• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

VBM SUPER 2B PID , ROT PUMP

Ma gandesc sa trec la next level , acela al aparatelor cu grup E61 , cu pompa si cu variația presiunii de extractie . 
In lista mea de optiuni sunt Vesuviu Ambient si Rocket R60V . 
Celelalte aparate , care pot realiza acest lucru , dar in gama celor cu grup saturat sunt mult prea scumpe  si din cate am citit , la teste umar la umar nu au fost diferente sesizabile ( r58v abia a aparut si nu s-au realizat teste comparative ) .
Sunt foarte atasat de actualul meu expresor , care este foarte bun la toate capitolele si nu m-as desparți de el decat pentru un pret decent .
Aparatul nou costa 2400 -2500 eur ( varianta pompa rotativa ) .
O reducere de cca 25% apreciez ca ar reflecta o valoare corecta a expresorului .
Cred ca pentru 1800 de euro m-as desparți de el .  Sad
Stiu ca este un pret mare , am fost constient de la bun inceput ca va fi dificila revânzarea dar mi-am asumat acest lucru stiind ca am luat un superexpresor .

Altfel vom mai ramane fericiti impreuna inca multi ani !  Big Grin
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

ai PM.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101

Sa ai baftă la vânzare. Pana nu demult ma consideram un posibil cumpărător de super 2b. Am mai reflectat Wink
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Mihai.B

Vanzarea aparatului este doar o optiune si nu o necesitate . 
Oricum am regretat ca am cedat impulsului de a posta anunțul de mai sus , inainte de a avea in casa noul aparat . 
Am primit mai multe mesaje decat ma asteptam , iar acum , deoarece sunt on om de cuvant, simt o presiune in a grăbi sa fac pasul pe care mi l-am propus .
Ma gandesc la fel de serios sa il duc la birou sau la o alta locatie , unde merg foarte des , petrec destul de mult timp si eu si sotia si simt lipsa unei cafele  ca acasa.
Singurul lucru care ma retine , inca , este faptul ca nu as da un asemenea aparat pe mana colegilor care , oricum , considera cafaua pe care o pot prepara acum un miracol .  Big Grin

La cat de multe aparate am studiat dar si mai important , le-am si testat pana m-am oprit la acest model , am putut ajunge la concluzia ca , in aceeasi gama de pret este VBM 2B Supr PID este DB-rul care , dpmdv,  ofera maxmul de performante. 
Eu chiar m-am atasat foarte mult de acest expressor care zilnic imi ofera acei stropi de energie si de bucurie , care ma ajuta  sa incep o noua zi cu un alt tonus ! 
Azi , daca as fi pus sa aleg in aceeasi gama de preturi , nu as ezita nicio clipa si as face exact aceeasi alegere .

A reflecta este un lucru bun !  Idea
Multumesc pentru urarea pe care , sincer , o cosider una colegiala !

Reflectarea... Continuă...
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

@Radu cred ca stii deja ca ma gandeam la un upgrade acum ceva luni...Domobar 2B sau chiar Roket R60V...acum ma gandesc iar...si mai mult la Rocket.E efect...Smile)

Dupa toate discutiile de pe forum , legate de profilarea presiunii am decis si luni intentionez sa comand noul aparat . 
Acesta va sosi odata cu Mos Craciun .
Daca sunt colegi interesati sa cumpere un VBM DOMOBAR 2B SUPER PID cu POMPA ROTATIVA ( foarte silentioasa ) , sa ma contacteze pe PM pentru pret si orice alte detalii . 
Aparatul a fost achizitionat in iulie 2014 , de la importator din Romania . 
Arata si functioneaza ireprosabil si ofera satisfactii maxime in utilizare .
L-am folosit doar in regim casnic , 1-2 extractii duble zilnic ( cu vacante destul de dese si de lungi ) cu apa Bucovina . 
Il voi preda cu accesorii originale ( nu am pastrat cutia in care a fost ambalat ) iar cadou ofer o latiera 500 ml , 2 cesti Cillio forte groase pentru cappccino , 2 cesti pentru espresso Bodum cu farfurii din inox .
Expresorul arata asa :

Un film :
http://youtu.be/ZQi4yvA71r0
si o poza :

Il inlocuiesti cu Rocket sau Vesuvius?
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

Cred ca va fi un Rocket

(12-12-2015, 12:57)coffeesnob Wrote: Il inlocuiesti cu Rocket sau Vesuvius?

Si la acest nivel , plusuri si minusuri exista la ambele modele . 
Avand in vedere ca imi plac liniile simple si designul elegant , merg pe Vesuvius

Super cadou de mosh Smile. Asteptam cu nerabdare parerile tale odata ce e livrat.
La Scala Butterfly, OE Pharos, Gino Rossi RR45, AeroPress, V60, prajitor tip corretto

abia astept impresiile lui Radu, mai ales ca am in memorie acel review in care iesea sub profitec-ul ,,normal'' 700 ca rezultat in ceasca.

oricum o doza de indoiala evident ca am ....marketing-ul, placebo-ul sau ,,nejucatul'' destul pot influenta orice review Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

Se poate inchide .

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)