Hello There, Guest! Login Register


Poll: Cunill tranquilo sau Lelit pl 043 mm ?
You do not have permission to vote in this poll.
Cunill tranquilo
20.00%
2 20.00%
Lelit pl 043 mm
80.00%
8 80.00%
Total 10 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

cunill tranquilo sau lelit pl 043 mm

#1
salut

Sunt in impas si trebuie sa aleg intre cele 2 rasnite. Ambele sunt stepless cu dimensiuni diferite atat la forma (nu conteaza) cat si la cutite. Important este sa macine cat mai bine. Ce recomandati?

Multumesc anticipat
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#2
Cunill nu e stepless. Are trepte destul de apropiate ca distanta, dar nu e tot aia cu stepless.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Votat Lelit
- stepless
- inox
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Stepless nu e intotdeauna un mare avantaj. S-a plans vreodata cineva de Vario ca nu e stepless? Eu am folosit Tranquilo si nu am simtit nevoia de trepte mai mici. Dimpotriva, faptul ca stiam cu cate trepte am schimbat gradul de rasnire, m-a ajutat, mai ales ca am numerotat dintii inelului. Cu siguranta e de preferat o rasnita stepless fata de o rasnita ca si Gaggia MM sau poate chiar MDF, dar fata de Tranquilo, eu zic ca nu e un avantaj.Smile
Un punct in plus, mai subiectiv, in favoarea Lelit ar fi dimensiunea mai mica si probabil ramane mai putina cafea pe traseu.
Nu stiu la capitolul "curatarea cutitelor" cum sta Lelit dar Tranquilo aici este de absolut de vis.Big Grin
Ca si concluzie, eu votez cu Lelit, pentru ca e mai mica si avand Vario, nu m-as mai putea obisnui cu "ditamai animalul de Cunil" pe blatul din bucatarie. Big Grin
Daca dimensiunea nu ar fi o problema, as vota cu Tranquilo.
Pretul de lista la Tranquilo e mai mare, dar din cate stiu, deocamdata se poate gasi la Metro foarte putin mai scump decat Lelit.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#5
Vario este o rasnita stepless zuluafonu! De fapt stepless inseamna reglaj micrometric. Practic intre doua indicatii micro de la Vario nu mai ai ce sa pui sau daca ai pune nu ar avea niciun efect vizibil.

Alegerea nu este usoara. La Cunill nu e neaparat marimea o problema, pentru ca multi dintre noi nu am refuza un Mazzer SJ Electronic. Deci cand stii ca aparatul iti satisface asteptarile vei trece peste marime.

Ca fost detinator de Cunill pot spune ca nu mi-au placut mai mult detaliile secundare decat cele legate de rasnirea propriu zisa. Mai exact mizeria care o facea in jur si electrizarea macinaturii de corpul de jos al rasnitei, de exteriorul palniei de curgere (cam stateam cu laveta dupa mine la fiecare macinare), de interiorul palniei, care mereu mi s-a parut supradimensionata (la fel si cosul de boabe). Aici e nevoie de o precizare - palnia de curgere are un capac care merge scos (click-clack) si care te va lasa/obliga sa cureti cu o pensula cafeaua electrizata de palnie si cea ramasa in interior (avantajul este ca poti inlatura aproape toate urmele de cafea/dezavantajul consta in timpul alocat si obligativitatea operatiunii caci altfel ramane cafea destul de multa). Apropo de zgomot, faza e ca nu vei avea chef sa apesi mereu pana la capat capacul palniei (ca sa-l scoti mai usor data viitoare) si il vei lasa doar de forma deasupra. Acest lucru genereaza un zgomot in plus, suplimentar celui deja existent.
Nu mi-a mai placut nici reglarea exclusiv cu surubelnita a timer-ului, iar in privinta treptelor de rasnire, pe modelul meu (2009) aveam cam 4 niveluri pe care le puteam folosi efectiv, cu o cafea proaspat prajita. Primele 3 de langa punctul 0 (punctul de atingere al cutitelor) erau prea fine, apoi urmau cele 4, apoi restul deja departau cutitele prea mult. Pe modelul 2011 am impresia ca s-au indesit treptele pentru ca acum reglajul se face in functie de acei dinti exteriori, care sunt destul de desi. Insa tot nu e stepless.
Imi mai amintesc si de bulgarasii de cafea care ieseau din rasnita in portafiltru (fenomenul se numeste clumping), lucru care de altfel se intampla si la case mai mari. Nu era chiar tot timpul asa insa se intampla deseori (probabil umiditatea, temperatura etc.) De cand cu Vario, au disparut toate astea!

Acum sa nu intelegeti ca s-au adunat la Cunill toate aceste mici nemultumiri si restul sunt perfecte. De la Vario in sus incepe fericirea, insa totul costa bani. Posesorii de Lelit PL043MM pot confirma in ce masura (mai mare sau mai mica) regasesc aceste minusuri la ei. Nu e in niciun caz rasnita perfecta nici PL043 si chiar trebuie scoase in evidenta si minusurile ei, de catre utilizatori, caci specificatiile tehnice sunt una, impresiile in utilizare altceva...

Practic gustul espresso-ului s-ar putea sa fie identic, folosind una dintre cele doua variante.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(06-12-2012, 00:51)sorin2505 Wrote: Votat Lelit
- stepless
- inox

Salut sorin

spune-mi te rog cat de multumit esti de combinatia de lelit PL41tem si cu rasnita PL43M. ? +tamper

cat au fost toate
 
Reply
#7
Sunt f. multumit de toate.
Espressorul - 1.935 (cu reducerea de BCF)
Rasnita ~ 800
Tamperul 140
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
La rasnita lelit as adauga:
- un con scurgere de inox; acuma e o chestie din plastic cam pusa sa fie ceva(chiar si asa distribuie in centrul filtrului dar raman resturi de cafe si trebuie scuturat conul)
- un borcan mai mic(eventual de schimb); ala de pe ea e cat casa si eu oricum nu tin in rasnita mai multe boabe decat consum odata.
- o tavita jos; are o tabla de pe care, da pe afara cafeaua macinata pe langa Smile... daca indoiau marginile in sus si o faceau detasabila, era ok.
Bulgarasi nu mi-a facut niciodata.
 
Reply
#9
Borcanul ala e singurul lucru care ma enerveaza la Lelit. Pun in el strict cafeaua pe care o rasnesc - 17-18 gr.
Cred ca o sa-mi fac curaj sa-l tai pana la urma Big Grin
Cred ca se poate schimba cu unul care vine la varianta espressor cu rasnita incorporata (nu stiu acum modelul). Mi se pare ca acolo e un borcan mai mic.
Dar parca mai ieftin e taiatul Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#10
Dar borcanul de la PL043 e mai scurt decat cel de la PL043MM. Cred ca se poate comanda ca piesa separata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Liviu acest subiect si sondaj se poate inchide.

Multumesc



RE: Am crezut ca trebuie sa cer inchidere topicului odata ce m-am decis.
Sunt de acord ca poate va fi util in viitor cuiva.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#12
De ce? Nu este o tranzactie pe arie de Bursa ci o discutie interesanta care le-ar putea servi si altora, care ar putea starni alte curiozitati, intrebari, descoperiri etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)