Hello There, Guest! Login Register


Vand tampere 58 mm

#1
Vand tampere de 58 mm. Am doua variante pentru maner: nuc american sau fag romanesc.

Talpa inox. Manerul este lustruit cu ulei special pentru lemn pentru inchiderea porilor. Greutate : > 350 grame fiecare. Productie proprie.

Pretul: 100 lei / buc.

De preferinta pentru colegii din Bucuresti. Primul venit - primul servit. Vazut - placut - probat - luat.

La cerere, diametrul talpii se poate reduce la 53 mm sau 57 mm. operatiunea de reducere este gratuita.

Va rog trimiteti intrebari sau comenzi pe PM sau mail.

Multumesc.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#2
Calitate excelenta a talpii, maner foarte bune finisat.
Multumesc Papa Jacques ptr amabilitate si explicatii Wink
 
Reply
#3
Buna
Oare pt. un Lelit PM41EM ce diametru trebuie sa aiba tamperul?
in cat timp poate fi livrat?
mersi
 
Reply
#4
(26-10-2014, 17:22)Doina Wrote: Buna
Oare pt. un Lelit PM41EM ce diametru trebuie sa aiba tamperul?
in cat timp poate fi livrat?
mersi

Din cate stiu, pentru Lelit sunt potrivite tamperele de 57 mm.

Durata livrarii depinde de modalitatea de expeditie (curier rapid, posta romana sau livrare in Bucuresti).
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#5
Da, confirm 57
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#6
Buna seara,
As dori sa cumpar 1buc tamper de 58mm, maner de nuc. Va multumesc si astept confirmarea,
Narcis
0xxxxxxxxx
Catinel-catinel: Vario Mahlkonig, Silvia Rancilio, Vibiemme Junior 2B, MACAP M7A, Hario Mini Mill
 
Reply
#7
Unde pot sa fac si eu un tamper de 34 mm pentru Handpresso?
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#8
(13-01-2015, 23:01)luc1979 Wrote: Unde pot sa fac si eu un tamper de 34 mm pentru Handpresso?

In situatia ta eu as cauta pe cineva sa-mi faca unul integral din lemn (de esenta tare). Ar trebui sa fie mai ieftin si ok avand in vedere ca nu e folosit prea des.
 
Reply
#9
(13-01-2015, 23:01)luc1979 Wrote: Unde pot sa fac si eu un tamper de 34 mm pentru Handpresso?

Sigur nu aici tinand cont ca diametrul minim ofertat e de 53mm.
Astepti raspunsul pe topicul deschis de tine nu umpli forumul cu intrebari. Eventual daca tot intrebi in stanga si dreapta foloseste mesageria (PM).  Exclamation
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
(14-01-2015, 00:19)coffeesnob Wrote:
(13-01-2015, 23:01)luc1979 Wrote: Unde pot sa fac si eu un tamper de 34 mm pentru Handpresso?

In situatia ta eu as cauta pe cineva sa-mi faca unul integral din lemn (de esenta tare). Ar trebui sa fie mai ieftin si ok avand in vedere ca nu e folosit prea des.

Salut,

Da, am gasit un strungar pe la Crangasi, o sa caut o bucata de stejar sa i-o duc.

Merci.
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#11
Sa nu-ti para rau, ai grija. Cand vei ridica tamperul (de esenta tare) se strica suprafata pucului. Talpa trebuie sa fie cat mai lucioasa. miu sa tinda la 0 Tongue. Parerea mea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#12
Pentru a reduce coef. de frecare se poate lacui cu un lac care poate intra in contact cu alimentele. Sau se poate trata cu ceara de albine.
 
Reply
#13
(14-01-2015, 17:22)baloozzy Wrote: Sa nu-ti para rau, ai grija. Cand vei ridica tamperul (de esenta tare) se strica suprafata pucului. Talpa trebuie sa fie cat mai lucioasa. miu sa tinda la 0 Tongue. Parerea mea.

Pai la Handpresso practic sita se intoarce, adica apa curge de la suprafata tampata prin sita ci pe dos...

https://www.youtube.com/watch?v=RUVEpX1k6U8

Deci e important sa fie presata acolo cafeaua, sa nu curga ca prin branza. In filmul de mai sus ei zic ca se poate tampa cu manerul - cea mai ieftina varianta, dar ca sa mai vanda si accesorii nu au facut manerul prefect plat si e cu vreo 2 mm mai mic diametrul.

E o jucarie, nu e real espresso, dar oricum scot ceva mai bun decat cana de Jacobs la ibric pe care mi-o da soacra-mea cand ma duc la ea.  Wink

Am deturnat topicul - iar striga unul dintre colegi. Sorry.  Big Grin
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
#14
Multumesc PapaJacques,
pentru cel de-al doilea tamper de 58mm/maner nuc. Probat o saptamana intreaga. Functional si frumos,
Narcis
Catinel-catinel: Vario Mahlkonig, Silvia Rancilio, Vibiemme Junior 2B, MACAP M7A, Hario Mini Mill
 
Reply
#15
Merg tamperele astea la un Gaggia Evolution ? Mersi
Lelit Grace PL81T VIP Line , Lelit William PL72 , Gaggia Classic , Lelit Fred PL043MMI , tamper Lelit PL200 , nivelator Lelit PL121, outdoor : Aerobie AeroPress , Coffee Gator , Porlex Mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)