• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vand Gaggia Classic Gold (Limited) Edition cu DIY PID

Este un espressor destul de rara (fabricat in anii '90, editie limitata), avand unele componente aurite (24k).
Se afla in stare perfecta de functionare, dar are cateva probleme estetice (se pot observa in poze).

Boilerul a fost curatat (dar nu prea am avut ce, in interior nu erau depuneri de calciu, cred ca a fost folosit putin).
Am schimbat garniturile intre boiler / grup / portafiltru.
Schimbat cablu de alimentare (cablul original avea alt tip de conector pt. impamantare).
Presiune reglata la 9 bari (10.2bar cu pompa blocata).
Instalat PID Espressuino (bazat pe Arduino) cu diferite functii descrise aici (gasiti o documentatie si in limba romana).

Functii mai importante:
- posibilitate setare temperatura extractie
- posibilitate setare temperatura aburi
- comanda/setare valori P.I.D/ridicare caracteristica de functionare (generare fisier .csv) prin Bluetooth (folosind o aplicatie pe Android) - modul Bluetooth inclus
- setare timp preinfuzie
- mod Auto/Manual
- temporizator (0.1sec.) pt. rasnita (cablul de alimentare de la rasnita se conecteaza direct la espressor).

Componente care nu sunt incluse:
- senzor volumetric + OPV Bezzera
- senzor de presiune

Pret: 1200RON

Attached Files Thumbnail(s)

Gaggia Classic + PF Bottomless + OPV Bezzera + VST RDGL 15g + Teava Silvia V3 + PID Espressuino + Pressure Sensor + Volumetric Sensor + Teava Preincalzire + Manometer + Mazzer Major Doserless Mod + Hario Mini Mill stepless + Tamper inox 58mm + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino

Vandut.
Va multumesc!
Gaggia Classic + PF Bottomless + OPV Bezzera + VST RDGL 15g + Teava Silvia V3 + PID Espressuino + Pressure Sensor + Volumetric Sensor + Teava Preincalzire + Manometer + Mazzer Major Doserless Mod + Hario Mini Mill stepless + Tamper inox 58mm + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)