• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vand tamper 58,4 mm pt VST sau La Marzocco

Buuuun. Dupa latiere si knockbox, a venit randul tamperului.

Detalii despre el gasiti aici:http://cafe-kultur.de/collections/tampers/products/tamper-torr-classic

[Image: ebonitMG_4275_grande.jpg?v=1308140990]

L-am ales in configuratia full metal pentru ca folosind site VST de 15gr dar mai ales de 20gr, aveam incredere ca greutatea lui totala (undeva la 750 grame) o sa ma ajute la diversele macinaturi folosite. Si isi face treaba foarte bine. Ce nu am luat in considerare a fost faptul ca atunci cand faci sute de cafele intr-o zi, greutatea aia devine obositoare pentru incheietura mainii.

Asa ca daca NU aveti de gand sa va angajati intr-o cafenea si aveti nevoie de un tamper pentru acasa ce se muleaza perfect pe filtrele VST sau La Marzocco, l-ati cam gasit. Are baza plata si cel mai important, mai ales pentru cei ce sunt la inceput de drum in espresso, si partea de sus este dreapta, astfel observandu-se la atingere dar mai ales vizual, orice tampare stramba.

Desi tehnic nu are nicio problema, vizual are 4 "ciupituri" ale vopselei pe maner, din cauza unei cazaturi in timpul unui eveniment.

Pret: 200 lei cu ridicare de la piata Obor sau Piata delfinului.
La Spaziale 3000 (2 grupuri) | Mazzer Mestre (Super Jolly) | naked PF | 53mm steel/wood tamper | Aerobie Aeropress | Mahlkönig Vario | Bodum Frenchpress | Hario V60 dripper| Kalita kettle 0,7l | Tiamo K01 dripper | Butlers Moka 1 cup | Incalzitor apa Electrolux | etc...

(03-03-2015, 19:13)Ernest Valentin Wrote: Buuuun. Dupa latiere si knockbox, a venit randul tamperului.

Detalii despre el gasiti aici:http://cafe-kultur.de/collections/tampers/products/tamper-torr-classic

[Image: ebonitMG_4275_grande.jpg?v=1308140990]

L-am ales in configuratia full metal pentru ca folosind site VST de 15gr dar mai ales de 20gr, aveam incredere ca greutatea lui totala (undeva la 750 grame) o sa ma ajute la diversele macinaturi folosite. Si isi face treaba foarte bine. Ce nu am luat in considerare a fost faptul ca atunci cand faci sute de cafele intr-o zi, greutatea aia devine obositoare pentru incheietura mainii.

Asa ca daca NU aveti de gand sa va angajati intr-o cafenea si aveti nevoie de un tamper pentru acasa ce se muleaza perfect pe filtrele VST sau La Marzocco, l-ati cam gasit. Are baza plata si cel mai important, mai ales pentru cei ce sunt la inceput de drum in espresso, si partea de sus este dreapta, astfel observandu-se la atingere dar mai ales vizual, orice tampare stramba.

Desi tehnic nu are nicio problema, vizual are 4 "ciupituri" ale vopselei pe maner, din cauza unei cazaturi in timpul unui eveniment.

Pret: 200 lei cu ridicare de la piata Obor sau Piata delfinului.

Important!!!! pentru cei interesati, se potriveste perfect si pe sitele IMS
Rancilio Silvia V4 ( 9 BAR ) + Nemox Lux + Mahlkonig Brasilia + Tamper TORR + Site IMS Competitione 9gr & 17gr & 21gr + IMS Shower + Espro Toroid 355ml & 590ml

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)