Hello There, Guest! Login Register


cafea de origine lidl deluxe

#1
[Image: F3THjiv.jpg]

merita? Smile Huh Angel

ala "fara deluxe" i o porcherie (cafea boabe de la lidl), dar produse "deluxe" de obicei sunt adeverate si de calitate...

cineva expert de aic a incercat?
 
Reply
#2
Daca ne spui si cand au fost prăjite
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#3
S-au degazat complet, aia e cert  [Image: tongue.gif]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#4
Nu ma pot pronunta asupra cafelei din pozele tale insa am incercat de curand cafea bio organic din lidl boabe prajita recent, si a fost un esec total. Nu iese cafeaua espresso de nici o culoare, am crezut ca mi s-a defectat rasnita, poti sa o faci praf de fina si tot curge prea repede, e ceva cu ea.
 
Reply
#5
Eu cred ca s-au degazat si aia care au prajit-o.... [Image: biggrin.gif] ...poate fi din pleistocen dar , cu ambalaj actual.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#6
incercat =esec =foarte arsa=galeata de gunoi a apreciat-o
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#7
Pai eu cred ca-i deja ambalata în galeti de gunoi
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#8
Asta e preț de proaspăt prăjită (găsești acum la hot cu 60 kila de blend). Merită doar pentru butoiaș.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#9
galeti sunt tare simpatice! Blush

si eu am incercat ala bio organic, imi iese espresso dar nu i bun, nici pare 100% arabica.

stiam ca nu o sa fie ce calitate dar, niciasa prost ma asteptam sa fie.
lam luat la reducere 40% asa ca am incercat.
 
Reply
#10
Dacă butoiasul are garnitura de plastic ar merita. O cutie cu garnitura la dimensiunea aceea este vreo 15-18 lei deci valoarea cafelei este intre 0 și 3 lei. Totuși, as prefera un recipient de sticlă.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#11
butoias nu i bine pentru sa pui cafea in el, cafea ca i in el i de fapt intru o punga de plastic fara aer.

butoias i ok sa pui alte chestii in bucatarie sau pe birou, pixurile etc.
 
Reply
#12
butoiasele sunt de lemn,punga dinauntru are cafeaua in ea ,capacul se pune putin fortat pe butoias.din pacate nu e ceea ce te astepti la asa denumiri .....17 lei aruncati la gunoi
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
(19-12-2016, 22:27)cyrusct82 Wrote: Daca ne spui si cand au fost prăjite

Ce stiu despre asta? Huh

daca trec la lidl zilele astea o sa vad daca iscris pe cutie
 
Reply
#14
Nu-i suficient ca scrie pe ambalaj "Deluxe" ?
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#15
Well nu i doar publicitate nume "deluxe", de exsemplu produse deluxe facute in italia sunt destul de bune, parmisan i din italia cu logo "DOC", mozzarella i de bivolita, etc etc etc...

Binenteles nu sunt de calitate deosebita (ca preturile ar fi de 2-3 ori mai mult cel putin), dar nu sunt porcherii cu "deluxe" pus peste si cu pret marit pentru asta si atat.

Dar la cafea i mai dificil traba Sad
 
Reply
#16
Ce nu pricep eu e, de ce te tot amagesti cu prostii de-astea?
Regula e simpla.
De ce sa ne tot chinuim cu prostii mai ales cand sunt la acelasi pret(sau chiar mai mare) cu ce găsim la prajitorii.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#17
Pai , omul zice ca  : - de ce sa te mai chinui cu cafea naturala , proaspat prajita si toti parametrii astia de extragere , cand se poate extrem de simplu , sa te intoxici cu vechitura ieftina de la Lidl , la pret mai mare si cu ambalaj mai frumos ( butoiase ) si astfel sa ingrosi randurile globalizarii consumeriste... ca doar dracul nu face manastiri... [Image: biggrin.gif]...

Cred ca acum ar fi momentul sa ma indragostesc de Robusta / Canephora si sa fac o alianta cu Ruiru 11 si tot neamul lui de Nesscafe...daca nu acum , nu stiu cand as mai avea ocazia... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#18
(20-12-2016, 22:02)Levo Wrote: Cred ca acum ar fi momentul sa ma indragostesc de Robusta / Canephora si sa fac o alianta cu Ruiru 11 si tot neamul lui de Nesscafe...daca nu acum , nu stiu cand as mai avea ocazia... [Image: biggrin.gif] ...
Nasol
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#19
Eu stiam ca Deluxe face carcase de PC low cost. Ma gândeam ca s-au reprofilat...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#20
Asa m-am saturat de tot felul de gaselnite de pacalit romani pe banii lor , ca- mi vine sa-i dau dracu cu toate ofertele lor , de a stoarce si ultimul ban din necunoastere...dar...asta-i o alta poveste... [Image: cool.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#21
Nu dați banii pe prostii / Luați cafea din prăjitorii!
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista, Airscape
 
Reply
#22
Costa mai mult butoiasul decat cafeaua.
 
Reply
#23
Am incercat si eu anul trecut. Chiar nu merita. Recomand in schimb Ethiopia Sidamo de la Kaufland.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#24
Eu nu recomand, desi e pajita 3 din cinci (Costa Rica 4 din 5) nu e ce trebuie, cand stii ce inseamna o Etiopia. Am simtit gust de iasomie arsa. Cu toatea astea e baubila,
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
De asta zici [Image: page5.jpg?1510528240]
 
Reply
#26
Eu da. Cele din stanga jos.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#27
Am gasit la Carefura,  Brasil Santos ambalat in cutie metalica, de conserva. Expira in iunie 2019. Sa presupun ca fost ambalata asta vara in iunie? Cum naiba respira fara supapa?
 
Reply
#28
E prăjită foarte bine și vidata. O sa respire când o desfaci.
 
Reply
#29
Pot sa mi imaginez data ambalarii?
PonteVecchio Lusso, Fiorentato Doge 63, Hario Skerton, dedurizator.
 
Reply
#30
Data de expirare este de 24 luni,daca expira in iunie 2019 ambalarea s-a realizat in iunie 2017.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)