• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Vacumat portii de cafea

Ce ziceti de ideea de a achizitiona o masina de vidat si de a portiona cafeaua.In felul acesta ai desfacut un pliculet de 7/12 gr dupa dorinta si ti-ai facut o cafea.Astfel imi iau cafea pentru o luna , nu stau toata ziua la shoping si pastrata ok .Ar fi o idee , are cineva asa ceva ??
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Nu e de recomandat. Se stie ca vacuumul "suge" si poate fi mai mare dusman pentru pentru uleiurile din cafea decat oxigenul dintr-o punga (cu valva) sau un borcan etans. Am folosit vase cu pompa de vid si le-a umplut de "roua" foarte repede. Punga sau borcanul sunt solutii suficiente pentru o luna. Daca vrei mai mult, mai bine te gandesti la cafea verde plus prajit acasa, dar cum esti din Bucuresti consider ca este o complicatie inutila.
Crema sa fie!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
(18-10-2015, 17:54)baloozzy Wrote: Nu e de recomandat. Se stie ca vacuumul "suge" si poate fi mai mare dusman pentru pentru uleiurile din cafea decat oxigenul dintr-o punga (cu valva) sau un borcan etans. Am folosit vase cu pompa de vid si le-a umplut de "roua" foarte repede. Punga sau borcanul sunt solutii suficiente pentru o luna. Daca vrei mai mult, mai bine te gandesti la cafea verde plus prajit acasa, dar cum esti din Bucuresti consider ca este o complicatie inutila.
Crema sa fie!

Da , la asta nu m-am gandit , cred ca ai prefecta dreptate.Multumesc !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)