Hello There, Guest! Login Register


Vând Expobar DB (B IV)+San Marco Instant

#1
Se vinde Expobar DB IV cumpărat prin achiziția de grup, folosit 5 luni și San Marco Instant stare foarte bună (cuțitele pot fi schimbate totuși și sunt perfect compatibile cu cele de Mazzer de 64). Împreună 5500 lei. Numai expresorul 4800. Râșnița nu se vinde separat. Numai predare personală, București.[Image: ceebddbc7a88ac522e79f6c5eb8f5bb4.jpg][Image: 248506fe9d45fe00c3309bf6755646a3.jpg]
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#2
offtopic: acela e un telefon lipit de perete?

spor la vanzare!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#3
Da. O vechitura per post de player.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#4
Ce te-a nemultumit la Expobar?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#5
Cred ca acel gust ciudat al apei din boilerul de brew
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#6
Am avut la început ispita cu apa. S-a rezolvat și am apa cu gust excelent din grup. Tind sa cred că de vină au fost furtunele pe care le-am mutat de lângă boiler.

În rest, punctual:

1. Nu am făcut latte de mai mult de 10 ori. Boilerul 2 l-am folosit mai mult pentru ceai dar în 99℅ din cazuri a stat închis, deci DB inutil pentru mine.

2. Probleme de sănătate. Este drept că am exagerat și am băut 3-4 duble de 18 -21 grame pe zi. Rezultatul - dischinezii biliare tot mai dese. Aveam probleme cu vezica biliară leneșă de când mă știu. La început am băgat-o in priză dar în ultimile săptămâni a cedat. Medicul mi-a spus că în cazul vezicii leneșe cafeaua tare poate dauna și în timp poate afecta chiar și ficatul. Așa că trec pe ceiut făcut cu Rok espresso.

3. Soția nu simte diferența între ROK si Expobar pentru că bea numai americano. Practic la 60 ml din 15 grame lungește cu apa fierbinte la 120 ml. M-a tot bătut la cap in ultimul luna sa fac curat pe blat...

4. Doar pentru design și efectul WOW e cam scumpă investiția, odată ce o sa stea mai mult muzeu. Tocmai de aceea renunț și la o râșnița. Sigur, intra in ofertă și Mazzer-ul dar San Marco e extrem de precisă și oferă rapiditate odată setată trebuie ajustat timpul de extracție odată cu schimbul cafelei in general.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#7
Imi pare sincer rau.Multa sanatate!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#8
Mulțumesc!

PS. Nu mă grăbesc deci nu negociez. Mai sunt mici surprize pozitive pentru cumpărător (sită dus ims inclusa)
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#9
@mihneasusan

- Cam nasol , ce sa zic - dar ai sa-ti revii si ma gandesc sa nu-ti para rau ca le vinzi...acum eu nu stiu stadiul bolii , dar banuiesc ca in vreo 2-3 luni , ai sa mai poti savura totusi si cate un cappuccino , sau un flat white macar...
Sunt de parere ca pentru consum ocazional de cafea , e bun un Pavoni / Elektra sau ceva de genul asta , pentru restul ( zilnic ) , bune astea ale noastre...oricum iti doresc multa sanatate si refacere grabnica...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#10
Tocmai mă gândeam acum sa îl scot. Azi m-am simțit perfect dar am avut nervi de îmi venea să bat toată ziua la covoare. Cred ca așa se manifesta sevrajul. Pe la 17 am bagat un Rok de 16 grame cu Guatemala si am fost din nou eu. Nici efecte adverse nu am simțit. Mai mă gândesc. Dacă e sa se dea in București fie. Cam de aceea am pus și limitări la vânzare. Preț fix și numai București. Jumătate din mine nu vrea sa plece... Mulțumesc mult pentru susținere. Săptămâna viitoare ar trebui să fac niste analize mai complexe și dacă ies ok s-ar putea sa îl retrag...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#11
Eu am fost nevoit sa scot bila in septembrie... nu imi mai pare rau...
Poti evalua si solutia asta, stiu ca suna radical, dar este o operatie incredibil de usoara... joi operat, sambata acasa.
 
#12
Daca nu imi cumparam masina saptamana trecuta, cred ca te-as fi scapat de el, ca am avazut anuntul la 5 minute dupa ce l-ai postat. Insa asa nu-mi permit schimbarea, spor la vanzare.
 
#13
No problem! Sa îl stăpânești sănătos!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#14
Eu cred ca te-a cam speriat doctorul.Pai, o bila lenesa tocmai ca este stimulata de cafea sa verse continutul,ceea ce este de bine.Asta poate da niste tulburari(scaune dese) neplacute,dar cam atat.Daca stai bine cu corasonul si nu ai ficatul atins de vreo boala mai serioasa(o hepatita sa zicem),nu prea ai de ce te teme.Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi,dar din aproape 40 de ani de spital traiti pe muchie,nu prea am auzit sa fie interzisa cafeaua in cazuri din astea.Mai bine da-i inainte cu curaj.Bine ,nimeni nu spune sa bei cantitati industriale,dar doua pe zi la distante rezonabile de 10 sau 12 ore cred ca poti bea,bucurandu-te si de beneficiile serioase aduse sanatatii tale,antioxidantii aia nefiind deloc putini si inactivi.Profesorul Mencinicopschi,ce cred ca e pregatit binisor in domeniu,ca sa folosesc asa un eufemism la o cafea,spunea ca modul de preparare espresso este cel cel mai bun dintre toate atunci când vine vorba de a profita de toate beneficiile pe care le poate aduce aceasta licoare incercatului nostru organism.Adica daca tot ne mumificam zilnic de toate otravurile pe care astia le baga industrial in toate alimentele,de ce am exclude tocmai cafeaua de calitate ?Asa ca mai bine domnul doctor ar citi atent etichetele din supermarketuri (E VORBA DE ALEA SCRISE MARUNT MARUNT TOCMAI PENTRU A NU VEDEA CE SORICIOAICE SUNT ACOLO)si si-ar intreba colegii de la medicina legala de ce numarul candidatilor la sfintenie de prin cimitire a crescut exponential,refuzand sa fie una cu pamantul dupa cei 7 ani clasici? Undecided Nu renunta!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#15
@organon

- In cazul cafelei si in afara faptului ca este prajita ...( la fiere dischinetika ) si in cazul unui colecist eventual cudat sau septat sau chiar amandoua , asa este ,....cafeaua genereaza , o contractie a vezicii biliare - un spasm , insa daca sfincterul Oddi nu se relaxeaza pentru un drenaj biliar normal , ( eventual cu un intaritor langa , miorelaxant ) , se poate produce o colica biliara de toata frumusetea. Insa in cazul de mai sus nu stim daca avem de-a face si cu vreo litiaza ...si apoi asta ar mai lipsi sa-i dai cu cafea si coledocul sa fie obturat cu cristale de colesterol ( asa -zisele pietre ), dupa aia sa te tii dureri si crize...( se poate ajunge la operatie urgent...)
Recomand moderatie... 1 - max. 2 cafele /zi ( diluate cu lapte eventual ) dar si un intaritor langa ( dar numai unul ....[Image: biggrin.gif]...doar daca e bun tare doua...si atat ).
- In absenta acumularilor de colesterol ( sau pietre - care din pacate au aceesi densitate cu peretele vezicii biliare si nu prea sa vad la ecograf , - trebuie sa fie scula aparatul ,....NU recomand nimanui operatia , chiar daca e laparoscopica cu refacere rapida. Urmarea...(  Bila se va revarsa aproape continuu in intestin , nemaivand unde sa se acumuleze si il va irita pe acesta in toate felurile , generand astfel alte simptome , eventual alta afectiune...de natura digestiva etc...gata m-am plictisit si eu , d 'apai voi... [Image: biggrin.gif]...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#16
(01-04-2017, 23:00)renatoa Wrote: Eu am fost nevoit sa scot bila in septembrie... nu imi mai pare rau...
Poti evalua si solutia asta, stiu ca suna radical, dar este o operatie incredibil de usoara... joi operat, sambata acasa.
Dacă te căutăm, bilă ai și acum. Ce ți-a scos, e vezica biliară sau colecistul.  [Image: tongue.gif] Sănătate maximă!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#17
Si eu sunt vizat de niste probleme cu bila, asa ca informatiile tale sunt pretioase, Levo. Chiar ar fi util un thread la offtopic gen "bila, cafeaua si ficatul". Revin cand am informatii.

Dar pe alt thread, ca sa nu poluam threadul de vanzare al lui mihneasusan.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#18
Vă mulțumesc tuturor! Cred că e suficient material aici ca niciun nou espressoman sa nu mai incerce cafelele tari făcute de Expobar de frica sa nu dea de belele cu bila, cu inima, cu ficatul, etc... Vă crește achiziția de Bialetti și ibrice!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#19
Eu cand simt ca am exagerat cu, cafeaua trec la single: ori Marzocco pt 8g ori IMS pt 10 si reduc aproape la 50% aportul de cafea.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#20
(02-04-2017, 22:39)Zaheyu Wrote: Eu cand simt ca am exagerat cu, cafeaua trec la single: ori Marzocco pt 8g ori IMS pt 10 si reduc aproape la 50% aportul de cafea.

exact asta fac si eu, de obicei in fiecare zi.
dimineata un flat white din dubla, seara un espresso din single.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#21
Se retrage de la vânzare cel puțin până vineri când ajung la un control. Vă mulțumesc pentru susținere. Am redus la una de 18 gr dimineața și una de 9 grame după amiază și mă simt perfect. Cred că am exagerat cu aproape 80 grame de cafea băută numai de mine pe zi. Mă întrebam eu de ce se duce punga de 1 kg așa de repede.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
#22
Aiasta era cauza?Bravo!
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#23
Dap! Așa se pare.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)