• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

cafea rasnita prea grosier?

Salut maniacilor ! Big Grin
Am dat relativ intamplator de acest forum si mi-a placut ce am citit si mai ales tonul civilizat si nivelul elevat al discutiilor . Felicitări tuturor membrilor si moderatorilor! Gata cu blabla-ul intru in subect.

Nu sunt mare amator de espresso , beau cafeaua doar cu lapte :-) , dar daca tot o fac , macar sa scot cea mai buna calitate posibila cu ce am la dispozitie.
De vreo 3 sapt. , mi-am luat un saeco royal capucino second hand din jermania Cool dupa ce vreun an am baut cafea la filtru.
Spre sfarsitul extractiei unui espresso imi pare ca se scurge cafea f diluata . Cantitate rezultata 60 ml, asta o pot regla sa fie cat vreau. Imi pare ca o cafea facuta din cafea gata rasnita din comert iese mai tare decat cea boabe pe care o macina aparatul. Huh
Azi m-am uitat la pucurile de zat si mi se pare ca e rasnita la granulatie prea mare, desi este reglat pe pozitia 7 din 8. Cred ca ar trebui sa fie rasnita mult mai fin la aceasta treapta a rasnitei . Atasez niste poze, am pus si o cheie de masina ca scara de marime. Am pozat pucul cu zatul de cafea rasnit in aparat deasupra cheii, si niste cafea rasnita din comert(asta nu este procesata) sub cheie.

Rog adminul sa puna acest topic la locul potrivit daca nu l-am pus unde trebuie.

Attached Files Thumbnail(s)

saeco royal capucino

Reply
Este foarte mare, as zice ca la 1 este cea mai fina, nu la 8...
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
(13-05-2014, 22:47)Mihai L Wrote: Este foarte mare, as zice ca la 1 este cea mai fina, nu la 8...

Da, intre timp mi-am dat seama, recitind manualul mai cu atentie (era în iengleza , iar in scoala am invatat mai mult rusă si franceza, engleza-deloc !).
Mai tre sa stiu cum sa frothez laptele(ceea ce face capucinatorul aparatului poate fi numit cel mult o gluma...zeama de lapte!) , si deja is profesionist . Big Grin
Da mai rasfoim pe-aici si ne dumirim pana la urma !
saeco royal capucino

Reply
Bun venit pe forum,

Toate automatele sufera de aceasta limitare a gradului de rasnire, din cauza constructiei lor mai complicate, fata de un semiautomat. Altfel se ineaca, nu ca tiganul la mal ci la saritura in apa Smile Riscurile unei macinaturi prea fine sunt raspandirea de particlue mici prin espressor si mai ales blocarea lui. La semiautomate, daca s-a blocat cu o macinatura prea fina, nu-i nimimc, caci scoti portafiltrul, arunci cafeaua si macini iar insa putin mai grosier, pe o rasnita separata care permite alegerea gradului de la bolovani la faina. Automatul nu e facut sa iti livreze macinarea corespunzatoare pentru espresso, chiar daca vei da pe el 2000E (am vazut asta pe un Jura), ci iti ofera comoditate si o apararenta simplitate in utilizare, tinand dupa colt calitatea bauturilor preparate si fiabilitatea. Pe langa toate acestea, are si un rol pozitiv in economie, tinand service-urile de cafea in viata Smile

Asadar, ca sa poti schimba ceva, ar trebui sa desfaci espressorul si sa umbli la rasnita, regland-o mai fina (se poate la majoritatea). Insa ia in calcul riscurile de mai sus. Am mai vorbit cu detinatori de automate carora li s-a spus clar lucrul acesta de la service - "vrei mai fin, atunci pregateste-te sa ne vizitezi mai des" Smile Asta in conditiile in care rasnirea este una dintre etapele cele mai importante in espresso. Adica un espressor semiautomat chinezesc cu o rasnita buna au capacitatea sa livreze un "espresso" mult mai ok decat un espressor profsional de bar cu o rasnita care nu macina corespunzator sau cu o cafea gata rasnita din comert.

De aceea noi nu instrumentam pe acest forum automatele, fiind o pierdere de vreme si de bani.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Gand la gand cu bucurie !
Abia acum citesc postarea ta, si , fara sa stiu de ea, azi dimineata am desfacut rasnita, am observat ca era reglata prea grosier(Probabil ca sa nu fie nevoie de service) , am scos cutitul de sus, am curatat tot, am pus cutitul la loc, si cand am strans inelul de reglaj , l-am strans pana la maxim am dat 3 clicuri inapoi , am pozitionat lera de reglare a marimii râșnirii pe 1 si am remontat tot. Sper ca e ok reglajul asa.
Am pus cafea si la rasnire a trebuit sa maresc pana la 6, altfel parea ca isi ia greu din boabele de sus. Mai dureaza pana definitivez reglajele, pt ca nu beau decat o cafea pe zi.
M-am gandit sa iau cutite noi , eventual chiar ceramice. Ce ma sfatuiti? Daca merita, care ar fi mai bune , etc...?Huh
saeco royal capucino

Reply
Nu-ti bate capul sa cauti cutite noi, e doar un automat care in scurt timp de la aceasta modificare va ajunge in service. Cu cat te chinui sa macini mai fin pentru espresso, cu atat mai repede te indrepti spre service. Intreaba orice reparator. Poate intervine si MihaiHonciuc sa ne confirme ca in cazul automatului de la prajitorie, asa i-a recomandat si lui, Mircea, unul dintre cei mai buni servicemani, sa nu exagereze cu reglatul rasnitei din interior caci altfel se vor vedea mai des :-)
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Deci atunci il las asa cum e . Chiar si asa face o cafea buna, dar am eu defectu asta, imi bag nasu peste tot sa aflu cum pot imbunatati lucrurile.
Mi-am luata si cafea proaspat prajita de la sarkis, super arome.
Am intrat pana si in meniul service sa vad cam ce e si pe-acolo... Smile
Ce nu imi place la acest aparat e cum spumeaza laptele prin capucinatorul lui din lateral. Ii dau drumul si vin aburi dar si picaturi de apa - nu stiu daca e condens de pe tevi sau apa impinsa impreuna cu aburii- apa care vine e destul de multa, incat laptele „spumat“ e aproape jumate apa- spuma 3-4 mm max.
Cum suntem amatori de capucino, ma gandesc oare ce ar fi mai indicat, sa iau o teava Pannarello, sau un ventil modificat pt capucinatorul original(am vazut pe youtube - Saeco Royal Cappuccino Tipps Tricks Dampflanze Au…: http://youtu.be/kCS8s9K4I_8
saeco royal capucino

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)