Hello There, Guest! Login Register


Zassenhaus electric coffee mill "Kingston" - pareri?

#1
Salut,

Am gasit intr-un magazin Zassenhaus electric coffee mill "Kingston" la 350 lei. Ce parere aveti? Recomandati altceva tot la acelasi pret?
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#2
Dupa experientele triste avute cu Panama si Quito, Zass pentru mine este o mare farsa...

Sunt convins ca daca vei cauta putin o sa gasesti ca e o chinezarie rebranduita... asa cum si Zass este acum un brand al lui Solingen, nu mai sunt de capul lor.

Sunt multe rasnite genul acesta pana in 500 lei, de care s-a mai scris pe aici, si care lumea nu le incearca pur si simplu din principalul motiv ca sunt prea ieftine ca sa inspire incredere Wink

Ah, nici n-a trebuit sa caut mult, ia uite Zassenhausul tau ce reincarnare mai are in spania... Big Grin

[Image: res_fdc32e57ebb6c3fa1936c0013f57a6c9_400x400_ou00.jpg]

http://m.emag.ro/rasnita-cafea-semiprofe...D53M03BBM/
 
Reply
#3
Atunci ce sa imi iau? Ca nu pot da mai mult de 500 lei pt o rasnita cand am un DeLonghi  EC 200 CD.B care m-a costat 250 ron (parca). Plus ca o sa o folosesc f mult si pt a rasnita cafea pt filtru.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#4
Mie Kinu M38 mi se pare o chestie super decenta la 500.
Sau una electrica SH...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Încearcă măcar un Delonghi KG89. Eu am fost mulțumit de el pe expresorul Delonghi Treviso cu site presurizate. L-am dat cu 150 lei, stare excelenta. Găsești pe olx. Poti sa o si tunezi să îți rasneasca mai fin dar cu atenție. Eu la prima am atins cuțitele si mi-au schimbat-o în garanție. Am avut noroc. La a doua nu am mai umblat dar pe Delonghi e ok. Succes!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#6
(31-10-2016, 12:23)culeaalex Wrote: Atunci ce sa imi iau? Ca nu pot da mai mult de 500 lei pt o rasnita cand am un DeLonghi  EC 200 CD.B care m-a costat 250 ron (parca). Plus ca o sa o folosesc f mult si pt a rasnita cafea pt filtru.

Probabil ca unii o sa iti zica ca acela nici nu e espressor si ca oricum nu merita o rasnita mai buna, pentru ca nu vei simti diferenta sau il vei infunda... vezi de exemplu cel mai recent subiect asemanator, citeste totul pana la cap:

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-E...de-sfaturi

Cu ce rasnesti acum ?
 
Reply
#7
Este 259 nouă pe melarox. Caută în preturi oferta cea mai buna. La prețul ăsta ti-o recomand nouă. Si când te plictisești si vrei sa o tunezi vorbești cu cineva de pe forum si o faci sa rasneasca si mai fin.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#8
@renatoa: Cu nimic. Cumpar deja macinata.

@mihneasusa: Mersi

Sa inteleg ca toata lumea recomanda DeLonghi KG 89?
Vreau sa mentionez ca macinarea va fi: 60% din cazuri pt filtru, 30% pt esspresso si 10% corse pt cold brew (vara mai ales).
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#9
La pretul asta e best buy! Si e si fiabila. Pentru expresorul tau, daca ai sita ca aceasta http://cdn1.shopmania.biz/files/s1/12953...369233.jpg este perfecta. Pentru filtru este tot ce iti trebuie!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#10
Eu am Delonghi EC221b cu sita depresurizata Pavoni si folosesc KINU M38. Am preferat Kinu pt a evita pe viitor achiziționarea altei raşnițe atunci cand voi schimba espressorul.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#11
Corect si așa. Mult mai corect dar și în altă liga de preturi...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#12
Cu cea low cost, care se lasa asteptata, ar fi in aceasi liga, sub 300 lei.
Eu dupa ea as sta, decat sa iau o electrica in pretul asta...
Chiar la cutite comparabile, ceeace ma indoiesc, prefer sa fie bagati banii intr-o "grenada" Kinu, decat in plastic/inox/motor China...
 
Reply
#13
Da dar low cost din cate am inteles de la cei de la Kinu se lansează undeva peste 6 luni sau un an (asa mi-au raspuns ei - atât durează testele)
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#14
Citesti, Liviu ?... Big Grin
 
Reply
#15
(31-10-2016, 17:05)renatoa Wrote: ... Chiar la cutite comparabile, ceeace ma indoiesc, prefer sa fie bagati banii intr-o "grenada" Kinu, decat in plastic/inox/motor China...

ei, si uite-asa ajung oamenii sa se gandeasca la (baut) grenade, in loc sa le stea mintea la cafea...

intre
a) o chestie facuta... 'sa tina' generatii, in maniera masinariilor rusesti de pe vremuri, sau - asa cum am tot exemplificat - in ideea unei 'gazete de perete' din otel masiv, sau a unei camere care 'sa tina' si ea, cu lambriuri de... inox, si
b) una facuta cu materialele si tehnologia prezentului, (1) in ideea de a fi atat de robust pe cat e nevoie scopului, dar (2) mult mai ieftin decat cu materialele si tehnologiile traditionale si (3) de a folosi in compensatie inovatii posibile in prezent,

evident prefer varianta b), cu conditia sa fie oferita de un fabricant care sa ma convinga tehnic, ca stie ce vrea si ca poate sa faca, ceea ce vrea...
Sette, merita urmarita in aceasta idee, si despre asta tocmai scrisesem...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#16
Mai lasati-ne cu sette, nu se incadreaza in bugetul topicului nici macar daca cifra ar fi in lei.
Din tot sette ala nu aveti decat un singur argument de care sa va agatzatzi si care va lumineaza: etzinger, in rest conceptul nu are nimic inovator, nici macar cutitele puse vitzavercea.
Bine ca ati dres-o cu fabricantul care convinge, ca astfel scoteati si kg89 ca mare inovatie folosind tehnologii moderne... de la '48
 
Reply
#17
Cand vorbim de rasnite, vorbim de fapt de elementul de care va depinde rezultatul in ceasca. Respectivul Zass, cu toate clonele De Longhi / Krups si ce or mai fi pe acolo nu sunt rasnite de folosit in espresso decat daca vrei sa faci sporturi extreme. Nu dati banii pe asemenea prostii si nu-i mai sfatuiti pe altii sa o faca. 

In aceasta categorie de pret (500 lei), Kinu M38 nu prea are rivala, doar daca prinzi vreun SH profesional si esti dispus sa jonglezi cu modificari si trick-urile scrise prin forum in scopul imbunatatirii retentiei de cafea. 

Radudani, propunerea (facuta icon deja) este oricum "off price range", iar kinuistii reghineni cred ca s-au obisnuit deja sa o incaseze pe unde ii prinzi Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Mă gândeam că dacă folosești site presurizate nu prea se simte diferența de râșnița pe acel expresor. Dacă vrei să treci la un nou nivel, un upgrade este sigur de dorit. Si o râșniță manuală poate fi începutul. Eu am avut un Skerton care nu prea m-a ajutat. Dacă vrei să obți un rezultat mulțumitor cu bani putini mergi pe recomandările veteranilor de pe forum(în cazul meu, mi-a fost recomandat Porlex la vreo 200 de lei. Kinu nu apăruse încă). Eu nu prea am facut-o la alegerea primei rasnite manuale si am pățit exact ceea ce am fost avertizat că o să pățesc. Inconsistenta macinaturii si blocarea expresorului sau o curgere prea rapidă și neuniformă. Mult succes!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#19
Am nevoie sa rasnesc cantitati pt filtru 3-4 persoane, deci manuala nu prea merge. Cred ca o sa merg pe DeLonghi KG89 pana la sfarsitul anului viitor cand intetionez sa achizitionez rasnita, espressor, sifon, aeropress etc, toate de calitate. Si atunci rasnita kg89 va fi retrogadata la rasnit condimente Smile
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat
 
Reply
#20
De loc ! KG89 este decenta pentru orice, mai putin espresso.
Pentru sifon si aeropress va fi perfecta.
Nu e o placere sa schimbi setarea toata ziua la o rasnita intre espresso si altceva, vei afla singur asta Wink

Totusi... filtru 3-4 persoane cu Kinu inseamna un minut 40 grame, eu zic ca nu e chiar asa un kin... Confused ba chiar esti kool Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)