Hello There, Guest! Login Register


Vand cafea Indonesia Sumatra

#1
Salutare,

Vand o punga de 482g de cafea boabe Indonesia Sumatra prajita de cei de la Cascara.
Am achizitionat-o de la Festival insa este foarte light prajita si nu o pot rasni la manuala.
Punga a fost de 500g insa am consumat 18g incercand sa le rasnesc. Mi-a dat cu eroare Smile

Pret 50 lei si platesc eu transportul prin Posta Romana daca se transfera banii in cont.

[Image: lj9PVDF.jpg]

[Image: YZlzSYY.jpg]

[Image: reSf7Kc.jpg]
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#2
Eu as zice sa o dai inapoi la prajitor fiindca nu e ok ca cineva sa vanda cafea mai mult verde de dragul experimentelor.

A nu se intelege ca am ceva cu cafeaua prajita light dar ce se vede in poza de mai sus e o cafea subdezvoltata grav.
 
#3
Sa stii ca nu e deloc o idee rea. Le-am dat un mail.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#4
Nu este subdezvoltata, asa este Sumatra, urata cu spume, dar in ceasca te poate surprinde...
S-ar putea ca vanzatorul sa iti spuna ca nu e prajire de de espresso, ce faci atunci ?
O poti consuma-o brew, mai schimbi "taria" pe ceva ceiutz... Wink
 
#5
Eu zic ca ce arata a 5 pe "scala sweetmaria", poate intra la subdezvoltata:

[Image: 5.JPG]

E bifat espresso pe punga. Pentru filtru probabil primea direct cafea verde.
 
#6
Nu mai este barista Laurentiu Stefan la acea prajitorie si probabil se tot fac experimente pt a ajunge pe o linie de plutire. Din pacate e greu sa vinzi asa ceva "second hand" pe bursa. De obicei astfel de pacaleli ori ti le asumi si oferi mai departe cadou punga vreunui pasionat de filtru (dupa culoarea boabelor) ori unui profilator de presiune interesat de experimente tip Frankestein ori ii scrii prajitoriei poate iti ofera in compensatie ceva. Legal nu vad nicio obligatie din partea lor sa te despagubeasca, atat timp cat ai desfacut punga. Si inainte de desfacere e o problema cu marfa asta perisabila, apai dupa...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
NU incerc sa pacalesc pe nimeni aici sau in alta parte. Am descris situatia in speranta ca cineva este interesat. Daca nu se vinde in cateva zile o pun in ceaun si o prajesc asa cum prajeam semnite odinioara Smile

De la prajitor nu am mari asteptari. Poate ma surprinde in mod placut, poate nu.
Nu ma plang de vreo teapa sau de banii cheltuiti pe ea. Poate daca aveam o rasnita electrica chiar eram foarte curios de gustul din ceasca, dar pe Kinu NU se poate rasni.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#8
Nu am zis asta...
M-am referit ca tu ai luat o "pacaleala" vis a vis de gusturile tale si de bifa "espresso" de pe pachet. In zona craft se intampla des sa nu iti placa o bere, o paine, o cafea, o mancare la restaurant etc. 

Cu rasnita electrica nu m-as fi bagat la boabele astea decat daca era una profesionala solida. Exista si la nivel international practica invalidarii garantiei pe motiv de rasnire de cafea semiverde. Cu putin ajutor din partea celor din jur, Kinu se descurca si cu verziciuni.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#9
Ok, am inteles.
Totusi, in lumina celor discutate mai sus am decis sa retrag "produsul" de la vanzare.
Topicul se poate considera inchis.
Eventual voi posta raspunsul primit de la prajitor, in cazul in care acesta va exista.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#10
Poate nu poti pe espresso, dar pe filtru efortul este la jumate, ia incearca...
 
#11
M-as mira sa nu se poata cu kinu de loc, eu am avut ceva experimente proprii extrem de subdezvoltate, dar tot m-am ambitionat sa le rasnesc si sa le extrag. Boabele alea n-as fi avut curaj sa le bag in sette Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
#12
E drept ca mi-e si putin teama sa nu stric in vreun fel cutitele Smile
Am facut o singura incercare cu rasnita setata de la cafeaua anterioara, cu care aveam curgere corecta (18/36) si in 20 de secunde de extractie aveam deja 40g de zeama in ceasca.
Daca se rasnea mai usor umblam la reglaj dar asa, cu teama in suflet, m-am oprit.
M-am gandit ca nu merita sa stric rasnita pentru o punga de cafea.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#13
Cei de la Cascara Coffee au depasit nivelul asteptarilor. Mi-au trimis o alta punga de cafea bine prajita, fara niciun cost din partea mea.

Am descoperit astfel ca acesta Indonesia Sumatra Blue Tawar este foarte interesanta si merita incercata.
Le multumesc pe aceasta cale.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)