• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Poll: Care da rezultate mai bune
This poll is closed.
VST
30.43%
7 30.43%
IMS
69.57%
16 69.57%
Total 23 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

VST vs. IMS

Sita de dus si filtru nepresurizat VST
sau
Sita de dus si filtru nepresurizat IMS
cine, care, cum si ce experienta are vis avis de cele doua branduri?
http://www.specialtycoffee.nl/en/news/ar...imshttp://

http://youtu.be/z1GtFchHAJEhttp://
http://www.espressoservices.co.uk/ims_fi...tmlhttp://
BZ10S PM//VH*Mahlkönig//15&18 Ridgeless*VST//PF naked//T.d.Concept-Art//man at work

Reply
Eu nu ma impac cu dira single de la VST pt ca are umerii la 90 de grade si trebuie sa supradozez ca sa pot tampa OK. Daca vreau sa incerc 7gr, nu umplu toata cavitatea de single si amperul se opreste in acel umar faa sa rasez cafeaua.
La Spaziale Vivaldi II, Mazzer Super Jolly, DIP DK-30, Cimbali Conik

Reply
@stefandinescu
Eu folosesc sita de single asa.
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
Nu pot sa spun decat: "genial!" Vreau si eu Smile
La Spaziale Vivaldi II, Mazzer Super Jolly, DIP DK-30, Cimbali Conik

Reply
(19-01-2015, 22:07)stefandinescu Wrote: Nu pot sa spun decat: "genial!" Vreau si eu Smile
Eu folosesc [Image: t021_trichter_lm-1_l_matt_2.jpg] de la Tidaka 
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
IMS "The Single" a folosit cineva?
Eu am o sita IMS competizione 12-18g si imi place foarte mult. M-ar tenta si una de single pentru ore inaintate.
Brasilia Gaggia DB; Quamar T80e

Reply
Insist cu "The Single" IMS. Dupa multa gandire am ochit modelul 1460301 (9-10g compatibila Nuova Simonelli - Faema - Rancilio)

Rog pe aceasta cale un coleg cu Oscar, Silvia sau altceva de la producatorii de mai sus sa masoare cat intra dusul in sita, sa-mi dau seama la ce gramaj m-as incadra cu Gaggia Color-ul meu. La mine dusul protruzioneaza 8,5mm.
As vrea sa folosesc 7-7,5g si sa ramana loc fix cat sa nu murdaresc dusul. 

Brosura

Reply
In poze , cea din dreapta este sita IMS iar cealalta VST ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Eu nu-mi dau seama decat ca sunt de gramaje diferite si cea din stanga e ridged iar cea din dreapta e ridgeless(personal le prefer pe cele ridgeless)
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibric alama

Reply
butoiul este IMS.
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E(ambele de vanzare)

Reply
exista vreo diferenta notabila in gust intre vst si ims???
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Eu am VST de 18gr si IMS de 12-18gr. Scriu ce am perceput eu: VST da un pic mai mult corp dar la pachet cu un pic de bitter, IMS scoate cafeaua un pic mai florala dar cu mai puțin corp. O perioada preferam VST, acu parca îmi place mai mult IMS.

Era un vânzător de site IMS si la noi pe forum.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Vario Home, Gene cafe cbr 101, prajitor DIY fluid bed cu TC4
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Asta am observat si eu, dar e cumva logic pentru ca la VST rasnesti mai fin. In functie de cafea e de preferat una sau alta.

Reply
dap. zice bine Zaheyu, se pot folosi alternativ pt a compensa minusuri ale cafelelor.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Vario Home, Gene cafe cbr 101, prajitor DIY fluid bed cu TC4
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
(26-02-2017, 16:11)orwo Wrote: exista vreo diferenta notabila in gust intre vst si ims???

Din cate imi aduc aminte exista topicuri vechi de 3-4 ani legat de subiectul asta, sper sa nu ma insel.

Prima data am avut VST. A fost nevoie de o scurta perioada de experimentari ca sa obtin o curgere frumoasa si corecta. Mi se parea ca gustul e fenomenal fata de sitele standard. Dupa vreo 2 ani m-am hotarat sa incerc si IMS.  Curgere corecta din primele incercari, parca gustul era si mai reusit decat cu VST. 

De atunci si pana in prezent se repeta ciclic scenariul urmator: folosesc 6-8 saptamani IMS-ul, rezultate optime, pare ca nu poate exista loc de mai bine. Apoi mi se face dor de VST. O inclocuiesc si inca de la primul shot zic " pfaaii, clar are curgere mai frumoasa si gust de 3 ori mai bun decat IMS!!! Oare de ce n-am folosit-o doar pe asta!?"
Apoi, dupa alte 6-8 sptamani se repeta scenariul, absolut identic, dar cu IMS. Nu stiu cat o fi din capul nostru, tind sa cred ca 99,99% din moment ce nu putem concluziona unanim ca una dintre site da rezultate mai bune ca cealalta.
Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless | Reg Barber Tall C-Flat stainless steel | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM® Chambord 12 cup | BODUM® Kenya 3 cup |

Reply
cu creierul nu te pui Smile am sa incerc o sita ims ca are pret bun acum si vad pe parcurs....ce si cum

Reply
Video 
(26-02-2017, 17:40)Zaheyu Wrote: Asta am observat si eu, dar e cumva logic pentru ca la VST rasnesti mai fin. In functie de cafea e de preferat una sau alta.

Conform unui experiment: IMS baskets is that they require a greater grind fineness for the same espresso, in terms of brew ratio, doses, and time, than the equivalent VST filters. This may result in greater grind evenness, since at finer grind settings, the two main peaks of particle distribution are likely to be closer to each other. 

Sursa https://www.perfectdailygrind.com/2016/0...xtraction/

Si: 

Quamar T48 AUT | Rancilio Silvia V3 Pro | Rancilio Rocky Doserless | Reg Barber Tall C-Flat stainless steel | VST, IMS baskets & screen shower | BODUM® Chambord 12 cup | BODUM® Kenya 3 cup |

Reply
Se pare ca IMS au scos filtrele suflate cu teflon si au introdus o alta tehnologie nonadeziva, mai rezistenta:

http://www.imsfiltri.com/filtri-e-docce-...o/?lang=en
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Din pacate s-au raportat multe probleme cu aceste site acoperite cu quartz, in sensul ca stratul s-a "sters" (nu gasesc acum termenul). A se vedea home barista si alte surse, gen: https://instagram.com/p/BVdPPl_h60B/
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
Utila observatia, nu cautasem info
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Cumpar sita VST ridgeless capacitate 20 de grame,noua.
Expobar Brewtus IV,Ceado E37S, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
Nu e cam mare, va intra in ea 21,22g - un triple sincer?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
cumpar si eu dar de unde?
max 20 g ....una dubla
daca ne strangem(in brate Smile poate punem de o comanda?

Reply
Am rezolvat.Mi-o aduc copiii din afara.Oricum, nu inteleg de ce acest accesoriu atat de cautat ,nu este in oferta magazinelor din tara. Confused
Expobar Brewtus IV,Ceado E37S, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
Apropo.Am schimbat la Expobar si sita de dus originala cu una IMS.Curgerea este mai buna si dupa umila mea parere ,subiectiva evident, rezultatele par mai bune in ceasca,cu nuante de gust mai mai pregnante.

Reply
pai sa ia mai multe...

Reply
Atentie la felul in care scoateti sita de dus IMS teflonata, deoarece se zgarie teflonul de pe ea daca folositi coada unei lingurite de exemplu. Trebuie folosit un material mai putin dur, care sa nu zgarie suprafata teflonata.... De asemenea, la achizitie sa verificati atent gaurelele sitei, deoarece exista posibilitatea ca unele sa fie infundate (neperforate) ...
Expobar Brewtus IV DB-R, Cartus 3M, Mahlkonig Vario Home, Tamper dinam Joe Frex, Base Joe Frex Flat 58.5mm, IMS Shower 200um PTFE, IMS Precision Filter 2T, Tidaka Distribution Tool,  TIDAKA 4 M8,5x0,75 , Motta Europa 350ml, Termometru barista

Reply
Pai eventualele zgarieturi sunt pe lateral.Cum influienteaza asta curgerea?

Reply
IMS nu am, am VST 18g si EP HQ 14g.

daca as fi pus la alegerea unei singure site, cu siguranță as ramane pe EP, o sita foarte iertătoare, dar și shoturile ies bune.
La Scala Butterfly HX; Mazzer Mini Timer || Chisinau, RM

Reply
Deci luam site?

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)