Hello There, Guest! Login Register


cafenea

#1
Salut,

sunt un pasionat de espresso bun ( imi place f mult long black de la steam) si de curand m am mutat intr o zona a Bucurestiului unde nu gasesc nimic comparabil. din acest motiv as vrea sa mi deschid o mica cafenea. ma puteti ajuta va rog cu propuneri de echipare? espresso machine, grinder, etc. exista cumva si posibilitatea de inchiriere echipamente? 
Va multumesc
 
Reply
#2
Din cate stiu cei de la Marzocco Romania ofera un fel de leasing operational, vezi ce-ti propun ei: https://www.facebook.com/LaMarzoccoRomania/
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#3
Start up nation?
Buget total aparatura?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(16-02-2018, 11:43)flipu2k Wrote: Din cate stiu cei de la Marzocco Romania ofera un fel de leasing operational, vezi ce-ti propun ei: https://www.facebook.com/LaMarzoccoRomania/

multumesc!

(16-02-2018, 12:20)Lyvyoo Wrote: Start up nation?
Buget total aparatura?

start up as vrea dar sa vedem ca e dificil Smile
as vrea sa ma incadrez in 10k eur. nu mi dau seama de volumul pe care o sa l am. 150 - 200 shots pe zi... cam asa as estima. mult, putin, nu mi dau seama exact. mai trebuie sa studiez.
 
Reply
#5
A vandut statul asta la iluzii... Sunt curios cate din cele aprox. 60 de prajitoare Probat vizate de aplicanti, s-au si concretizat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Pentru aparatura te incadrezi, cu amenajarea spatiului cred ca ar fi cea mai mare distractie Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#7
(16-02-2018, 13:02)Lyvyoo Wrote: A vandut statul asta la iluzii... Sunt curios cate din cele aprox. 60 de prajitoare Probat vizate de aplicanti, s-au si concretizat.

ma rog, nu sunt dependent de fonduri. cu sau fara oricum o fac. astept putin ajutor de la voi. daca sunt ceva recomandari de aparatura ptr acest buget.

(16-02-2018, 13:10)flipu2k Wrote: Pentru aparatura te incadrezi, cu amenajarea spatiului cred ca ar fi cea mai mare distractie Smile

stiu Smile cealalta jumatate este didicata amenajarii. sper sa ma incadrez...
 
Reply
#8
(16-02-2018, 13:23)mulai2002 Wrote: cealalta jumatate este didicata amenajarii. sper sa ma incadrez...

... Asa DA ... altfel , start oops nation - Error 404 , business not found ... Cool  si mai pune la socoteala si autorizatiile ( de functionare , DSV , casa marcat ... etc ) ... insa , bine ca ai initiativa ... mult spor ! Wink  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#9
(16-02-2018, 13:34)Levo Wrote:
(16-02-2018, 13:23)mulai2002 Wrote: cealalta jumatate este didicata amenajarii. sper sa ma incadrez...

... Asa DA ... altfel , start oops nation - Error 404 , business not found ... Cool  si mai pune la socoteala si autorizatiile ( de functionare , DSV , casa marcat ... etc ) ... insa , bine ca ai initiativa ... mult spor ! Wink  ... 
multumesc. plec de la -1 experienta. Smile
 
Reply
#10
... Chiar am vb. la tel adineauri cu un prieten bun , care tocmai deschide peste cateva zile cafeneaua , la noi in oras si vrea sa ma duca la locatie , sa vad espressorul ptr. ca ieri l -a adus ... si dupa ce servesc masa , ma duc pana la el si al mai intreb si de costuri ... si revin cu info. mai concrete ... ( si el pleaca de la experienta - 1 ... Big Grin  , dar nu disperati ... pofta mai vine si mancand ... Cool )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#11
... [/quote]
multumesc. plec de la -1 experienta. Smile
[/quote]

De ce as intra in cafeneaua cuiva cu atata experienta in domeniu?
De ce i-as cumpara serviciile?

De maine ma fac tamplar,intru pe forumul de traforaj,intreb de ce am nevoie ca de poimaine execut mobilier la comanda. Cum le pot cere bani oamenilor aia pentru expertiza mea?

Mai bine nu scriam nimic...dar nu ma pot abtine

In rest numai de bine!
 
Reply
#12
Probabil angajează barista profesioniști, nu? Asa e irelevantă experiența.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#13
Mie imi place cum a sarit direct de la "nu am unde sa beau o cafea in zona" la "imi deschid cafenea".

Ce s-a intamplat cu "imi cumpar echipament si prepar espresso acasa"?

PS: Inseamna ca in orasele mai mici ar trebui sa fie cate o cafenea la 2-3 blocuri la cat de absente sunt cafenele acceptabile.
 
Reply
#14
Eu zic sa ii uram omului succes și piata/clienții sa decida dacă face bine sau nu.



Sent from my TA-1012 using Tapatalk
 
 
Reply
#15
Espressor exista de la 1500 pana 50.000 eu, optiuni sunt doar trebuie sa stii ce vrei sa faci.
Si noi oferim echipamentele in "format" de leasing.

----

Sunt multi cu experienta de -1, dar au motivatie, rabdare pentru a gasi solutii corecte, si vor sa investeasca si in personal nu doar in echipament.
DAR exista mai multi cu experienda de +10 ani cu bani, si cu rezultatul final te sperii...
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#16
Cand experienta este -1, iar bautura preferata este espresso lung (scuze, "long black"- daca e indoit doar cu apa), ma intreb cine si cum evalueaza acei barista "profesionisti"?! Sculele pe ce criterii se vor alege? In alegerea lor, chiar e relevant doar faptul ca se va prepara "cafea"?! Nu conteaza ce cafea, de unde, cum va fi preparata, cine si cum o va pregati, etc, etc, etc... Mie prea imi suna a "Vreau sa ma apuc de afaceri cu cafea! Nu conteaza ce si cum, expreso lung sa mearga, banu' sa iasa..! Hai turnati si voi aici cat mai multe, ca ma grabesc putin, nu stau eu acum sa citesc ce e cu "expresoarele" astea, ca n-am timp si time is money..."
Da, ok... Scuze!!! am fost rautacios, dar nu cumva si realist?!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#17
Vezi si oferta Hedone: https://www.hedonecafe.ro/ho-re-ca/


(16-02-2018, 11:43)flipu2k Wrote: Din cate stiu cei de la Marzocco Romania ofera un fel de leasing operational, vezi ce-ti propun ei: https://www.facebook.com/LaMarzoccoRomania/
 
Reply
#18
... Big Grin ... intre timp cat am fost plecat ... s-au si incins spiritele ... Cool ... situatia sta cam in felul urmator , prietenul cu experientza -1 este om de afaceri  ... nu un espressoman pasionat si detine mai multe afaceri diferite ( cu tot cu locatii diferite ) ... mai pe inteles , el este patronul care ... ar putea sti cate ceva si despre cafea , insa nu tine neaparat ... restul trebuie sa cunoasca barista ... el a investit in locatie si amenajarea acesteia si este destinata a fi un cadou oferit sotiei acestuia , in luna martie ... probabil de martisor ( no comment ) Cool .
               Din nefericire sau poate ... din fericire ( nu stiu ) , am ajuns cam tarziu in locatie si cartile erau facute la modul urmator ... echipamentul de bar este inchiriat de la furnizorul de cafea cu care a incheiat un contract ... adica sa vanda cafeaua de la el ... deci zero investitie ( cafea si utilaje ) , iar ca dotare am gasit un espressor Saeco Aroma SM 200 automatic ( compact ) cu doua grupuri si o rasnita Macap M5D ... rebranduita Gaggia ... urmeaza si cafeaua care va fi o cafea venetziana Caffe Corona ... n-am gustat , ptr.ca n-am avut de unde ... dar urmeaza ... Dodgy
                Pana la urma este si asta un inceput si nu chiar cu bani multi , in schimb omul a venit cu locatia ( proprietatea lui ) si amenajarea ... insa , ramane de vazut cum vor evolua lucrurile in timp si ce schimbari ( adapatari la mediu ) se vor mai face , pentru ca vorba aceea ... nimic nu este " batut in cuie " ...

[Image: c0iCc8v.jpg]

[Image: JJHhxNn.jpg]

[Image: SQ7rzti.jpg]

[Image: 7BRXQZo.jpg]

[Image: shUv1e4.jpg]

[Image: Opw4U7g.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#19
Asta e pretul platit pentru sculele "gratis" fiiindca robusta prajita bine vine si ea aproape gratis. Sunt foarte multi intreprinzatori care aplezeaza la solutii de genul asta din diverse motive, comoditate, ignoranta etc iar rezultatul e o cafea in zona de calitate 1 leu la pahar de plastic. 

Nu poti vorbi despre cafenea de specilaitate fara ceva experienta in spate plus ceva mai multa atentie spre calitate versus cantitate.
 
Reply
#20
(16-02-2018, 18:35)dev Wrote: fiiindca robusta prajita bine vine si ea aproape gratis

... stiu si eu ... daca asa o fi , n-am apucat sa gust pentru ca nu era data in folosinta locatia , dar banuiesc ca la 130 RON / kg pret de achizitie... trebuie sa fie o robusta de buna calitate ... Cool

... si ar mai fi ceva , ... asta este doar un inceput ... pana isi evaluaeaza omul o potentiala clientela / vad comercial si in sfarsit ... sa vada daca merge treaba ... apoi , daca merge ...nu zice nimeni ce este un contract pe viatza sau ca te casatoresti cu espressorul ... treburile sunt intr-o continua miscare / transformare , iar pana la " specialitate " , poate chiar si o potentiala pasiune ( ... nu se stie niciodata !) ... ar mai fi un semipas ... Big Grin
      Personal ai doresc " succesuri " ... iar , cand pasiunea va prima in fatza comercialului , probabil voi fi si eu acolo ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#21
(16-02-2018, 18:56)Levo Wrote:
(16-02-2018, 18:35)dev Wrote: fiiindca robusta prajita bine vine si ea aproape gratis

 130 RON / kg pret de achizitie...

In general din pret la kil si din conditiile fac bani grei.
Practic cafeaua este "20" ron si se vinde cu "20"*8 aprox, adaosul reprezinta "chiria" espressorului ( plus profitul ).
Deci cafeua de 50 ron si 150 ron /kg in 99% din cazuri este identic.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#22
cam asa sta treaba si la noi in Chisinau. acum recent s'a deschis un local super frumos care are.. Julius Meinl in rasnite si nici barista(?) nu prea are idee ce face.

am cerut un flat white si am primit un lapte fara cafea aproape fiert...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
(16-02-2018, 19:20)MyR Wrote: In general din pret la kil si din conditiile fac bani grei.

... Este posibil orice , n-am intrat in detalii ( pentru ca se lucra acolo intensiv si era galagie... iar afara frig ... Big Grin  ) , iar daca era roz problema si fara compromisuri , pana acum deschideam si eu o linie de cafenele ... Sleepy ... insa , cumva cred ca are si asta ( contractul ) un termen , o valabilitate ... ceva , dupa care .. isi ia omul palaria din cui si isi croieste un drum pe cont propriu ( ... asa as vrea sa cred eu ) ... nu poti numai sa iei , trebuie sa si dai  ceva la schimb , cateodata de multe ori si mai mult ... insa pierzi - castigi , tot negustor te numesti ... Big Grin. ( cand va sosi si cafeaua , am sa trag un shot si pe masina mea , sa vad cat de groaznic poate fi in iad ... 57 Aq... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#24
sigur, doar spun ca firmele de "vending" asa isi fac bani.
vind cafea scumpa si esti conditionat sa cumperi 4-8kg pe luna min, si primest aparat pe "mocca", sau cumperi ieftin fara conditii dar nu primest espressor+grinder.

asta nu inseamna ca produsul sau serviciile nu poate fi rau/bune, doar ti-am prezentat modelul de bzinis.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#25
Apropo, exista la noi cel putin o prajitorie "3rd wave" care ofera discount-uri f bune pentru espressoare/rasnite la care ei sunt dealeri daca semnezi contract pentru cafea cu ei.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#26
... Ehh , ... la Cluj e altceva ... in sfarsit , ideea era sa inceapa si omul de undeva ... cu ceva , pe urma vede el cum se reorienteaza , iar orientarea o va dicta efectiv ... clientul ... Cool ( sper sa prinda si la noi 3rd wave ... macar sa prinda si cafeaua mai bunicica ... pentru ca in rest , e tot o apa si ' un pamant ) si apropos ... nu te poate obliga nimeni sa vinzi numai  cafeaua lor , ci doar sa o vinzi si pe a lor ... e totusi o portitza ...   Cool  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#27
Nu inteleg carcoteala asta... masina aia trebuie amortizata cumva, nu exista sa dai aparatul pe gratis !
Iar cu 50 lei adaus la kg si 8 kg pe luna, adica pe an 4800 lei = 1000 euro amortizare, grozava afacere sa stai 10 ani doar ca sa amortizezi espressorul si sa nu castigi nimic...
 
Reply
#28
(16-02-2018, 21:36)renatoa Wrote: Nu inteleg carcoteala asta... masina aia trebuie amortizata cumva, nu exista sa dai aparatul pe gratis !
Da, corect. Chiar din acest caz "prezint" biznisplanul lor.
(16-02-2018, 21:36)renatoa Wrote: Iar cu 50 lei adaus la kg si 8 kg pe luna, adica pe an 4800 lei = 1000 euro amortizare, grozava afacere sa stai 10 ani doar ca sa amortizezi espressorul si sa nu castigi nimic...
majoritatea nu 50 are, si lifetimeul cafenelor este peste 2-3 ani, si majoritatea clientilor NU primesc echipamente noi.
(16-02-2018, 21:36)renatoa Wrote: grozava afacere sa stai 10 ani doar ca sa amortizezi espressorul si sa nu castigi nimic...
In cel mult intr-un an fac amortizarea + chelt person + chelt adm.

PLUS! majoritatea firmelor nu doar cafea vinde, ci aduce si pahare, paie, alcool, etc.
Deci stai tu linistit astia fac bani imens... Big Grin 
( dar trebuie mentionat ca au si bani grei in afacere, adica in echipamente si stoc mare )
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#29
(16-02-2018, 21:36)renatoa Wrote: Nu inteleg carcoteala asta... masina aia trebuie amortizata cumva, nu exista sa dai aparatul pe gratis !
Iar cu 50 lei adaus la kg si 8 kg pe luna, adica pe an 4800 lei = 1000 euro amortizare, grozava afacere sa stai 10 ani doar ca sa amortizezi espressorul si sa nu castigi nimic...

Esti un pic cam pesimist, fiindca espressorul si rasnita de mai sus costa undeva la 4000 de euro impreuna. Probabil mai putin pentru cei care le cumpara direct de la mama lor. Si adaosul de 50 de lei e extrem de pesimist.
 
Reply
#30
multumesc pentru sfaturi. toate sunt constructive. imi pare rau ca s au incins spiritele,. cat despre modelul de business, ramane sa l discutam dupa ce deschid.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)