Hello There, Guest! Login Register


ajutor achizitie site (single si dubla)

#1
dupa mult rasfoit de forumuri externe am realizat ca imi trebuie:
1. sita single La Marzocco 7g, fiind cea mai buna pentru singleuri, asta
2. sita double Synesso ridgeless, fiind una din cele mai iertatoare site, astea parca


acum in legatura cu sita single, asta ar fi - apasa aici - sau nu?
cu sita synesso in genere nu inteleg, unde sa o gasesc.

mersi de ajutor!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
modelul de sita La Marzocco este cel vechi, e aparut unul mai nou. vezi aici:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-N...a+Marzocco
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#3
da, dar e si mai scumpa si nu o gasesc cam nicaieri in Ro.
ce am dat eu in link de la piese-espressor e ce caut eu?

mersi de raspuns.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#4
Cea de 7g este de fapt VST sau La Marzocco Strada - necesită tamper 41mm . Cam în 9 -9,5 g lucrează bine, dar să nu pretinzi pucuri uscate.
Pentru dublă, eu aș merge tot pe VST.
Legat de aprovizionare, poate te avantajează comanda de la Elektro's.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
VST, mai toata lumea, zica sa sunt superbe, DOAR ca nu pe pompe vibratoare.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#6
Cam da, adica e La Marzocco calitate obisnuita. Cea din linkul pus de tine e Strada cred finisata si verificat mai bine. Eu am varianta obisnuita si e OK.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#7
pe elektro's sita are acelasi cod ca si pe piese-espressor: 8MZ002. 
perfect.

(12-01-2017, 14:51)Zaheyu Wrote: Cam da, adica e La Marzocco calitate obisnuita. Cea din linkul pus de tine e Strada cred finisata si verificat mai bine. Eu am varianta obisnuita si e OK.

ai luat-o cumva de pe piese-espressor? ca dupa poza nu se prea intelege.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#8
Parca da, nu mai stiu exact, a fost ieftina oricum. Arata ca in poza de la piese espressor. Italieni sunt smecheri, au pus poza de Strada.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
mersi de info

cu asta single m'am lamurit, ramane sa vad ce fac cu aia dubla.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#10
de ce crezi ca este vreo problema cu sitele vst pt aparatele cu pompa vibratoare? e prima oara cand aud asa ceva.
eu folosesc 2 vst-uri de 18 si 20 si n am avut nicio problema, ba am si imbunatatit extractia de cand am trecut la ele de la ims-uri.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#11
asa am gasit de nenumarate ori pe forumuri externe, gen daca nu aveti rotativa si un espressor performant, cu grup E61 nici nu va uitati in partea VST-urilor ca numai chin o sa aveti. 
pentru espressoare mai entry-level IMSurile ar fi cel mai sus.

ma rog, asa am citit. am experienta personala zero in materie.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#12
n am patit niciun chin niciodata si sigur sunt o groaza de colegi care au vst uri si pot sa ti confirme lucrul asta, dupa cum am spus si mai sus, mi se pare ca se comporta mai bine decat ims urile pe care le am avut.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#13
ca dubla am comandat sita asta, ca o groaza de lume o recomanda pentru Rancilio: https://www.espressoparts.com/espresso-p...ter-basket
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#14
sita single La Marzocco e cam ce se poate mai bun pt o sita de single, dar cafeaua obtinuta e totusi inferioara celei obtinute cu o sita de dublu. sa nu te astepti sa lupte de la egal la egal cu sita de dublu. am sita asta de ani buni.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#15
(13-01-2017, 01:01)Fane Wrote: sita single La Marzocco ...

ATENTIE! Sita model vechi este probabil cea mai copiata sita de pe piata. Sub numele La Marzocco LM1 se ofera multe fake-uri, deci fiti atenti, mai ales daca pretul este dubios de atractiv.
Sita originala are gravat pe laterala "LM 7g" (cu "LM" bold).
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#16
poate careva care o are confirma treaba cu LM bold?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#17
a mea n-are Sad
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#18
(13-01-2017, 09:44)maki Wrote: poate careva care o are confirma treaba cu LM bold?

Varianta pentru tamper de 58 mm este:
[Image: 6EPLDzD.jpg]
Varianta pentru tamper mic este:
[Image: wSgu2pe.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
mersi de poze!

@Fane, nici inscriptia asa La marzocco 7g nu o are?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#20
nope. n-are nici o inscriptie a mea... nici nu stiam ca trebuie sa aiba.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#21
(13-01-2017, 09:44)maki Wrote: poate careva care o are confirma treaba cu LM bold?

Bine zicea Lenin: "Double check is the supreme form of trust!".
(Eu nu postez de dragul de a imi ridica numarul de postari, ci mai degraba ca sa ajut colegii, iar cind nu sint sigur, o spun).
Mai jos pozele dorite: stanga=original, dreapta=fake.

[Image: 27998355lz.jpg]

[Image: 27998356uc.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#22
e diferenta mare la rezultate intre cele doua? cat de aproape e rezultatul de la cea originala de sita de dublu?

si in legatura cu motivele postarii cred ca majoritatea au aceasi motivatie. nimeni nu-i detinatorul adevarului absolut, dar discutand intre noi punem la comun experienta si skill-uri si invatam unii de la altii, rezolvam probleme care la intalnim.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#23
mm, se pare ca am gasit raspunsul chiar pe La Marzocco.
   

info deplina aici: http://lamarzoccousa.com/docs/tb/LM-Basket-Guide.pdf
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#24
am impresia ca http://piese-espressor.ro/ nu mai lucreaza, am facut comanda vineri si de atunci nimic schimbari si nici la email nu raspund...

poate din Romania cineva sa ma ajute cu un apel la ei?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#25
Nu cred ..., am comandat eu de dimineata si au raspuns ca au preluat comanda....pe mail bineinteles.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#26
(16-01-2017, 17:36)Levo Wrote: Nu cred ..., am comandat eu de dimineata si au raspuns ca au preluat comanda....pe mail bineinteles.

straniu.. pe mine ma ignora.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#27
ai comandat-o pe o adresa din RM?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#28
nu, la o prietena in Iasi, care vine acasa pe ~20 ianuarie.. speram ca comandand vineri ajunge zilele astea la ea, dar.. nimic.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#29
@maki

- nu cred ca te ignora , ori nu s-a inregistrat comanda la ei...patronul e un om etrem de amabil , am mai vorbit cu dansul si nu prea as crede sa faca asa...Eu l-as suna pe tel . dar ce sa-i spun ...? ...ca omul mi-a dat mesaj ca mi-a pus marfa pe curier...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#30
am numarul comenzii, macar sa aflu situatia. eventual, ii dau un telefon maine si vad.

ha, am primit răspuns pe mail că comanda a fost anulată pe motiv:
Buna ziua
Pentru a face factura pe persoana fizica este necesar sa ne furnizati un cod numeric personal (CNP)
Va multumim.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)