Hello There, Guest! Login Register


Zahar in cafea si espresso

#31
cel mai bun indulcitor natural si care nu schimba deloc gustul cafelei pastrand toate aromele este Xylitol-ul

http://www.casaplantelor.ro/index.php?ro...ct/product&product_id=110230&gclid=CLS39rvc57UCFQVc3godWTwAUg

este un produs 100% natural cu efecte ft. benefice asupra sanatatii...eu de ex. cand sunt racit beau niste lichide (limonada/ceai) indulcit cu xylitol si intr-o zi max. imi trece orice raceala si am obs. la mai multa lume acelasi efect;

inca o chestie, mi-am "fabricat" un dispozitiv de ionizare a apei, practic obtin apa puternic alcalina cu un pH ridicat de 10-11 impreuna cu "sora" ei bineinteles - apa acida cu pH 3/4;
aceasta apa alcalina care automat are si un puternic efect antioxidant (este incarcata de ioni negativi, producerea ei avand loc la potentialul (-) negativ al dispozitivului) am observat ca aduce si ea o imbunatatire a gustului cafelei...mai bine zis pastreaza bine de tot gustul si aromele chiar si dupa racirea cafelei, nedegradand-o ca si apa clasica/calcaroasa...tot calcarul din apa se depune/e atrasa pe elementul negativ al dispozitivului urmand ca la fiecare proces de ionizare sa il curat cu otet (am obs. ca inlatura cu usurinta calcarul chiar si din ansamblul boiler/conducte al espressor-ului)
Lelit PL42TEMD cu PID
 
Reply
#32
Folositi zahar la cafea ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#33
Nu, ascunde din gustul cafelei. Parerea mea..
 
Reply
#34
Eu miere... si o percep ca o intensificare a gustului.

Cu siguranta il schimba, dar nu o percep ca o inrautatire.
E existat o singura cafea care am putut sa o beau fara zahar si sa nu imi dea dureri de cap, dar intr-o cafenea, si din pacate acasa nu am putut reproduce acea magie.
 
Reply
#35
Faci un buchet prea mare (sa nu zic coroana) de flori cu mierea. Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#36
Nu , de când folosesc cafea proaspăt prăjită și rasnită . Pur si simplu nu are nevoie . Are dulceața ei , fiecare soi de cafea .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#37
(24-10-2015, 01:10)Bcc Wrote: Folositi zahar la cafea ?
Doar în ciocolata cu cafea. Altfel zaharul diminuează mult din arome. Sau pe de altă parte e bun cu o cafea veche: nu îți mai dai seama de diferențe.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#38
Am prieteni care nu pot bea un shot . Li se pare prea dur .
Pentru acestia , dupa tampare , pun deasupra pucului un sfert de lingurita de zahar , distribuită cat mai uniform . 
Nu tampez si am grja sa ramana spatiu ca sa nu fie atins dusul . 

La cappuccino , la cerere , pun zahar in lapte si frotez in acest mod . 
Am pus inclusiv scortisoara si a iesit o crema perfecta .  

La birou am coleg care bea doar asa , shot dublu , crema facuta din lapte in care pun trei lingurite cu zahar si un sfert de lingurita rasa cu scortisoara , totul intr-un pahar Bodum de 270 ml . Turnare tip cappuccino cu model . 
A devenit deja o reteta apreciata  !  Idea

Si copiilor le prepar dimineata o astfel de crema cu scortisoara ( foarte sănătoasa ) , cu mai putin zahar sau chiar deloc atunci cand o pun langa un castronel cu cereale . 
Le place la nebunie  Big Grin !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#39
Multumesc mult, asta cu zaharul pe puc o voi incerca diseara. Cea cu el in lapte o folosesc de cand ne-ai impartasit-o. Am "clienti" pe care nu ii pot da pe brazda.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#40
exista un zahar special , mi l-a adus cineva din olanda, care e facut bazic din trestie de zahar si nedistilat dedicat pentru ceai....nu afecteaza deloc aroma doar taie din amareala....pentru a fi dulce trebuie sa pui cantitate serioasa (discutam probabil de lingura pentru mancat supa). Voi incerca sa vad cum merge la cafea daca schimba gustul sau doar taie amarul ca la ceai. In teorie ar trebuie sa mearga mai ales ca daca il mananci gol nu are niciun gust (total diferit de zaharul din comert, gen crystal and co.)
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#41
De fapt cand spun zahar vorbesc despre asa ceva .

   

Este destul de dulce si parca este amestecat cu cafea la gust .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#42
din cate stiu cel brun denatureaza gustul.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#43
(24-10-2015, 13:27)TudorB Wrote: din cate stiu cel brun denatureaza gustul.

Poate , nu stiu .
Personal nu folosesc , doar pentru doritori .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#44
(24-10-2015, 11:04)renatoa Wrote: Eu miere... si o percep ca o intensificare a gustului.
Grija cu mierea, nu trebuie supusa la temperaturi mai mari de 40 grade... cica anumite componente din miere devin nasanatoase. Evident, daca nu cumva a fost deja "fiarta" inainte de a ajunge in borcan, cum se intampla cu 90% cu mierea de pe piata (chiar si cea procurata de la apicultori de incredere - care sunt fortati de piata sa faca porcaria asta, altfel nu vand destul de bine...)
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#45
Stiu de 40 grade, la mine cafeaua sta cu termometrul in ea dupa preparare, pana citesc 39, si atunci pun mierea.

Mai folosesc si brun/brut, tot trestie melasa nerafinata, dar cristalizat "normal", de Sanovita
https://www.sanovita.ro/zahar-brut

Daca as reusi sa scap de amareala ar fi altceva... am ajuns si la 85 grade si numai 30 secunde extractie, si tot am nota amara predominanta in gust... mai light de atat nu pot praji, am incercat si oprire la prima pocnitura...
 
Reply
#46
Si eu am baut-o cu zahar pana nu demult. Avand prieteni care o beau fara, am incercat si eu.
La inceput nu am apreciat-o , dar dupa cateva saptamani, m-am obisnuit si o beau doar fara.
Oricum am vreo 4 luni de cand am expresorul si nu prea mai beau cafea in alta parte.
Mi se pare ca a mea e cea mai buna. M-am obisnuit cu aciditatea, si mi se pare ca peste tot pe unde beau Illy, (sau alta marca) este prea plata, fara gust.
O fi ok ce simt eu ?
Nu am avut ocazia sa beau un exepresso prin bucuresti in cafenelele renumite ca sa pot avea comparatie.
Lelit PL043MMI, Knok Feldgrind ,Lelit PL 92 Elisabeth, Baratza sette 270
 
Reply
#47
Atâta vreme cât te simți bine e OK
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#48
@Radu: cat lapte folosesti pentru a face acea crema cu zahar si scortisoara? Toate aceste ingrediente le frotezi in latiera? Ce capacitate are pitcher-ul?
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#49
Pe sectiunea Cafea, pg 3 este deschis topic cu aproximativ acelasi subiect "zahar in espresso"
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#50
(24-10-2015, 21:03)Kosta David Wrote: @Radu: cat lapte folosesti pentru a face acea crema cu zahar si scortisoara? Toate aceste ingrediente le frotezi in latiera? Ce capacitate are pitcher-ul?

Te referi cumva la :
...crema facuta din lapte in care pun trei lingurite cu zahar si un sfert de lingurita rasa cu scortisoara , totul intr-un pahar Bodum de 270 ml . Turnare tip cappuccino cu model ... 

Folosesc o latiera de 350 de ml ( cea mica ) in care pun lapte pana sub jgheabul de turnare ( sub cioc ) .
Scortisoara o pun in shotul de espresso iar zaharul in lapte si frotez .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#51
Am bagat la cap reteta maestrului Smile Multumesc Radu!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#52
Profit putin de acest topic sa impartasesc un pic din dragostea mea pentru trestia de zahar, care inseamna in egala masura zahar cat si sublimul rom.

Totul incepe de la trestia de zahar, care apartie aceleasi familii din care face parte si iarba (Poaceae). Pozele de mai jos sunt facute intr-un tur de plantatie in superbul Mauritius :

'Iarba' :
   

Totul incepe cu taiatul trestiei de zahar, care precum ciresele de cafea nu se poate realiza mecanizat, ci doar manual cu maceta, tulpina cu tulpina. Ulterior acestea sunt introduse intr-o moara care sparge toate aceste tulpini extrgand tot sucul din trestie. Resturile sunt utilizate ca material combustibil pentru producerea de electricitate. Sucul de trestie de zahar este preluat si decantat pentru a elimina impuritatile. Sucul clarificat este introdus in cazane, urmand un proces de fierbere prin care apa este eliminata. Siropul rezultat este trecut intr-o noua etapa in alte cazane, unde fierbe si mai mult de data aceasta in conditii vacumatice pentru a initializa cristalizarea, urmand ca produsul rezultat sa fie introdus in filtre centrifuge ce separa cristalele de sirop. Siropul este introdus din nou in acest proces obtinand in final diferite grade de procesare (rafinare). Ultimul produs, melasa era ulterior folosita in producerea de rom, cea mai buna bautura spirtoasa din lume (in opinia mea).

Schema procesului :
   

Diferitele tipuri de zahar si detalii despre fiecare din ele :
         

Decadenta :
   

Fiecare tip de zahar are o aroma aparte, incredibila, aproape ca nici nu ai zice ca este zahar pur. Cel mai mult imi place Dark Muscavado, este relativ umed si plin de arome. In cafea nu folosesc niciodata, dar daca dintr-un motiv sau altul simt nevoia, cel mai probabil ca pun un varf de Light Muscavado (atunci cand pot sa fac rost).
 
Reply
#53
foarte interesanta postarea....care crezi ca e zaharul acela de care ziceam ca e insipid ? acele cristale separate de sirop ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#54
Pe masura ce procesul de rafinare, acea trecere repetata prin vacumare si centrifugare, este aplicat repetat, siropul devine din ce in ce mai gol de arome, in final obtinand un fel de sucroza 'chioara', lipsita de orice aroma si cel mai important, lipsita de 'ingredientele sanatoare' din sucul de trestie de zahar, precum calciu, magneziu, fier, fosfor, si altele (Muscovado). Acesta este clasicul zahar alb, care este defapt o sucroza pura, 'demineralizata' si albita (cu SO2, dioxid de sulf injectat in sucul de zahar).

L.E. Cine este bautor de cafea cu zahar, din punctul meu de vedere cel mai indicat ar fi Demerara in cantitati mici. Este un 'zahar' ce contine destule minerale benefice organismului dar fara sa fie prea 'puternic' incat sa puna in umbra delicatele gusturi acide ale cafelei.
 
Reply
#55
Mierea de salcam este cea mai buna!
Personal eu nu am citit inca nici un studiu care sa sustina afirmatia:mierea incalzita devine toxica.
Am avut o discutie de acest gen cu un doctor chirurg care sustinea asa: Cel mult isi pierde nutrientii si enzimele dar sa devina toxica in nici un caz!
Acestea fiind spuse, uite un articol concludent:
http://www.cevabun.ro/mierea-incalzita-d...au-adevar/
Gaggia Classic 2015, Porlex Tall, Tamper CNC, Sita IMS Competition, Moka pot Bialetti
 
Reply
#56
Ati nimerit-o cu articolul... tot la Maillard ajungem Big Grin

Si atunci cu cafeaua ce facem? Ca incalzirea strica tot, ce sa mai zicem de prajire...
 
Reply
#57
Ce sa zic?Nu pot sa o beau fara zahar.Daca asi spune ca pot, asi minti.E drept ca nu miericica, dar cu zahar.Fiecare cu zonele lui de amar,dulce,sarat sau acru,deci e o chestiune  de putirinta si suportabilitate a organului ce ne transforma in orice,adica oameni de onoare,de spirit,mitocani sau chiar sfinti,respectabila doamna locatara a cavitatii bucale,limba.Important este ca dulcele sa nu omoare aromele.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#58
nu stiu despre toxicitatea mierii incalzite, dar denaturarea gustului e certa la orice preparat culinar in care este introdusa. Nu zic ca e rau sau bine, ci doar ca gustul e schimbat (pe langa augmentarea dulcelui) odata folosita
Evident respectiva denaturare poate fi chiar cautata.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#59
renatoa, dar la o "apa limpede" cum este aeropress-ul tau, comparativ cu espresso, pui zahar?  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#60
Hmmm... apa limpede zici ? Smile
Pai are mai multa cofeina decat espresso-ul, iar din vremurile cand robusta era baza (unui amestec sanatos cu naut... Big Grin ) se cam zicea ca zaharul il pui ca sa mai scada taria Wink
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)