• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vand rasnita Bezzera BB005

rasnita Bezzera BB005 TM - cu temporizator (pret noua - €299),
cumparata in 08-10-2012 de la furnizorul din tara, si a fost folosita zilnic impreuna cu masina espresso, pentru un total de 70 - 80 Kg boabe macinate; din fotografii comparative, dar mai ales din experienta de utilizare, nu am remarcat nici un semn de uzura sau instabilitate;

rasnita are cutite conice de 48 mm si un motor de 100W; s-a dovedit extram de fiabila - nu am avut nici o problema functionala cu ea; are reglaj stepless si timer care permite macinarea a cca. 16g in 10-11 sec;

undeva la inceputurile utilizarii sale, mi s-a intamplat - incercand, cu hopper-ul plin, sa fixez piciorusele scutului cu magnet de la intrarea boabelor pe gatul hopper-ului - sa se rupa unul din cei 2 suporti de fixare, care, inghitit de cutite, a necesitat demontarea cutitului superior fix; procedura de rutina, de altfel, pentru curatarea periodica (la 2-3 luni macar) a cutitelor si camerei cutitelor;

am modificat putin gura de iesire a boabelor (curbura in jos) fara rezultate notabile si am instalat un alt potentiometru pentru un reglaj mai fin al secundelor;

pret fix rasnita:700 lei, plus transportul, desi as prefera si recomanda, preluarea loco Brasov;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Poza reala Radudani :Smile  Avem regulament cu aplicare de luna aceasta   Angel
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

ei, e gata demult...din iunie!
sorry deci, dar rugamintea mea tardiva e sa inchizi topicul;
multumesc!
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)