Hello There, Guest! Login Register


Zgarda antilatrat

#1
A folosit cineva zgarda anti latrat cu ultrasunete si vibratii...sau de alta natie? Am o problema latratoare si as vrea sa o rezolv, dar ma lupt cu jumatatea cealalta a casei, care nu vrea sa auda de electrosocuri. Am gasit asta:

http://www.zgarda-antilatrat.ro/zgarzi-a.../id-5.html

Dar nu e tocmai ieftina si nu stiu daca o sa aiba efect...cand latra fara motiv se opreste daca o strig sau o atentionez, insa cand latra ca se da la alt caine, nici macar o palma peste cur nu o scoate din starea aia...e foarte razboinica pentru un maidanez.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
...Hiii....ne-ai si speriat...tocmai ne faceam siesta...[Image: kixwMES.jpg]

Eu am probleme cu "marcatorii astia de teritoriu ".....cu zgarda n-am idee , dar daca nu te grabesti , i-mi intreb amicul dr.veterinar , vecinul meu...1-2 zile , sa-l vad prin gradina...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#3
@Levo te rog citeste aici http://ortograme.ro/imi-sau-i-mi-iti-sau-i-ti/
Te rog sa nu te superi, dar e a doua postare pe ziua de azi in care faci aceeasi greseala.
 
Reply
#4
(03-01-2017, 18:11)bogy Wrote: @Levo te rog citeste aici http://ortograme.ro/imi-sau-i-mi-iti-sau-i-ti/
Te rog sa nu te superi, dar e a doua postare pe ziua de azi in care faci aceeasi greseala.

De ce sa ma supar , ai perfecta dreptate...dar eu n-am " i> " pe tastatura si sa scriu ami , mi-e teama sa nu iasa altceva si cine stie cum sa se mai interpreteze...dar e corect asa cum spui.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#5
Smile) thx. Forte frumosi pisoii! Nu ma grabesc...latra de 2 ani, din care de 1 an si ceva la mine in curte. Mai am unul mai prostanac, dar ala nu prea latra fara motiv. In schimb, in seara de revelion, cand sa-l scot la plimbare pe la ora 7 (deja incepusera petardele in departare), era atat de speriat incat nu am reusit sa il scot din casa lui Smile)

[Image: 17ad37159f1f3cceaa8f19723f815cc9.jpg]

@bogy, nu e aici locul pentru asa ceva. Un mesaj privat ar fi fost mult mai elegant. Am deschis topic-ul pt a rezolva o problema si mi-ar placea ca aici sa schimbam impresii despre asta. Thx!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#6
Am un prieten care a folosit asa ceva
http://www.accesoriitelefoane.ro/produse...atrat-.php
Este cu ultrasunete, se aude un tiuit usor. Nu cumpara cu electrosocuri, in nici un caz!
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#7
Si a fost eficienta? Din poza pare ca este cu ultrasunete si electrosocuri...are cei 2 electrozi specifici celor cu electrosocuri. In descriere spune ca functioneaza in 2 moduri, dar se descrie decat partea de ultrasunete...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Stapanul spune ca a dezobisnuit-o intr-o ora. A fost multumit pentru ca era singurul din cei patru care latra excesiv. Dar daca latra numai la petarde sau tunete/fulgere eu zic sa nu-i pui decat daca ai vecini nemultumiti de galagie.
Eu as tine cont si de varsta cainelui, a mea desi latra fara motiv, pentru ca are 11 ani  o las in pace.
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#9
Nu...ala din poza e prostanacul care nu latra Smile) cealalta latra tot timpul. Are vreo 4 ani (cred) si, desi nu am primit inca reclamatii, ma deranjeaza pe mine...e o problema de comportament ce trebuie rezolvata. Inainte sa o iau in curte se punea la coltul strazii, noaptea, si latra incontinuu...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#10
Atunci comanda pe cea de 33 de lei, vezi cum merge. Eu zic ca vei avea rezultate nu trebuie s-o cumperi pe cea mai scumpa. Daca nu as fi asa miloasa as fi luat-o fara rezerve pentru asta batrana a mea. Asa sunt femelele, latra toata ziua [Image: biggrin.gif] [Image: 76.gif]
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#11
Smile))))
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#12
(03-01-2017, 18:50)nickso Wrote: ...e o problema de comportament ce trebuie rezolvata. Inainte sa o iau in curte se punea la coltul strazii, noaptea, si latra incontinuu...

"Problema " asta nu se rezolva cu zgarzi de nici un fel . Mai ales cu uneltele de tortura cu electrosocuri. Se pare ca este foarte teritorial/a dar trbuie sa inteleaga ca tu esti " seful haitei " si e indatorirea ta sa aperi teritoriul si nu a ei. Ceart-o cand latra ,impunandu-te cu auroritate ( nu violenta ) si laud-o cand face ceva bine. Dar asta cere timp si atentie acordata cainelui. Nu exista caini prosti ....doar stapani ignoranti  ! [Image: smile.gif]
 
Reply
#13
(03-01-2017, 18:25)mishu65 Wrote: Am un prieten care a folosit asa ceva
http://www.accesoriitelefoane.ro/produse...atrat-.php
Este cu ultrasunete, se aude un tiuit usor. Nu cumpara cu electrosocuri, in nici un caz!

am folosit eu asa ceva. are si electrosocuri, dar sunt prevenite de un tiuit si in plus are un reostat din care poti anula eletrosocul. a functionat bine. prima data suna si daca nu conteneste din latrat da un impuls. prima data s-a speriat, dar s-a prins care-i ordinea asa ca urmatoarele dati la aparitia sunetului se oprea. a  fost suficient o singura zi.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
Reply
#14
(03-01-2017, 19:12)Gheorghe Wrote:  Nu exista caini prosti ....doar stapani ignoranti  ! [Image: smile.gif]

Desi pare ofensiv ...vreu sa specific ca nu nu asta a fost intentia mea  si eventual ,  cer si scuze daca s-a interpretat asa   ! Voia sa fie o observatie la afirmatia lui nickso :

(03-01-2017, 18:20)nickso Wrote: Mai am unul mai prostanac, dar ala nu prea latra fara motiv.

Oricum vreau sa-mi exprim totalul dezacord cu folosirea unor metode educativ- coercitive   [Image: huh.gif] pe animale pentru a " corecta "  caracterisctici naturale ( latratul ).
 
Reply
#15
Eu am asa ceva si un metis.
[Image: XJKW9r6.jpg][Image: eWlRVe7.jpg]
Dar am noroc sa locuiesc la curte.

Daca iei zgarda aia eu zic ca daca nu invata dupa cateva ture cum sta treaba sa i-o dai jos sau sa o treci exclusiv pe ultrasunete. Ei sunt inteligenti, dar au instincte si e greu sa le stapaneasca, mai ales daca o bucata li s-a permis. Ea considera latratul un drept al ei si n-o sa renunte usor. Chiar si un crescator de caini cu experienta ar avea acum un pic de lucru s-o dezobisnuiasca.

Daca problema se pune in a alege intre zgarda asta si dat la adapost eu aleg fara sa stau prea mult pe ganduri zgarda, ca 99% dintre caini se prind dupa 2-3 corectii care-i ordinea si se conformeaza.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#16
Thx @lisimah, e bine de stiut.

@Gheorghe, ma bucur ca ti-ai dat seama singur de modul in care ai pus pb. Ca sa lamurim lucrurile, ca ne uitam cu totii la Cezar, vorbim de 2 caini luati de adulti de pe strada. Nu am timpul necesar sa incerc sa ii dresez. Cateaua este inteligenta si rea iar catelul este, cu toata afectiunea din lume, un prostanac simpatic, genul jucăus care, cat timp era pe strada, nu reusea niciodata sa manance pentru ca il bateau toti ceilalti caini. In prezent caut solutii care sa nu implice sa-mi dau demisia ca sa stau acasa cu cainii.

@Fane, si eu stau la casa iar cateii sunt afara in cusca. La fel vad si eu lucrurile...prefer sa caut o solutie care sa rezolve problema, chiar daca pentru scurt timp il deranjeaza pe blanos, decat sa fiu nevoit sa ii dau, mai ales ca m-am atasat foarte mult de ei.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#17
Si eu sunt iubitor de catelusi...am avut acum cca. 5 ani un lup ( ciobanesc german ) cu carnet si pedigree autentificat de la UM 01044 jamdarmi , l-am adus chiar de la instructorul unitatii la cca. 4 luni  cunostea 20 de comenzi , cu recomandarea sa le repetam periodic...intre timp catelusul a ajuns cam pe la 19 - 20 kg. Cumparam graunte cu sacul...si noaptea urla ca lupul cate 1-2 ore numai dupa miezul noptii , de credeam ca vine sfarsitul...
         Vecinii de treaba , n-au zis nimic ( cateva sapt. bune ) dar , eu nu stiam ce sa mai fac...totul a culminat cu o evadare din padoc ( a sarit gard de 2 metri ) si portile fiind deschise pe automat ( scoteam masina ) , a sarit la o doamna care trecea pe strada si i-a rupt fusta , a si piscat-o de sold  ( voia sa ma dea in judecata , de-abea ne-am impacat )...pana l-am prins...si l-am dat inapoi la unitate...nu prea mai puteam cu el....in rest nu latra , chiar te lasa sa intri in curte si dupa ce inchidea omul poarta , incepea circul....De atunci ...nu mai am catelus jucaus , in schimb e plin de pisici...5 ale noastre si restul...guest & ghost... [Image: smile.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#18
nu s-a adaptat la tine. el tanjea la unitate unde era "acasa" pt el si dupa instructor care ii era stapanul. cainii maturi se adapteaza greu in alte locuri si cu alti stapani decat cei cu care sunt obisnuiti. asa am patit si eu cu o catelusa husky care am luat-o mare. nu m-a recunoscut niciodata de stapan, nu ma asculta deloc, urla noaptea, a trebuit sa o dau inapoi.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#19
Si latratoarea mea sare gardul de 2m...de fapt, inainte sa o adopt definitiv, statea pe strada si, din cand in cand, sarea gardul la mine in curte. Intr-o seara s-a dat la un vecin veterinar (care o stia de vreun an si stia ca nu musca) ce pleca de acasa pe motocicleta...individul a cazut si a amenintat ca daca nu fac eu ceva cu ea face el...asa am luat hotararea sa ii bag definitiv in curte.

Apropo de husky...e unul liber la mine pe strada, ce face pereche cu o labradorita neagra...au aparut in acelasi timp si sunt tot timpul nedespartiti. Pe el nu poti sa-l citesti...sta sa il mangai, dar daca vrei sa o mangai pe labradorita te maraie. Au incercat niste vecini sa ii ia in curte, ca sa nu ii lase pe strada...husky le-a distrus curtea, le-a rupt gardul sa iasa si nu s-a linistit pana nu i-a dat drumul inapoi pe strada.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#20
Acum am văzut la stiri ca e unul ce își caută huski-ul după ce a apărut labradorul. Au fugit în noaptea de revelion. Îl cheamă Patrik Tudorica. O fi doar o coincidență?
 
Reply
#21
Poate revelionul 2015-2016, ca astia sunt aici de mult timp...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#22
(04-01-2017, 20:47)Marius A Wrote: Acum am văzut la stiri ca e unul ce își caută huski-ul după ce a apărut labradorul. Au fugit în noaptea de revelion. Îl cheamă Patrik Tudorica. O fi doar o coincidență?

Am vazut si eu stirea si m-am gandit la el. Cate perechi huski-labrador pot fi pierduti pe strazi??? Eu cred ca nu e coincidenta. Nu am pagina FB asa ca nu pot sa ajut dar merita incercat. Nu stiu de ce as fi in stare daca mi-ar disparea unul dintre ai mei.
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#23
Daca gasiti persoana care i-a pierdut ii puteti da datele mele de contact si o conduc la catei cu cea mai mare placere. Sotia a incercat foarte mult sa le gaseasca o familie, dar s-a hotarat sa ii adopte o vecina in curtea careia se aciuasera ei...din pacate le-a dat drumul inapoi pe strada. Eu nu am facebook functional si nu pot sa caut. Husky-ul e...husky iar labradorita e neagra. Sunt acolo de vreun an totusi...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#24
Viață de câine - hotdog?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
@nickso

       Doctor dixit :  - Daca nu a mai purtat zgarda inainte , trebuie obisnuit timp de o saptamana cu o zgarda mai putin pretentioasa ( daca o rupe si se scarpina , sa nu te doara la buzunar ) , apoi se poate trece la cea cu ultrasunet si electrosoc , e ok dar si aceea trebuie sa o poarte min. o saptamana pentru ca , chiar daca se dezvata de latrat aiurea in cca. 1-2 zile , va pierde reflexul imediat daca va observa ca nu se mai intampla nimic dupa sunet...deci cumva trebuie sa inteleaga bine ca nu e o intamplare....spor... [Image: smile.gif].
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#26
trebuie s-o poarte multa vreme, ca-s smecheri, imediat observa ca nu mai tiuie ultrasunetele si nu mai vine curentatul si revin la vechile obiceiuri.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#27
da, stiu, cainii nu sunt o problema serioasa;
serioase sunt problemele noastre, ale oamenilor... cafeaua de exemplu...[Image: smile.gif]

oameni buni!
ce-aveti cu cainii? dece trebuie neaparat sa le puneti...pid?
nu e oare o forma mai potrivita de control, cainii robotei ai japonezilor? adica alternativa unui automat?
sau un caine... virtual, pe care-l ingrijesti pe tabla, sau pe laptop...

intelegem diferit - daca ne chiar pasa de asta - deosebirea dintre un caine normal, de haita si cea a unui caine nevrotic sau/si apatic de apartament, adica de companie, cum i se spune...
cezar e si el un ajuns pe o platforma comerciala, de limitare si incompetenta - daca ai un caine cu care te intelegi, nu poti fi de acord cu tot ce zice el... dar ramane ca adevar observatia lui de plecare in mai toate cazurile: problemele nu sunt ale cainilor, ci ale oamenilor care sunt cu ei!

ne luam un caine, care daca-i caine, latra, mai si mananca in afara programului, poate si roade daca e mai frustrat lasat singur, urla eventual (am avut cateva... nopti un puiandru de malamut, intr-un apartament mic de bloc...)
pe urma luam dispozitive impotriva puricilor, capuselor, latratului, mancatului de pe jos s.a.m.d.
il dresam, sau, cum se face acum si cu copii, il dam la... dresat, pentru ca ne place sa fim ascultati, inconjurati de ordine si obedienta, de previzibil si consistent... nu e stabilitatea termica o insusire de baza a masinilor noastre?
si zicem c-avem caine...

un vet imi povestea de un tip tanar, voinic etc., care a venit la el cu un rottweiler de 5 ani, sanatos si voinic si ala, sa-l... eutanasieze, ca el pleaca din tara si n-are cui sa-l lase!

un posesor de caine imi spunea ca nu si-a lasat niciodata cainele pe iarba sau pamant, ca sa nu ia... paraziti intestinali, capuse etc. (era vara, oricum)

azi chiar, am intalnit printre blocuri, un caine metis, dar frumos, jucaus, foarte probabil - din ce-am vazut - incapabil sa se adapteze vietii de strada, mai ales ca e iarna si ninge!
il parasisera 'stapanii' lui, care s-au intors in lumea lor din care, obiect dispozabil a facut parte si el trecator;
da, da, nu era pierdut de altii, era el lasat sa fie pierdut...
asa am mai vazut caini in Sinaia, sau in Bran-Poarta...

si nu ma intereseaza cainii de curte ("Un om gospodar are in curtea lui un cal bun si un caine rau.");
de fapt pe cine-i intereseaza cu adevarat!? sunt acolo singuri, credinciosi, poate si agresivi, paznici anonimi ai proprietatii noastre;
un var de-al meu avea la tara, in sud, la caldura si seceta, un ciobanesc mioritic autentic, Brad, care i-a pazit cu credinta curtea, in foame si suferinta, pana s-a stins... ei erau in majoritatea timpului plecati la oras...
nu, nu erau alti brazi pe acolo, numai soare, lut si petrol...

cred totusi ca o parte infima dintre cei cu caini acasa accepta singura forma naturala (probabil si generoasa) de existenta a unui caine, ca membru al familiei sale, iar cainele la randu-i ii traieste familia ca o haita...

cainele latra, calul fuge...
'and the sky is green
and the grass is blue
and the rivers flow backwards
and my tears are dry
swans hate the water
and eagles cant fly'
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#28
Smile
Thx Levo si Fane pt ajutor.

Pai daca nici eu nu pun pid la caine, atunci cine?

Din pacate întelegerea problemelor altora este dificila, atunci cand punctul tau de vedere este diferit! Poate nu ai avut rabdare sa citesti tot sau poate chiar consideri ca gresesc in ceea ce vreau sa fac, dar pt orice eventualitate repet inca o data situatia: nu mi-am luat caine de rasa ca sa dea frumos in curte pe post de trofeu, ca apoi sa-l las uitat intr-un colt, am luat doi caini de pe strada pentru ca, la cum aratau si se comportau la vremea respectiva, eram sigur ca nu ar fi supravietuit. Nu au nici macar conceptul de caine de paza, pentru ca sunt prietenosi si jucausi cu oricine. Ii plimb de 2 ori pe zi, chiar daca stau la curte si cainii sunt afara...din punctul meu de vedere, care nu sunt vreun fanatic al iubirii pentru animale, este tot ce pot sa fac pentru ei. Curtea este mica iar cusca lor se afla la nici 8m de casa...in camera care este pe partea lor de casa nu se poate dormi. Tot aproape de ei este si casa unor vecini cu copil mic, mutati de curand si pe care inca nu-i cunosc personal, care pana acum nu au zis nimic...dar daca nu au zis nu inseamna ca ar trebui sa fac pe nesimtitul. Imi trebuie o solutie...iar aia sa stau cu ei in cusca, sa nu se simta lasati de izbeliste, nu este potrivita. Sunt deschis la sugestii si sfaturi, pentru ca nici mie nu-mi surade ideea de zgarda, insa sa-i las in pace ca d-aia sunt caini nu se califica nici macar ca sfat. Singurul motiv pentru care iau in considerare solutia zgarzii anti latrat este deoarece varianta de a-i da inapoi pe strada sau la adapost nu este acceptabila.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#29
Ok ,desi prefer alte metode di educare a cainilor si vorbesc din proprie experienta nu de la televizor [Image: smile.gif] , decat zgarda electrocutanta mai bine o metoda di asta : 


PS. Te rog,  referitor la problema mea de aici , pot sa folosesc masina cu nul-ul deconectat ?
 
Reply
#30
Am 2 caini intr-o cusca...din pacate nu este o solutie buna, mai ales ca celalalt caine se sperie rau si cand pleaca aspersoarele...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)