Hello There, Guest! Login Register


Elektra Nivola

#31
(09-11-2017, 22:40)Levo Wrote:           -  Link -ul e contaminat , nu ma lasa defenderul sa-l deschid ... Sad  ...

Subscriu. Si nu numai link-urile, pleaca direct de la site.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#32
...Oricum daca pun dracia asta pe bufet , seara trebuie sa iau cate o valeriana preventiv ... Big Grin  ...pentru ca daca vin noaptea sa beau apa ...si de la o varsta , cu inima ...nu poti sa stii ... Cool ... ( daca al vezi noaptea asa instant , nu mai apuci nici sa strigi... Big Grin ...doar cazi...)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#33
Toate linkurile alea se deschid pe chrome incongnito ctrl+shift+n Wink
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#34
Big Grin Da,urat mai e,parca-i din piata de la chinezi. Smile
Bezzera Magica S MN,Quamar Q50E
 
Reply
#35
(09-11-2017, 22:50)rauliulian Wrote: Toate linkurile alea se deschid pe chrome incongnito ctrl+shift+n Wink

Surpriza, antivirusul e activ si la asta si blocheaza... Incognito esti pentru site-urile vizitate, nu pentru el.  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#36
Mai ziceai asta daca era un db cu profilare si pid? Big Grin
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#37
(09-11-2017, 22:56)adiszep Wrote: Mai ziceai asta daca era un db cu profilare si pid? Big Grin
Cu siguranta da,ziceam.Si poate ziceam mai apasat ca venea la alt pret.Si Expobarul dupa mine e urat si prost finisat,insa isi face treaba exemplar pentru pretul cerut.Asta-i si scump,urat si nu cred ca face treaba buna (dandu-mi asa cu parerea "de pe margine").Insa,cu ultimul aspect s-ar putea sa ma insel,cine stie,poate fi o surpriza placuta.Dar si aici e un MARE DAR,cu capriciile consoartei nu te pui. Smile
Bezzera Magica S MN,Quamar Q50E
 
Reply
#38
...Da ...am tras cat am putut pentru un Profitec Pro 300 , pe care l-as fi incercat si eu cu mare drag Big Grin , dar...lasand gluma la o parte ...e atipic rau "espressorul " asta si cred ca si din cauza asta a placut ...acum sa mai aveti curaj sa va lasati doamnele sa va aleaga masinile ( auto ) ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#39
Levo,m-ai lovit rau cu ultima afirmatie Sad Chiar sunt pus in situatia asta... Smile
Bezzera Magica S MN,Quamar Q50E
 
Reply
#40
...Da ... multumim frumos , so much better... Big Grin  ...oricum eu nu vad o mare deosebire ...


[Image: R9a2mQ0.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#41
Problema Coffeegeek este cunoscuta si discutata aici.  Au blocat ei jumatate de tara pentru ca s-au suparat pe vreun romanas de-al nostru ce facea spam. Accesati coffeegeek prin site-ul https://hide.me/en/proxy si totul va merge bine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#42
Multumim frumos ptr. info ...la mine a aparut si pe TV scris " Risc maxim " dupa ce am incercat sa accesez chestia aia  - si nu am Bitdefender pe tv... Big Grin ...dar sunt in retea toate , numai tunerele n-au reactionat ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#43
Masinuta e descrisa in site-ul producatorului cu boiler de 1.5l. Pe alte site-uri americane figureaza cu rezervor de 1.5l si tot americanii au preluat pe alte site-uri boiler de 1.5.  Nu stiu de ce,  pretul in SUA s-a mentinut la  900$ inca din 2005 Smile 

Levo, ar merge dusa direct la doctor nickso, sa-i puna un PID invizibil aka meCoffee (control din telefon) si ai facut soricelul gadget Smile  

De la Elektra, pret - performanta cred ca se remarca cel mai bine sprin lever-ul Micro Casa a Leva
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
Are boiled de alama de 250ml si grup pe 57. Un fel de lelit PL41. Tragic.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#45
E optimista aprecierea celor 250ml:

[Image: hWDgk1r.jpg]

Iar performantele pe partea de abur sunt anemice rau daca are nevoie de aproape 100 de secunde pentru 300ml de lapte.

PS: Si nu are valva cu solenoid.
 
Reply
#46
Doar cateva idei din link-urile pe care le-am pus. Poate ajuta in luarea deciziei.

  Brewing Temperatures-
-not through a huge boiler ((Dr. Fregnan could not give me a definite measurement of the boiler size- guestimated at around 250ml or smaller) - it does it through close monitoring of the brew water, and electronic "lock down" of the machine if it isn't at the precise temperature that Elektra has set.
-Using a highly accurate thermometer measuring device, I've measured 89.4C at the grouphead.
That temperature is about 3 to 5 C too low for proper espresso brewing extraction...
-I should note that the machine is quite capable of producing great shots. But with this temperature setting, you're missing small traces of that "perfect extraction' ability..

   Steaming Performance
-The steaming ability of the machine, however, is a major problem. The Nivola cannot steam well, and I believe this is the main Achilles Heel of the machine..
- It takes the machine 76.8 seconds to steam 7 ounces of milk to 155F (enough for two cappas). The built in "panarello" attachment does indeed froth up the milk, but not the microfoam you need for authentic cappuccino froth and steamed milk.
-The boiler's size has something to do with the lack of steam power, but also the method of activating steam may play a role. This is an all or nothing steaming device…. =

   Portafilters and Grouphead

-The portafilter is nicely designed and a unique handle shape, if a bit small…
-The filters are 57mm, which means my "commercial standard" 58mm tampers don't fit the baskets..
-The grouphead on the Nivola does the job too - being directly connected to the boiler helps, and it gets hot enough with enough warm up time.

-The dispersion screen, despite its design flaw (hard to remove nut) does an excellent job of fully saturating the espresso puck, giving you full and complete extraction.

    The Final Word
-
This machine easily garners a 10 out of 10 in the looks and build department, but performance is more like a five.
-
We give it a 6 out of 10, because performance is everything.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#47
Multumesc frumos pentru toate info. tuturor colegilor care m-au sprijinit in demersuri , iar pana acum am reusit doar... sa mai aman cu acest weekend achizitia , iar ca varianta optionala , pentru care pledez ca si scolarizare / practica elementara , in obisnuirea omului cu utilajele ...raman pe varianta Profitec Pro 300 ( ca masina de scoala ) ...pana acum scorul e cam de 6 - 6 cu avantaj servici eu ... suntem in prelungiri si cine castiga game-ul ...iese victorios ... Cool ... ( in sfarsit a realizat si ea situatia  ...dorind sa se mai gandeasca putin... Big Grin  ...)   /  -  doar un ace bun imi mai trebuie ... si e gata... Big Grin  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#48
Sper sa-l dai,sincer si sa iei Profitecul!Ca nu merita sobolanul asta atatia bani,sa fim seriosi.
Bezzera Magica S MN,Quamar Q50E
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)