Hello There, Guest! Login Register


cumpar rasnita electrica pt filtru - buget 200 lei

#1
dupa cum spune titlul cumpar o rasnita electrica pt cafea la filtru cat mai simpla in utilizare - va fi folosita de o persoana varstnica. buget minim aka maxim 200 lei. prefer din bucuresti.

astept oferte.
 
Reply
#2
Forge

(29-01-2017, 16:06)alexac Wrote: Forge
Admin, stergeți vă rog, s-a făcut o greșeală răspunzând aici
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#3
Technivorm km4, 200 ron, revin cu poze si detalii daca te intereseaza
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#4
Russel Hobbs Classic 139 lei la Altex sau Media Galaxy
Cutite plate ceramice de 30 si ceva de mm.

Ar trebui sa ii faci un review, merita un topic, este cu adevarat o rasnita intriganta si interesanta... aproape ca as lua-o daca n-as avea prea multe... ptiu, nu ma ispiti... Smile

(29-01-2017, 16:27)cradun Wrote: Technivorm km4, 200 ron, revin cu poze si detalii daca te intereseaza
 
Reply
#5
cred ca voi merge pe recomandarea lui renatoa.

multumesc pentru ajutor
 
Reply
#6
Da, cred ca e mai usor de folosit decat cea pe care am propus-o eu. Cred ca o sa iau si eu una pentru la birou Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
mare atentie!

NU rasneste fin...deloc....chiar pe setarea cea mai fina tot este la limita pt filtru...

altfel destul de usor de folosit si micuta - nu ocupa prea mult spatiu.

tb sa ma lamuresc cum o pacalesc sa mearga macar un sfert de tura in plus spre fin si atunci pb ca va fi ok.
 
Reply
#8
Bine fratilor dar la 100 - 200 de lei ce rasnita credeti ca o sa gasiti !!! eventual una de macinat zahar  [Image: wink.gif]
Gaggia Clasic + Pid _ Fiorenzato F5
 
Reply
#9
Nu este chiar corecta aceasta apreciere... intr-o rasnita poate sa fie totul de o calitatea decenta, dar sa iti vina montata de un chinez beat care a pus opritorul de siguranta intr-o gaura vecina si dintr-o data rasnita aia nu mai macina in plaja corecta...
Nu mai traim in anii 70 cand nu existau in europa decat electrocasnice cu verificarea calitatii, daca nu nemteasca, macar romaneasca... mai ales la nivelul asta de pret ar trebui sa fie ceva normal sa ne bagam in ea ceva de garantie si sa desfacem orice pentru fine tuning facut cu mana noastra.
Eu cel putin in aeromodelism asa fac, am de ales intre a plati triplu marfa de firma, facuta tot in china dar cu control al calitatii la nivelul firmei, sau sa imi fac propriul control al calitatii si sa salvez bugetul.
Mai trist este cand aveti dude din astea din astea la pret de 5x mai mare...
 
Reply
#10
in primul rand rasnita este 230 lei la pret normal fara reducere. si chiar daca ar fi 2 lei tot as vrea sa faca ceea ce promite. adica sa rasneasca. fin. punct. ceea ce face acum este o macinatura la limita si sunt indulgent...

langa am un ascaso care nu e chiar mercedes dar face cu totul alta treaba...in fine o voi desface si dupa un mic reglaj mai vedem cum se descurca.

ca sa fiu clar rasnita chiar pare ok si indeplineste conditiile cerute de simplitate in utilizare si pret - asta cu reducerea actuala. sincer cred ca e doar o problema de reglaj.
 
Reply
#11
belogerer, multumim pt info!

renatoa, despre un review al rasnitei Technivorm, pun aici cateva info (unele le-am trimis si in pm de ieri, pe care sper sa-l fi primit):

1. E o rasnita cu elice, dar care lasa bucatile rasnite sa iasa printr-o sita, in momentul in care au atins dimensiunea pentru filtru. Asta inseamna ca nu are reglaj, rasneste doar pentru filtru, insa granulatia e constanta si cafeaua nu se incalzeste, pentru ca iese repede din "circuit".

2. Are "retentie" mare (am pus intre ghilimele pt ca retentia nu e la cutite sau pe traseu, ci pt ca elicea arunca bucatile de cafea peste tot in interior si trebuie scuturata ca sa cada bucatile la elice. Sau maturate cu o perie. Retentie mare inseamna cam 4 g la 20 de g rasnite, dar cred ca, daca as rasni batch-uri mai mari, tot pe acolo s-ar invarti retentia, pt ca nu are fizic cum sa retina mai mult de atat.

3. Face ceva zgomo. Eu sunt obisnuit cu rasnite manuale (Hario si Kinu) si rasnita Technivorm mi se pare zgomotoasa.

4. In rest, bine facuta, manual asamblata, e ideala pt cine prepara cafea la filtru de la 40 de g in sus, sub atatea grame facand fata cu brio si un Porlex/Hario (sau un Russel Hobbs), fara bataia de cap a scuturarii si fara zgomot. Kinu face fata si la 60, 80, 100 de g lejer Smile

Revin cu poze.

Si foto:


Attached Files Thumbnail(s)
           
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)