Sfatul meu e sa incerci un espresso, simplu, fara lapte, tot de la cafenele de specialitate, eventual mai multe soiuri de cafea si vezi daca iti place ce bei, daca da, atunci merita sa cumperi un espressor sa-ti faci si tu acasa (bineinteles doar cu cafea proaspata)
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#3
Multumesc pentru raspuns.

Am vazut ca caffee latte e alceva pentru ca mi-a placut mai mult.

Dar voi incerca espresso simplu si de cateva ori si ma va ajuta sa decid
 
Reply
#4
Totul depinde de natura umana si de gusturile sale. Adica daca esti dispus la schimbare , zic eu, in bine.


De exemplu  eu si sotia n-am fi abandonat ibricul niciodata, acolo mi se parea ca simt toate aromele...

De cand am inceput sa faca espresso si unele shoturi chiar mai bune decat unele servite in cafenele de fite, incet, incet am abandonat ibricul.
Cu Lattele este alta poveste, are alta textura, alt gust decat cafeaua la ibric cu lapte, din aceasta cauza are si alta denumire.
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
#5
de cat stiu eu

Caffellatte = espresso (sau moka) + latte fiert...
Cappuccino = espresso + lapte facut cu abur pe la 60 grade.

Abur + temperatura in jur de 60 grade da un gust anume.

Lapte fiert are alt gust (si sa pune mai mult lapte la caffellatte fata de lapte ca sa pune la capuccino).

Kibric nu sa foloseste la caffellatte, sa foloseste espresso sau cafea facut cu Moka pot.
 
Reply
#6
Pt o mai buna lamurire, ce si cum se prepara, in poza de mai jos sunt retetele de baza. (click pe poza daca nu se vede bine).

[Image: 1672611-inline-inline-zoom-popchartlab-e...rge506.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#7
(26-01-2018, 20:43)albinaru Wrote: "Totul depinde de natura umana si de gusturile sale. Adica daca esti dispus la schimbare , zic eu, in bine.


De exemplu  eu si sotia n-am fi abandonat ibricul niciodata, acolo mi se parea ca simt toate aromele...

De cand am inceput sa faca espresso si unele shoturi chiar mai bune decat unele servite in cafenele de fite, incet, incet am abandonat ibricul.
Cu Lattele este alta poveste, are alta textura, alt gust decat cafeaua la ibric cu lapte, din aceasta cauza are si alta denumire."


     Am baut un espresso din cafea proaspat prajita. Nu a fost pe gustul meu. Era acru.
Asa  trebuie sa fie espresso din cafea proaspat prajita? Acru cu diferite arome la final in functie de cafea? Sau se poate face si sa nu fie acru?

Faina poza Mihais . Multumesc
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)