• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

alegere baza de tampare

ca nu stric blatul am decis sa cumpar o baza pentru tampare (acum folosesc un prosop sub portafiltru).
m'am oprit la 2 modele.
asta:
[Image: s-l1600.jpg]

sau asta:
[Image: f3b6e1f9fbbfb27e.jpg]

dat fiind faptul ca folosesc portafiltre cu un picurator, cu 2 picuratoare si cel naked - care ar fi optiunea preferabila?
ideal, din experienta.

cu respect.
La Scala Butterfly HX; Mazzer Mini Timer || Chisinau, RM

Reply
ambele functioneaza, dar consider ca prima variata este absolut satisfacatoare si ca nu este nevoie de mai mult sau de altceva.
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
pe un forum citisem ca prima e okay pentru portafiltu' cu single si naked, iar cu 2 picuratoare nu merge, nu incape ast dublu in spatiul consacrat.

Reply
cel mai ieftin.
Rancilio miss Lucy PID, Compak K3, Mairali Arianne 1gr.

Reply
EU am luat-o pe a doua de pe aliespress pentru portafiltrul cu un picurator si sunt foarte multumit.
Isomac Venus + PID Auber // Eureka Mignon // Tamper Motta Bubinga // Tamper dinamometric L-Beans // Site La Marzocco-7g, Bezzera-14g si VST-15g // Latiera Espro Toroid

Reply
(01-04-2017, 12:36)maki Wrote: pe un forum citisem ca prima e okay pentru portafiltu' cu single si naked, iar cu 2 picuratoare nu merge, nu incape ast dublu in spatiul consacrat.

Eu zic ca ambele se preteaza, dar depinde de procedura folosita, respectiv de asteptarile tale de la acest tool.
Nr.1 functioneaza si la picurator dublu, dar trebuie sa "tii contra" pe portafiltru, caci aluneca.
Cu Nr.2 nu te doare capul, dar iti ocupa alt loc pe blat, si costa un pic mai mult.
Deci, numai tu poti hotari ce este important pentru tine.
Succes!
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
legat de pret, ambele costa cam același, la ~12$ livrate.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)