Hello There, Guest! Login Register


Vand controler (artizanal) Arduino pt. diferite proiecte

#1
Vand controler (pt. proiecte DIY) asamblat si testat (exact cum se vede in pozele atasate, cu sau fara modul Bluetooth), cu ecran LCD 4x20 de caractere + placuta controller preprogramat + senzor de temperatura (termistor 100k cu termoretractabil si banda Kapton) + modul Bluetooth (optional).
Modulul vine fara SSR-uri sau alte componente externe. 

Se poate programa exact la fel ca o placa Arduino standard, prin conectorul USB (are bootloader).
Interfata cu utilizatorul are 3 leduri si 4 butoane pt. diferite functii (tastatura se poate taia de pe cablaj si se poate instala in alt loc, trebuie doar prelungit cu fire. La cerere pot sa prelungesc eu - inainte de expediere).

Am urmatoarele programe/proiecte gata implementate pe aceasta placa (codul sursa pt. Arduino, va fi trimis pe email):
  1. Espressuino (suporta Bluetooth) – controler PID multifunctional pt. espresoare Gaggia Classic (sau altele ...)
  2. Roastuino (suporta Bluetooth) – controler temperatura (diferite profile) pt. prajitoare, tip pat de aer cald
  3. Grinduino – temporizator pt. rasnite, cu posibilitate de identificare automata a portafiltrului (cu magnet)
  4. Equiduino – controler pt. realizare automata a fotografiilor panoramice 360 (single row)

Aici gasiti pt. fiecare, cateva poze si scheme de conectare.


Se poate programa/dezvolta orice alt program (custom), trebuie doar respectat pinii de intrare/iesire din schema electronica a placii.
Necesita cunostinte minime de programare / electronica. 

Modulul trebuie montat intr-o carcasa de plastic !
Din pacate carcasa de plastic (cea din poze de la linkul de mai sus) in care intra perfect, nu mai am.
Modelul pe care am folosit eu, era aceasta cu cod 12039 de la Globiz (incerc sa caut ceva asemanator de la Hammond).

Pret fara modul Bluetooth: 210RON + transport (Cargus, Fancourier)
Pret cu modul Bluetooth: 250RON + transport (Cargus, Fancourier) 

Sunt disponibile 4 buc.


Attached Files Thumbnail(s)
               
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#2
interesant kit, dar fara ecran, doar cu bluetooth exista?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#3
(15-11-2016, 15:30)maki Wrote: interesant kit, dar fara ecran, doar cu bluetooth exista?

Aplicatia Android si softul actual din controler, nu permite setarea variabilelor prin bluetooth, doar local este posibil cu ajutorul butoanelor, altfel ar merge si fara ecran.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#4
(15-11-2016, 15:55)csabitec Wrote:
(15-11-2016, 15:30)maki Wrote: interesant kit, dar fara ecran, doar cu bluetooth exista?

Aplicatia Android si softul actual din controler, nu permite setarea variabilelor prin bluetooth, doar local este posibil cu ajutorul butoanelor, altfel ar merge si fara ecran.

pacat.. inca o intrebare: citisem undeva ca un PID pe arduino ar fi mai "inteligent" si ca ar incepe a compensa temperatura pana cand incepe pierderea ei (anticipand astfel, cand apasam butonul de brew). este implementata asa functionalitate si aici? mersi.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#5
foarte faina initiativa si foarte avantajos si pretul Smile
Carcasele mi se par si mie marea problema la componentele de genul asta, e f greu sa gasesti ceva dragut. Nu inteleg de ce nu fac chinezii niste rame pentru lcd-uri/butoane...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#6
Maki: Da, are functie ca la brew, PID-ul sa fie mai agresiv, la fel se intampla si in cazul frotarii.

Liviu.Mihu:
Mersi. Legat de pret, nu pot sa zic ca e ieftin (pt. hobbysti), stiu, pt. ca stim cu totii la ce preturi gasim electronice pe ebay.
Ex. eu daca cumpar doar aceasta componenta cu 20RON (+20RON transport) + TVA si incep sa construiesc ceva asemanator (care are si transportul inclus [Image: biggrin.gif] ), ajung la un pret de ma doare capul.
"Nu inteleg de ce nu fac chinezii niste rame pentru lcd-uri/butoane..."
Chiar asta e problema, cutia pe care am folosit de la Globiz era de la chinezi, acum nu se mai gaseste. De la ei, produsele care nu trec in cantitati uriase, dispar de pe o zi pe alta. O solutie ar fi sa gasesc ceva de la Hammond, care mi se pare totusi o firma de incredere. 

Daca cineva vrea sa se apuce de la 0 cu o placa Arduino, pot sa-i trimit softul ce am, fara nici o problema (gratis).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#7
Pentru ecranul mai popular, pe 2 randuri, sunt pe alese carcase...

https://www.thingiverse.com/metalnow/col...rduino-uno

N-ar fi mare efort adaptarea unu 3D... Confused
 
#8
@csabitec: eu zic ca e ieftin pentru ca:
- ii dai omului componentele adunate - nu trebuie sa le comande el din 4 locuri diferite
- sunt o combinatie care stii ca merge, nu isi mai bate capul
- si cel mai important, soft gratis

Asa ca pentru cineva care vrea sa faca diverse "instalatii" dyi dar nu stie/nu poate/nu are timp sa proiecteze si sa adune partea electronica, e mana cereasca sa le primeasca de-a gata. Iar de acolo poate progresa daca vrea modificari.

@Renato: dupa ce studiezi alea, constati ca la fiecare cate ceva nu iti convine... Eu zic ca pe LCD 1602, 1604 astea, producatorul chinez ar putea include si o rama frumoasa neagra de 3-4mm care sa astupe decupajul urat al cutiei si sa se potriveasca cu lcd-ul lor. Ce i-ar costa... 10 bani? Dar ma surprinde ca nu este cerere
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#9
Nu stiu cum e cu cererea, dar oferta este de genul asta:

http://www.banggood.com/search/arduino-shell.html
 
#10
(15-11-2016, 18:50)renatoa Wrote: Nu stiu cum e cu cererea, dar oferta este de genul asta:

http://www.banggood.com/search/arduino-shell.html

of, da capos mai esti Smile
eu vreau sa fiu flexibil la alegerea cutiei ca sa pot indesa inauntru mai multe sau mai putine componente, dar, ceea ce e pe panel sa aibe rame frumoase ca sa nu se vada taieturi urate de cutter. Deci imi doresc piese legate de piesele montabile pe panel, nu cutii fixe decupate
Dar poate doar eu imi doresc si de aia nu e cerere.

Hai ca ii "poluam" omului topicul
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#11
Csabi, o intrebare am si eu: la acest modul cu LCD si termosenzor mai este nevoie de 2 SSR-uri pentru control regim termic cafea si abur? sau e nevoie si de alte pisese. Cred ca o schema electrica principiala cu tot modulul in ansamblu inclusiv conectarea la GClassic ar fi binevenita aici. Multumesc,
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
#12
(16-11-2016, 10:37)Vladone Wrote: Csabi, o intrebare am si eu: la acest modul cu LCD si termosenzor mai este nevoie de 2 SSR-uri pentru control regim termic cafea si abur? sau e nevoie si de alte pisese. Cred ca o schema electrica principiala cu tot modulul in ansamblu inclusiv conectarea la GClassic ar fi binevenita aici. Multumesc,

Nu. Se modifica temperatura setata din controler. Apesi doar un buton. La fel apesi acelas buton ca sa revii in modul "cafea". Pt. rezistenta de incalzire iti trebuie doar un singur SSR. 
Aici sunt schemele pt. fiecare proiect in parte (ce unde se conecteaza), tot aici gasesti si schema electronica a controlerului.
Pt. Gaggia Classic asta este descrierea. (doar ordinea pinilor difera un pic la pag.3)
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#13
Disponibil 3buc.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#14
cutii ieftine.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#15
Succes la decupari Smile
 
#16
gata decupate nu gasesti....
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#17
3D print sau transparente

http://roboromania.ro/produs/carcasa-ard...l-arduino/
https://www.olx.ro/oferta/carcase-arduin...6PeuE.html
http://www.tme.eu/html/RO/carcase-specia...pelny.html
 
#18
Vezi ca nu se potrivesc neaparat cele standard pt arduino uno... Eu am folosit aceste carcase pt montajul lui Csabi:
http://conexelectronic.ro/ro/casete-dive...NEGRU.html
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#19
Mersi de linkuri!

Si aceasta mi se pare ok (dupa dimensiuni). 
Varianta cu piulite metalice.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#20
Disponibil 2buc.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#21
(15-11-2016, 16:47)Liviu.Mihu Wrote: foarte faina initiativa si foarte avantajos si pretul [Image: smile.gif]
Carcasele mi se par si mie marea problema la componentele de genul asta, e f greu sa gasesti ceva dragut. Nu inteleg de ce nu fac chinezii niste rame pentru lcd-uri/butoane...

Se pot face pe imprimanta 3D
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#22
(09-03-2017, 13:22)csabitec Wrote: Disponibil 2buc.

nope, diponibil numai unul. Smile Csaby, ti-am pus mail. mi-e lene sa-l mai gadil pe ala al meu, iau unul facut profesional. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#23
(15-11-2016, 12:46)csabitec Wrote: Vand controler (pt. proiecte DIY) asamblat si testat (exact cum se vede in pozele atasate, cu sau fara modul Bluetooth), cu ecran LCD 4x20 de caractere + placuta controller preprogramat + senzor de temperatura (termistor 100k cu termoretractabil si banda Kapton) + modul Bluetooth (optional).
Modulul vine fara SSR-uri sau alte componente externe. 

Se poate programa exact la fel ca o placa Arduino standard, prin conectorul USB (are bootloader).
Interfata cu utilizatorul are 3 leduri si 4 butoane pt. diferite functii (tastatura se poate taia de pe cablaj si se poate instala in alt loc, trebuie doar prelungit cu fire. La cerere pot sa prelungesc eu - inainte de expediere).

Am urmatoarele programe/proiecte gata implementate pe aceasta placa (codul sursa pt. Arduino, va fi trimis pe email):
  1. Espressuino (suporta Bluetooth) – controler PID multifunctional pt. espresoare Gaggia Classic (sau altele ...)
  2. Roastuino (suporta Bluetooth) – controler temperatura (diferite profile) pt. prajitoare, tip pat de aer cald
  3. Grinduino – temporizator pt. rasnite, cu posibilitate de identificare automata a portafiltrului (cu magnet)
  4. Equiduino – controler pt. realizare automata a fotografiilor panoramice 360 (single row)


Aici gasiti pt. fiecare, cateva poze si scheme de conectare.


Se poate programa/dezvolta orice alt program (custom), trebuie doar respectat pinii de intrare/iesire din schema electronica a placii.
Necesita cunostinte minime de programare / electronica. 

Modulul trebuie montat intr-o carcasa de plastic !
Din pacate carcasa de plastic (cea din poze de la linkul de mai sus) in care intra perfect, nu mai am.
Modelul pe care am folosit eu, era aceasta cu cod 12039 de la Globiz (incerc sa caut ceva asemanator de la Hammond).

Pret fara modul Bluetooth: 210RON + transport (Cargus, Fancourier)
Pret cu modul Bluetooth: 250RON + transport (Cargus, Fancourier) 

Sunt disponibile 4 buc.
Este posibil modularea pe un Arduino Nano?
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#24
(09-03-2017, 16:13)Fane Wrote:
(09-03-2017, 13:22)csabitec Wrote: Disponibil 2buc.

nope, diponibil numai unul. [Image: smile.gif] Csaby, ti-am pus mail. mi-e lene sa-l mai gadil pe ala al meu, iau unul facut profesional. [Image: smile.gif]

Mersi! Smile
Probabil doar luni o sa pot sa-ti trimit.

(09-03-2017, 16:52)kamasi Wrote:
(15-11-2016, 12:46)csabitec Wrote: Este posibil modularea pe un Arduino Nano?

Este bazat pe Arduino, deci softul poti incarca pe orice placa Arduino ce are Atmega328P.

Fane, parca tu vrei sa folosesti cu Roastlogger.
Am reusit sa fac un scurt test cu Roastlogger 2.4.0 (ultima versiune), ar trebuit sa modific un pic protocolul de comunicatie (mai nou trebuie trimis si valorile RoR, doar ca eu nu le calculez, asa ca valorile trimise sunt 0.0). Am lasat mai multe minute sa functioneze, mie mi se pare ca e stabila.

Eu folosesc Roastuino in mod Auto (fara Roastlogger sau Artisan, doar cateodata pe BT cu aplicatia pe Android).
Am definit manual 3 rampe, astfel las PID-ul sa regleze temperatura automat, iar eu scad manual cate un pic (din cand in cand) doar puterea motorului (debitul de aer), cand vad ca puterea de la rezistenta de incalzire ajunge peste 95% (adica puterea de incalzire e aproape la limita).
Folosesc un singur profil, cu toate ca poti defini max.4.
Prajesc doar Etiopia Sidamo / Yrga, boabe mici, 300g/sarja.

Controllerul + 1buc. termistor (optional 2buc.) testat din video cred ca o sa reusesc sa-ti trimit maine, daca vrei.
(in video si in mod normal folosesc un singur termistor, temperatura de 23.9 e "hardcodat" cu un rezistor de 100k)

Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#25
Disponibil 1 buc.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#26
Am de vanzare cateva bucati (4) de controlere/monitorizare temperatura pe WiFi, cu doua intrari pt. termocuple (artizanal, bazat pe modulul ESP8266 - ESP12F) pt. prajitoare (sau alte proiecte), folosind programul Artisan.
O scurta prezentare am scris aici.
Schema de conectare si mai multe poze cu teste gasiti aici.
Modulul poate functiona, cu si fara acumulator.
Update-urile se pot incarca usor cu acest softulet (fara Arduino) .
Programarea se poate face si din Arduino, astfel se poate folosi si la alte proiecte (senzori fara fir, home automation prin Cayenne/Blynk etc.).

Pret fara acumulator LiPo: 300RON + transport (dus/intors)
Pret cu acumulator LiPo cu conector JST (800mAh/1050mAh, la alegere) : 330RON + transport (dus/intors)

Acumulatorul 800mAh este un pic mai mic, dar intra frumos sub cablaj, astfel conectorii pe margini de pe cablaj se pot accesa mult mai usor, in cazul in care folositi o carcasa inchisa.

Autonomie (funct. continua pe WiFi cu conectare la Artisan):
- cu acum. 800mAh (descarcare cca.80%, pana la 3.7V) = aprox. 6-7 ore
- cu acum. 1050mAh (descarcare cca.80%, pana la 3.7V) = aprox. 8-9 ore
- consum in modul "Oprit" - aprox. 1-2uA = teoretic o vesnicie [Image: smile.gif] , practic depinde de autodescarcarea acumulatorului. (5% in prima zi, dupa care 1%-2% pe luna).

Termocuple compatibile (neincluse in pachet): K (default), J, N, R, S, T, E, B.

Puteti testa 10 zile, timp in care puteti sa-mi trimiteti coletul inapoi, dupa care va returnez costul controlerului (exclus defectiuni cauzate de utilizare necorespunzatoare, ex. polarizare inversa, tensiuni de alim. peste 5V, etc.), in cazul in care v-ati razgandit (transportul dus-intors este suportat de cumparator).

Va multumesc!
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
#27
Pai, dupa cum am spus, as vrea eu 2, cu tot cu acumulator. Thx!!
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#28
TC4 ka-put Smile
 
#29
Pai singura diferenta majora, pe care o vad, este controlul unui ventilator alimentat la 230v...care se poate face cu un modul separat bazat pe semnalul pwm de la modul. E mic, e wifi, e facut la noi de un espressoman si functioneaza pe acumulator... Apropo de acumulator...cred ca functioneaza si pt cei cu Gene...(o sa il incerc si pe gene, sa vedem cum merge...doar sa nu trebuiasca sa gauresc ceva, ca nu-i al meu Smile)
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#30
pai cum il pui pe gene... lipit pe cilindru ? Confused parca e cam maricel... si totusi cam fierbinte sticla aia... Huh
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)