• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vibiemme DB Super PID presiunea pompei in continua scadere

Incet dar sigur in timp scade presiunea la pompa , ce sa fie ?
I s-a mai intamplat cuiva asa ceva ?
Cam la 2 saptamani desfac si mai ridic putin presiunea la pompa (catre 9 bar) ea scazand catre 8,5 
Scade cu ~ 0,5 bar la 2-3 saptamani oare ce sa fie ?
In plus a aparut si urmatorul fenomen care nu era inainte :  pompa are o perioada de cateva secunde cand face o presiune si apoi creste cu cca 0,5 bar mantinandu-se asa in continuare.Functioneaza asa si cu sita oarba si in timpul extractiei.

Este a 3 a oara cand desfac capacul si urc presiunea ca deja incepeam sa extrag cu 8 bar si un pic
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
...ar fi interesant de stiut daca la macchina este alimentata de ApaNova...
IF YES > intreaba la Apa Nova!
IF NO > ciudat!
Good coffee forever! LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E

Reply
Nu are cum sa scada constant presiunea la ApaNova.
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Probabil e de garantie sau cel putin ar trebui sa ai posibilitatea sa vorbesti direct cu service man-ul responsabil care va arunca un ochi in masina. Totul e sa poti demonstra ce spui, caci daca azi e ok si maine scade presiunea cu 1bar, e mai greu de probat.

Aceste diferente de presiunea le-ai constatat cu sita blind sau in extractie? Daca e vorba doar de extractie ai facut un test si cu sita blind de fiecare data, ca sa vezi presiunea maxima la ce valoare se afla si daca a fluctuat?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Da , am verificat si cu sita blind si scade .Acum am reglat-o iarasi pe 9 bar si o tin sub observatie !!!
Sa fie oare ca a fost noua si poate ca are un oarecare rodaj de facut ... ... si "se mai lasa"  !!
La fluctuatii de la Apa Nova nu m-am gandit o sa iau in calcul si asta 
Totusi banui ca e ceva din pompa , nu stiu cum functioneaza si ce are inauntru !
Vom vedea , am lansat thread ul ca poate li s-a mai intamplat si altora
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Foarte ciudat comportamentul pompei, asa cum l-ai descris !
Cum stai cu duritatea apei ?
VladP nu cred ca se referea la presiune !
Eu am asemenea variatii la pompa vibratoare de la Lelit, dupa patru ani de utilizare zilnică . Acolo suspectez ceva depuneri si programez o decalcifiere .
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Carbonate Hardness intre 3 si 4 ;  Total Hardness 6 
cam la limita

Reply
Reglează bypass-ul mai agresiv, încă o treaptă înapoi.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(16-04-2016, 13:26)Lyvyoo Wrote: Reglează bypass-ul mai agresiv, încă o treaptă înapoi.

Intai sa vad ce face bypass la masina si cum se regleaza [Image: sad.gif] ,   burta pe carte !!!
Ahaaaa  , Bypass = opv

Reply
Nu, nu, la filtrul de apa ma refeream. Legat de mașină nu ma pronunț, cel mai bine cum spuneam ar trebui sa vorbești personal cu tehnicianul care se ocupa de service, tu direct, si sa iti ofere niște posibile explicatii tehnice care poate te-ar salva de plimbatul aparatului. Dacă nu se rezolvă din vorbe, du-l la service si repari si manometru aburit. Ai dat totuși o căruță de bani, ar trebui sa ai si suport premium.

Reply
(16-04-2016, 13:56)Lyvyoo Wrote: Nu, nu, la filtrul de apa ma refeream. Legat de mașină nu ma pronunț, cel mai bine cum spuneam ar trebui sa vorbești personal cu tehnicianul care se ocupa de service, tu direct, si sa iti ofere niște posibile explicatii tehnice care poate te-ar salva de plimbatul aparatului. Dacă nu se rezolvă din vorbe, du-l la service si repari si manometru aburit. Ai dat totuși o căruță de bani, ar trebui sa ai si suport premium.

Am inteles , mersi mult , cu aburitul s-a rezolvat (i-am tras un silicon pe unde banuiam ca nu-i etans) , da ce sa-i faci asta e mai nou cu orice , toti nu stiu decat cum sa-ti ia banii , nu mai exista interes pentru lucruri bine facute si nu e numai cazut espressoarelor , am mai zis eu se duce lumea de rapa  [Image: biggrin.gif].Incepem sa tanjim dupa lucruri care se faceau ca acum ... ... x ... ani  !!!  Despre Vibiemme ,,, no comment ,,, fata de Lelit   !!!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)