Hello There, Guest! Login Register


Zgomot Vario

#1
Salutare,

Mi se pare ca rasnita mea Vario face un zgomot mult prea mare.
am uploadat aici un filmulet:
http://sendvid.com/z10cwhyx

E o problema ? sa ma duc cu ea in service?

Adrian

ps:  mentionez ca nu avea boabe cand am filmat - mergea in gol.
Bezzera BZ10, Mahlkonig Vario
 
Reply
#2
Du-te cu ea! Esti din Bucuresti, te rezolva maxim intr-o zi. Se poate sa fie slabit surubul care fixeaza pinionul pe axul motorului. Garantie mai are?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
(31-03-2016, 17:38)baloozzy Wrote: Du-te cu ea! Esti din Bucuresti, te rezolva maxim intr-o zi. Se poate sa fie slabit surubul care fixeaza pinionul pe axul motorului. Garantie mai are?

Nu mai are garantie. Imi spui te rog unde este service Mahlkönig in Bucuresti?
Bezzera BZ10, Mahlkonig Vario
 
Reply
#4
0721318550, Stefan Farago
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(31-03-2016, 18:00)Lyvyoo Wrote: 0721318550, Stefan Farago

Multumesc
Bezzera BZ10, Mahlkonig Vario
 
Reply
#6
Bună,
Exact aceeaşi problemă am avut-o şi eu. Ieri mi-a sosit din service râşniţa (după ce a fost schimbată o piesă). Nu ştiu costul operaţiunii, deoarece râşniţa mea este încă în garanţie. Te sfătuiesc, totuşi, să telefonezi înainte (domnul care a reparat-o pe a mea m-a contactat de pe numărul de telefon 0722347721), pentru că altfel durează mult aşteptarea.

Deşi la râşniţa mea a apărut zgomotul în urmă cu 3 săptămâni, totuşi, ea nu fusese reglată cum trebuie din fabrică. Spun asta deoarece abia acum (după 6 luni de când am cumpărat setup-ul din semnătură şi după ce espressorul a fost în service degeaba) pot face reglaje privind fineţea/gradul de măcinare. De exemplu, acum râşnesc la 3E şi scot o granulaţie pe care cu râşniţa nouă, de dinainte de reparaţie, o scoteam cu 1A. Acum cu 1A scot o granulaţie comparabilă cu cea a pudrei de cacao şi, abia pot efectua o extracţie.

Trag de aici concluzia că nu espressorul a fost problema în cazul meu, ci râşniţa.

Mult succes cu reparaţia!
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home
 
Reply
#7
La 1A era caz clasic  de calibrare. Intre timp a disparut problema, toate fiind verificate si calibrate (la cerere) inainte de a fi livrate, asa cum i-am solicitat expres lui Stefan de la service.

Extractii reusite de acum inainte! Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Am si eu un zgomot mai infundat la Vario.Am curatat-o desi nu prea era nevoie avand in vedere ce am scos din ea.Ce sa fie,acelasi surub slabit de care s-a mai scris pe aici mai de mult?In rest ce sa zic ,de rasnit rasneste normal,sau poate nu-mi dau eu seama.E rau sa fii atehnic.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#9
Pune un filmulet cu telefonul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Cum atasez filmuletul?Care sunt setarile ca nu am mai facut asa ceva pana acum?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#11
Nu merge atasat, poate doar de pe tapatalk. Il incarci pe youtube si pui link-ul aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Intrebare: brusc Vario ul meu nu rasneste. Parca sare cureaua iar cutitele raman blocate. Face un sunet foarte ascutit cand vreau sa rasnesc. Daca pun cate doua boabe, merge. Cureaua din cate stiu a fost inlocuita. E posibil cutitele sa fie tocite si asta sa duca la blocaj? Ca si grad de macinatura, sunt la 1M acum. De reglat am reglat o eu cu imbus. Ce parere aveti? Cat costa un set de cutite ? Mersi.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
May God be with us.
 
Reply
#13
Nu sunt cutitele de vina, este pinionul de pe axul motorului, care este "fixat" cu un surubel. Acel surub initial se asigura cu thread locker. S-a inlocuit numai cureaua sau si acel pinion?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#14
Cred ca doar cureaua

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
May God be with us.
 
Reply
#15
A mea a mers in excursie la service acum o saptamana.Facea deja un zgomot gros si rasnea greu in zona fina.M-am speriat cand s-a oprit.Am fost pe faza si am oprit-o.Am curatat-o si spre surpriza mea ,avea multa cafea acumulata.De obicei trebuiau sa treaca luni de zile pentru a aduna nici jumatate fata de ce avea acum.Asa ca am trimis-o.Foarte prompti ,intr-o zi au rezolvat si au si trimis-o inapoi,ca doar avea treaba.Au schimbat 2 pinioane si cureaua ,desi aceasta mi-au zis ca ar mai fi mers.Acum toarce ca un pisoi.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#16
Am rezolvat. Cureaua pare foarte ok. Se pare ca cine a servisat o a uitat sa prinda cu super glue surubelul din pinion. Acesta era undeva prin rasnita, cazut. Acum toarce. La.mai multe probleme din astea Smile

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
May God be with us.
 
Reply
#17
Loctite cica ar fi mai bun, pentru ca nu arde.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Exista dedicat pentru asa ceva, dar de la Loctite nu am gasit in Romania. Am luat de la Conrad ceva Toolcraft, dar nu l-am folosit inca, ar cam trebui sa fie pe grade de fixare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)