Hello There, Guest! Login Register


Vand Coffee Roaster Nesco

#1
Scot la vinzare prajitorul pe care am deprins prajirea cafelei. Zilele acestea trebuie sa primesc upgrade-ul.

In general am avut rezultate bune si chiar foarte bune. 

Are marele avantaj de a  avea un filtru catalitic foarte eficient, drept urmare l-am folosit in casa. Nu a fost nevoie sa stau cu el sub hota. 

Prajirea este uniforma datorita macanismului de amestec cu melc. Un pic galagios , la inceput e destul de greu de deslusit crack-ul dar dupa citeva utilizari nu mai este o problema.

Cele mai bune rezultate le-am avut la prajiri light.

Fabricat in USA, merge la 110V.

Pret: 400 lei. 

   
   
   
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#2
ce putere de consum are?

cum il alimentezi? ce transformator ai folosit?
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#3
800w la 120v

Folosesc un transformator de 750w cumparat de la vitacom acum vreo 3-4 ani.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#4
era subalimentat si fortat transformatorul. daca aparatul consuma 800w la 110v si 60Hz este nevoie de transformator cu iesire de 1500w la 220v si 50Hz. nu cred ca functiona in parametri normali.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#5
Nu am avut nici un fel de probleme, transformatorul nu s-a încălzit
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#6
Se vinde cu transformator?
Kinu M47 ,Hario V 60 ,Kafflano Kompresso ,Bonavita kettle ,ocazional cafea la ibric...
 
#7
Fara. Am si alte aparate la 110v.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#8
de cat timp il ai?
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#9
Din mai. Cite o prajeala pe saptamina.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#10
sunt interesat de aparat. am trimis un mes. pe privat
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#11
Nu am primit mesaj privat.

Rezervat pina duminica.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#12
(08-09-2016, 18:01)nicusors Wrote: Nu am primit mesaj privat.

Rezervat pina duminica.

Poza la cerere:
   
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#13
(08-09-2016, 07:29)lisimah Wrote: era subalimentat si fortat transformatorul. daca aparatul consuma 800w la 110v si 60Hz este nevoie de transformator cu iesire de 1500w la 220v si 50Hz. nu cred ca functiona in parametri normali.

Mai usor cu electricitatea, ca scanteieste...
Autotransformatoarele functioneaza la un randament de peste 95% asa ca nu trebuie sa aiba putere mult mai mare decat cea livrata sarcinii.
Sunt de acord ca 750W cu o sarcina de 800W va rezulta "usor "subvoltat", dar in nici un caz nu este nevoie de dublarea puterii, si nu cred ca i-a influentat prajirea, mai ales ca standardul in EU a incetat de mult sa fie 220V, este infipta cifra asta in mentalul colectiv din obisnuinta, dar noi avem in prize 230V inca de pe vremea lui ceasca. Asa ca aceasta tensiune mai mare pe intrare a compensat putin puterea insuficienta
Pe de alta parte 220/230V este intrare la un asemenea dispozitiv, nu iesire. Iesirea este 110-120V pentru consumatorii standard USA.

Chiar si rationamentul ca dublarea voltajului ar trebui sa duca la dublarea puterii este gresit... puterea este functie de patratul voltajului, deci ar fi trebuit sa zica ca are nevoie de 3000W Smile Evident, la fel de gresit...

Dar, inainte de orice, nu trebuia folosit autotransformator in aceasta situatie. Se rezolva mult mai simplu, laparoscopic Smile cu un circuit cat degetul mare pe rezistenta de incalzire. Valabil pentru toate masinile care au boilere sau rezistente de incalzire importate din US.

De fapt, daca nicusors anunta intentia mai de mult, masina era excelenta drept cobai de automatizare si transformare in ceva complet controlabil, aproape ca m-ar tenta pe mine sa fac treaba asta, desi mai am doua in lucru pe masa Smile
Asa ca daca nu se da azi, considera-ma un candidat, o modez pe costurile mele, iar daca iti place ce iese, ti-o returnez daca o mai vrei asa tunata Smile
 
#14
la 50 de Hz nici motorul, deci nici cele 2 ventilatoare si nici timerul nu va functiona corect. racirea fiind deficitara din constructie. in ce ar consta o tunare si cat ar costa?

in realitate si la americani curentul este de 117V nu de 110V.
Dalla Corte-super mini, Rancilio miss Lucy, Bezzera BZ99S, Gino Rossi CC45s, Ascaso I-steel1, Sette270 , i-Roast2, dieckmann rostmeister, tamper cps/z evolution1. 
 
#15
Pai ce foloseste nicusors pot banui ca este autotransformator, nu invertor, deci oricum cei 110-120V care ii livreaza sunt la 50Hz, nu la 60Hz... Confused

Motoarele pot presupune destul de realist ca sunt de curent continuu, nu de a/c, sa fie influentate de frecventa retelei, timerele se fac cu cuartz si la jucarii de 5$, nu ia nimeni secunda din frecventa retelei, desi pentru intervale de pana intr-o ora ar fi suficient de precisa.

Tunarea implica schimbarea integrala a logicii interne cu una care sa permita profilare.
Pana nu se deschide pacientul e greu de estimat, nu are nici macar sonda de temperatura in clipa asta... oricum, reteta clasica, arduino, un mic display, ssr, termocupla.
 
#16
Revine la vinzare.
Daca nu primeam hottop - ul, si eu intentionam sa fac modificari.

Retinut pentru renatoa.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#17
Cumparat de renatoa. 

Ptet: 400 lei.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#18
si eu care voiam sa-l intreb pe renatoa care ar fi varianta optima de alimentare a jucariei.... Smile
sa ne scrii renatoa impresii despre noua jucarie.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
#19
Din priza ! Big Grin
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)