Hello There, Guest! Login Register


Ziua internationala a cafelei

#1
Astazi e ziua internationala a cafelei! 

Ce ar trebui sa facem? Merita sarbatorita? Ar trebui ca fiecare zi sa fie una a cafelei bune in ceasca fiecaruia? Merita sa ma bucur odata cu Amigo sau alte brand-uri comerciale? Sau cafeaua buna merita o zi separata?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
la noi azi e ziua vinului Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#3
Ma uitam pe pozele celor de la Amigo..au impartit cafele la greu si erau rugati sa vina cu "darurile" lor si in alte localitati. Era tare aa fi fost macar un espressoman intre cei carora li s-au dat acele pahare negre, dar sa aiba la el o punga de orice cafea proaspat prajita. Fugeau aia de la Amigo ca dracu' de tamaie sau..se converteau si ei Smile
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#4
Numai azi e ziua vinului Smile?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
(01-10-2016, 14:10)orwo Wrote: Numai azi e ziua vinului [Image: smile.gif]?

ma rog, oficial azi si maine))
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#6
Primul lucru bun observat de ziua cafelei - o persoana publica destul de cunoscuta (apreciata sau nu, conteaza mai putin), face "propaganda" maselor pentru renuntarea la cafeaua banala. Pare ca episodul nu va fi singular. Ma bucur aproape la fel de mult ca atunci cand Doncafe a deschis Manufaktura in mall-ul dn Pantelimon, cu origini proaspat prajite si promovare (macar teoretica) a diferentei dintre cafeaua de marca si cea proaspat prajita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
A fost si ziua nationala acum 2 zile, in Ro este pe 29 sept.
Acum pe care sa o sarbatorim... Confused Huh

(01-10-2016, 11:41)Lyvyoo Wrote: Astazi e ziua internationala a cafelei! 

Ce ar trebui sa facem? Merita sarbatorita? Ar trebui ca fiecare zi sa fie una a cafelei bune in ceasca fiecaruia? Merita sa ma bucur odata cu Amigo sau alte brand-uri comerciale? Sau cafeaua buna merita o zi separata?
 
Reply
#8
(01-10-2016, 15:10)Lyvyoo Wrote: Primul lucru bun observat de ziua cafelei - o persoana publica destul de cunoscuta (apreciata sau nu, conteaza mai putin), face "propaganda" maselor pentru renuntarea la cafeaua banala. ...

Totul sublim pana la ... "Citesc tot ce prind despre cafea. Așa am învățat cum să fac radio. Autodidact. Așa voi învăța, într-o bună zi, cum să fac și cafea. Ieri am fost la primul meu training de barista. ..."

Astea doua se cam contrazic... un autodidact adevarat, care dupa definitia mea este o persoana care a trecut prin scoala descoperind secretul cel mai mare, acela de a invata sa invete... o asemenea persoana nu se duce la curs de barista... parerea mea...
Posibil sa fie o incercare timida de reclama Smile
Sau nu are timp sa stea pe espressoman...ca ar fi aflat de intalnirile lui bubucalu Smile
 
Reply
#9
Asa a invatat si sa "faca" bancuri...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
Sa faci analiza pe text in cazul unei persoane publice care abia afla de domeniu...e cam neproductiv. La fel cum m-as stradui sa explic ca nu imi place in general cafeaua de la Manufaktura. Dar si Mihai Morar pe Facebook si Manufaktura au zeci / sute de mii de vizitatori si fani in fiecare saptamana, oameni care intr-o anumita proportie, poate vor recepta mesajul principal - renuntati la brand-uri de cafea si puneti-va serios pe treaba acasa.  Si eu daca as avea foarte multi bani, chiar in situatia de a fi fondator de forum de cafea, as renunta la "autodidactie" si  mi-as lua un trainer gen Alex Niculae pe prajire acasa, Dritan Alsela pe latte art, un  LM Strada EP 1GR si poate langa al meu bestial Mahlkonig K30 Vario un Ceado E92 sau Kinu E68 cu turatie reglabila electronic intre 50-350rpm  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Din punct de vedere tehnic, guta sau copilul minunat probabil au si mai multi vizitatori. Dar tare mi-e ca nu ai vrea sa profiti de reclama lor...  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#12
Sunt deacord cu Liviu. Vorbim aici despre un om de radio care a scris despre eforturile lui de a iesi din ceata produselor de duzina (cafea in cazul de fata). Si oricat ne am imparti afinitatile pe nisa asta, nu cred ca oamenii de radio suporta comparatii cu "salamuri" si "copii minune". Forumul acesta poate fi urmarit si de alti oameni cu greutate, care daca vad atitudine potential ironica si ostila pot abandona initiative cu potential ptr calitate in general. Asa ca haideti sa nu ne o luam in cap si sa jucam dea "hard to get". Putina modestie nu strica niciodata Tongue.
Prajitor Coffeetool
 
Reply
#13
Era sa treaca neobservata, ca anul trecut... in cateva, multe state din lume, AZI este ziua nationala a cafelei !

https://en.wikipedia.org/wiki/Internatio...offee_days

Pai noi ce facem, cum sarbatorim ? Doar cea internationala, care e duminica 1 Oct, conteaza ?
Pai la zile libere suntem campioni, asta cum am ratat-o ? Smile
 
Reply
#14
...Nu ratam nimic... Big Grin ...cum incep stirile de seara , ne si apucam de treaba... Az...asa ca pana atunci...La multi ani !!! ... Renato , La multi ani !!! dragi espressomani ... Big Grin ... ( oricum era pe diagrama... Tongue )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#15
Nema promotii
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#16
...Nema , nema...nema... nema... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#17
(29-09-2017, 17:40)vladdooo Wrote: Nema promotii
E și d-alea. vezi la Elektros!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#18
Nici scartzarii de la Starbuci nu au dat cafea moka de ziua asta, au ales sa fie mai cu motz, sa faca educatzie, parca asta ne trebuie noua... Tongue

http://fortune.com/2017/09/29/starbucks-...offee-day/
 
Reply
#19
La mulți ani tuturor espressoman lor și în acest an de Ziua Internațională (Mondiala) a cafelei
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
#20
Reduceri la square mile:

https://shop.squaremilecoffee.com
 
Reply
#21
Sunt buni. Prajesc foarte echilibrat. Ultimul kg de cafea a fost de la ei. Nu am ce sa le reprosez, poate doar pretul exagerat de mare. De mentionat ca pungile la ei au 350 grame.

[Image: oUvqgH1.jpg]
 
Reply
#22
SM rocks! Tocmai ce am mai dat azi o tura pe site-ul lor, dar nu era inca activa promotia sau nu am vazut-o eu.  Big Grin  Acum insa nu am mai stat pe ganduri! Thanks for the heads-up @dev! Happy coffee day everybody!  57
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#23
Am comandat si eu acum o punga de la ei. Cam in cat timp au ajuns comenzile la voi?
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#24
Mi-a ajuns comanda. 10 zile. Abia astept sa o incerc.
[Image: aUHufKA.jpg]
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#25
Inca un an cu La Multi Ani !

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Coffee_Day

Nu prea ma simt ingropat in oferte cu ocazia asta... Tongue
 
Reply
#26
(01-10-2019, 10:57)renatoa Wrote: Nu prea ma simt ingropat in oferte cu ocazia asta...

... don't panic, change the country... Wink ...


[Image: bkQKiSq.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#27
Daca este sarbatoare, sa ne delectam cu o cafea buna si sa ne spunem La Multi Ani![Image: 4VxTg6C.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)