Hello There, Guest! Login Register


Zahar in cafea si espresso

#91
Renato de cand mi-ai scris in privat ca ai fost /esti platit pe piata americana pt ideeile tale ..ai devenit idolul meu . Dar m-ai băgat în ceata cu falsul mit al celor 2l apa/zi?. Cea mai draga persoana mie tocmai a iesit dintr-un transplant de rinichi si una din regulile cele mai importante de urmat e sa bea minim 2l apa /zi. Lucru recomandat si mie ca sănătos ( pana la proba contrarie ). Acum eu pe cine cred : pe tine si articolul tau sau pe profesorul care a facut transplantul ?????
 
Reply
#92
Pai cu rinichi e altceva, trebuie sa ii curete de toxinele de la anestezia generala, si eu am scos bila acum 2 luni si a fost la fel...
Dar doar 2-3 zile, nu permanent.
Acum serios, tu ai incercat sa bei pe bune 2 litri pe zi macar o saptamana ? pai iti crapa... eu cel putin ma simt ca un cimpoi...

Cu sportivi care au avut probleme de la prea multa apa n-ai auzit inca ?

https://www.scientificamerican.com/artic...-can-kill/
 
Reply
#93
2l/zi permanent. Cat vorbim de cafea ,care nu-i un capăt de tara , putem sa ne exprimăm cat vrem. Cand vorbim de lucruri mai importante , pe care nu le stim bine poate ar fi mai bine sa fim mai responsabili.
 
Reply
#94
Deci dumneata poti bea 2l de apa pe zi si chiar suporti acest regim ?

Deci sunt iresponsabil ca raspandesc articole contra curentului general ?
 
Reply
#95
legat de consumul de apa pe zi (acei 2 l) sunt de acord cu renatoa....
eu beau undeva in jurul a 600 de ml pe zi /// cu vreo 3 ani in urma am inceput sa cresc consumul pt ca "asa e sanatos"...
surpriza : balonare , probleme cu stomacul ...una peste alta nicidecum nu ma simte am mai bine .
consumul de apa e in functie de cat iti cere organismul , nu trebuie facut din asta un target ,ar fi aberant ....
discutii ulterioare cu 2 medici care au infirmat ca fiecare persoana ar trebui sa bea minim 2 l..."o prostie"
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#96
Eu beau min 1.5 L pe zi ( o sticla) si nu am probleme cu imbalonarea, etc, iar sotia mea bea sub apa cred 0.5-0.7 l zi si nu are nici o problema nici ea ( chiar a facut de curand un control general, inclusiv eco abdominal).
Recomandarea e sa bei mai mult   hidratare (depinde si cata apa elimini) si pt flush.
Totusi mi-e greau sa cred ca dc bei apa ai probleme de sanatate, problemele apar daca exista alte dereglari in organism.
Zaharul e problema! Redus cat se poate!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#97
pt cei care beau putina apa...cum as fi eu sau sotia dumneavoastra probleme pot aparea la cresterea cantitatii...(de la 500 600 ml la 2 l ).
ideea de baza e ca fiecare corp are nevoie de cantitatea sa de lichid , nu e un standard ...acolo e aberatia
drept dovada ca si cei care bem apa mai putina nu avem absolut nici o problema ...

"Academia Nationala de Stiinta din Statele Unite recomanda consumul de apa cu moderatie, in caz contrar sanatatea noastra ar putea fi afectata. Astfel, expertii de la institutia amintita sunt de parere ca daca bem zilnic 12 pahare de apa nu facem decat sa pierdem nutrienti esentiali cum ar fi potasiu, magneziu, sodiu si cloruri. Cu alte cuvinte, consumul de apa ar trebui ajustat la nevoile zilnice, la temperaturile de afara si la efortul depus.
Cu exceptia persoanelor care sufera de anumite boli de inima sau rinichi si care trebuie sa isi asigure un aport de 2,5 - 3 litri de apa zilnic pentru a preveni deshidratarea, persoanele sanatoase nu au de ce sa bea atata apa."
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#98
Apa in principiu este sănătoasă oricât de multă ar fi. Problema cu mineralele e total falsă. Cafeaua scoate mineralele din organism si produce o deshidratare puternică. De aceea orice ceasca de 60ml de cafea ar trebui însoțită de un pahar de 300 ml de apa. Apa conține minerale esențiale organismului, calciu, magneziu, alte minerale în funcție de izvor. Apa de filtru de acasă, cea de osmoză, e o apa moartă si potențial periculoasă. Apa de robinet filtrata este cea mai echilibrată. Mai simplu, apele interzise pentru expresor, adică cele dure, cu multe minerale, sunt ape esențiale pentru hidratare dar în combinație cu apa de robinet filtrata. Eu beau si 3-4 litri în 24 ore. Nu minerala. Pentru că mănânc mult calciu si un supliment nu ar fi de dorit. Este drept că am probleme cu tensiunea. E foarte mică. Cafeaua+hidratarea ma ajută. Dacă ai tensiune mare prea multă apă este interzisă. Cafea+hidratare exagerată=AVC. Așa că nu sunt reguli general valabile. Apa de izvor in schimb nu scoate mineralele din corp. Dimpotrivă, mineralizeaza si elimina toxinele, oxigenează celulele, etc. Apa este viață!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#99
....si am facut rost de Dark Muscavado direct din Mauritius [Image: smile.gif] .
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
A incercat cineva thaumatin (talin, thalin)?

Este un indulcitor natural pe care-l folosesc in retetele de nada, la pescuit. Big Grin

Mai multe aici: http://m.doctorfishing.ro/ingrediente/ar...l-sweetner si aici: https://books.google.ro/books?id=87XK5Uwvs94C&pg=PA481&lpg=PA481&dq=thaumatin+human+consumption&source=bl&ots=clgDUphjPb&sig=5Cq4qxnHCBazBibNb7PTQd_5E4s&hl=hu&sa=X&ved=0ahUKEwjHueOeodjRAhXCjSwKHQeMChQQ6AEINDAH#v=onepage&q=thaumatin%20human%20consumption&f=true, pag.480.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
@tecsi78

 TAUMATINA (E 957) – este termenul general utilizat pentru trei proteine (taumatina0, I şi II) extrase din fructele de Thaumatocus Danielli. Amestecul de taumatina I şi IIeste denumit „talin” şi are o putere de îndulcire de 1400 de ori mai mare decât osoluţie de zaharoză cu concentraţia 15% şi o persistenţă de 10-20 minute de laingerare. În doze mici nu pune probleme de inocuitate. Se foloseşte la produsezaharoase, gemuri, îngheţată şi gumă de mestecat

Eu tot pe miere de albine cristalizata as merge...dizolvata la temperaturi decente 40C...parca n-as face pe ....bibanul... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(23-01-2017, 15:44)Levo Wrote: @tecsi78

 TAUMATINA (E 957) – este termenul general utilizat pentru trei proteine (taumatina0, I şi II) extrase din fructele de Thaumatocus Danielli. Amestecul de taumatina I şi IIeste denumit „talin” şi are o putere de îndulcire de 1400 de ori mai mare decât osoluţie de zaharoză cu concentraţia 15% şi o persistenţă de 10-20 minute de laingerare. În doze mici nu pune probleme de inocuitate. Se foloseşte la produsezaharoase, gemuri, îngheţată şi gumă de mestecat

Eu tot pe miere de albine cristalizata as merge...dizolvata la temperaturi decente 40C...parca n-as face pe ....bibanul... [Image: biggrin.gif]

Cine stie, stie! Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
De 40 grade am mai scris ca e un mit fara suport... substanta aceea daunatoare care se dezvolta in miere la peste 60 grade se afla in cantitati de zeci de ori mai mari in cafeaua insasi, si de peste 100x mai mare intr-un gratar...

Avertismentul a fost emis pentru reincalzire miere la peste 80 grade, la butoi, ca sa se fluidizeze, si pe termen lung, nu pentru o linguritza intr-o ceasca care e bauta in minutele urmatoare...
Exista miere tropicala la care temperatura de pastrare aprobata este de 60 grade !

Mai nou am giustat o specialitate scotiana unde se punea mierea in tigaie, ca o componenta a sosului... digerati asta daca puteti... Big Grin
 
Reply
Dar ce vina are zaharul neprelucrat obtinut din trestie de zahar?
 
Reply
Dpmdv nimic, eu o beau cu zahar. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
@renatoa

- N-am spus ca devine toxica la peste 40C , dar de la aceasta temperatura incepe usor degradarea , aici ma refer la procesele enzimatice , apoi la modificari structurale...etc.
Uite si o chestie in general valabila : https://pctm.wordpress.com/2013/12/05/cateva-vorbe-despre-mierea-de-albine/

 E foarte bun zaharul neprelucrat din trestie de zahar chiar si  melasa si nici nu modifica gustul...zice bine @eugenm... [Image: smile.gif]

Am avut un unchi care avea 120 de stupi si de la care am invatat meserie , apoi am avut si eu 6 cutii pe 10 rame si i-am tinut cam 15 ani si daca nu m-am tinut de treaba - i-am dat in pastorala ( la Olt la Campu Mare ) si acolo au ramas...si profesorul care mergea cu ei , imi aducea mierea.., [Image: biggrin.gif]...toamna...( a naibii si comoditatea asta ). [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Indulcesc espresso cu o pastiluta de Clio (mi se pare neutru la gust). Imi place si cu sorbitol/xylitol (este si prietenos cu dantura). Zahar/miere... nu folosesc, strica dintii. Plus ca zaharul nu este decat calorii oarbe. Tongue
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
Pentru cine nu stia inca desenul din cafeneaua T-Zero din Bucuresti  Smile 

[Image: uA6HkFb.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
https://www.digi24.ro/magazin/stil-de-vi...uit-893591

Sa beau mai putina cafea adica ... ?  Confused Huh
 
Reply
(25-03-2018, 12:54)renatoa Wrote: Sa beau mai putina cafea adica ... ? 

... Nu , ... doar sa nu o bei din zaharnita ... Big Grin ... ( zaharul trebuie tratat ca si un condiment ... cate putin si totul va fi bine ... Cool ...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Daca tot suntem la capitolul aberatii... 50 de cafele pe zi... sau 30 cuburi de zahar... evident ca trebuie sa fii cineva ca sa ti se atribuie asemenea minciuni.

https://www.huffingtonpost.com/2014/06/0...58495.html
 
Reply
https://www.worldbeeday.org/en/
 
Reply
https://evz.ro/miere-albinele-otravite.html
 
Reply
(23-04-2019, 11:15)renatoa Wrote: https://evz.ro/miere-albinele-otravite.html

... interesant ... Sad ... ( sa pun ochii pe stevie ? ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Are un gust cumplit... nu mai fac a doua oara.
 
Reply
De cand am trecut pe cafea prospat prajita nu am mai simtit nevoia de zahar in nici un tip de cafea. Si inainte foloseam putin.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
Eu adaug zahar si nu am avut pana acum probleme. Oricum eu nu pot sa beau cafeaua daca nu pun zahar, destul de mult..
 
Reply
Eu pun puțin zahăr de cocos, merge mai ales cu sud-americanele, fiindcă are un gust ușor de caramel.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Rareori beau fara zahar de cele mai multe ori pun 1.5g de zahar sau 2g de eritrit la 26ml de espresso.
Poate nu reusesc eu sa scot zaharurile alea din cafea sau poate pur si simplu am papile mai putin sensibile la dulce si mai sensibile la amar...
Cu cantitatea de mai sus, dupa ce se raceste putin, este foarte aromata ceasca mea, nectarul zeilor Big Grin, mai ales de cand m-am schimbat pe Europicolla/Niche.
 
Reply
Incercati Muscovado, s-ar putea sa il considerati indulcitorul ideal...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)