Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita

#1
Luand in calcul posibilitatea unui upgrade pentru rasnita din dotare in viitorul mai mult sau mai putin indepartat, am dat o raita pe site-urile de profil, dar nu am gasit prea multe oferte, din pacate, iar preturile sunt exagerate.
Daca decid sa fac acest pas, achizitia o voi face anul viitor, probabil, dar daca gasesc un pret avantajos este posibil chiar mai devreme.

Pentru ca nu mai vreau jumatati de masura, modelele vizate sunt Mazzer Mini (desi ar putea fi tot jumatate de masura), Quamar M80 sau Super Jolly (preferabil).

Daca aveti cunostinta de oferte rezonabile pentru modelele mentionate va rog sa-mi dati de stire.
Multumesc.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#2
O sa te ajute si csabitec cu ale sale concluzii, fiind si el intr-o situatie asemanatoare.
Mazzer Mini nu merita neaparat banii, pentru ca in testele de pe home barista vad ca e sub Vario. INsa ma refer la Mazzer Mini model vechi (cutite de 58mm). Modelul nou, fara dozator si cu electronica pe reglaje, are cutitele de pe Super Jolly (64 mm)

Nestiindu-te amator de Vario Smile poti sa iei in considerare si Macap M2D (ca a lui nickso), Eureka Mignon (ambele cutite plate de 50mm) sau pe cutite conice ai Bezzera BB005, Baratza Preciso, etc.

Acum sunt multiple discutii pe forumurile internationale despre controversa cutite plate vs cutite conice. Si daca te gandesti ca tu vrei upgrade de la un MDF ce foloseste cutite plate de 50mm, parca e aiurea sa dai 350E pe un Macap/Eureka ce au tot cutite de 50mm, insa evident cu o alta constructie mult mai robusta, semiprofesionala as spune.

Si orice ai lua, sa fie fara dozator!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc pt sfaturi, Liviu. Prompt ca de obicei.

Mazzer Mini iau in considerare numai daca il gasesc la un pret foarte avantajos, dar am vazut ca la noi e mai scump decat SJ. Modelul nou e foarte scump pentru ca este electronic si, desi are aceleasi cutite de 64, am inteles ca macina (mult) mai lent decat SJ. Probabil difera in alte privinte.

Cum bine ti-ai amintit, nu sunt un fan Vario Smile , dar sunt deschis altor sugestii. Pana acum, sub 2000 lei nu prea am gasit nimic in magazinele noastre, motiv pentru care ma gandesc serios la SJ, fiind la ~acelasi pret.

Fara dozator am gasit SJ la cafemagia, dar are adaptor pentru pungi si nu stiu cum merge cu portafiltru, neavand suport pentru acesta. Poate ca e mai bine cu dozator decat asa, dar nu am vazut-o fizic.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#4
SJ are dezavantajul marimii. E imensa. Dar daca ai spatiu destul (in special in inaltime) nu e o problema asta. Sau ii pui un hopper caraghios Smile sau poti cumpara unul nou mai mic.

Modelul mai nou de Mini e 650E. Dar ai si controalele acelea electronice de dozare, care impreuna cu lipsa dozatorului, cred ca sunt niste elemente absolut obligatorii, la acel nivel de pret. Desigur, daca prinizi un chilipir SH e altceva...

SJ-ul pentru magazine nu are timer din ce vad (sau poate ma insel, dar nu gasesc informatia) si trebuie sa te asiguri ca poti indeparta acel sistem cu clama.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Stiu ca SJ e mare, dar e un compromis pe care sunt dispus sa-l fac, pentru a nu avea regrete ulterior Smile . Mai mica si la fel de buna nu stiu sa existe.
M-am uitat si la SH, dar nu prea ma vad cu o rasnita prafuita, zgariata si lovita. Prefer un pret mai mare, dar sa stiu ce cumpar. Totusi, nu exclud posibilitatea daca gasesc una intretinuta corespunzator.

La SJ pentru magazine nu lipsa timer-ului e problema principala, pt ca eu pun cafeaua cantarita, nu las in hopper, dar acel sistem cu clama ma ingrijoreaza si pe mine.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#6
Si eu sunt in cautarea unei rasnite, din pacate inca nu m-am hotarat.

Am citit toate forumurile (cred) si am ajuns la concluzia, ca Vario se pare doar o solutie temporara (cativa ani, parere strict personala, avand in dotare doar o rasnita manuala), pe termen lung e nevoie de ceva mai simplu si mai robust.

Pana acuma am 3 variante: Mazzer SJ, La Spaziale Mini Instantaneo (Macap M2D) si Baratza Vario.
SJ foarte mare (am vazut la Semiramis Oradea), ceea ce am citit despre aceasta rasnita, ca nu e cea mai buna solutie pt. home use (retentie mare si face multa mizerie).
La Spaziale Mini, la marimi e ca si Vario dar e simplu si robust ( probleme la retentie 2g, cutite plate mici de 50mm si e stepped, teoretic se poate face stepless).
Pe forumuri se zice ca la rasnite, hopperele, teoretic trebuie umplute cu boabe, cel putin 1/3 (1/4 sau pana la acea ciuperca din interior) din volumul total, pt. o consistenta mai buna (deci fara cafea cantarita).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#7
Alegerea rasnitei mi se pare mult mai dificila decat alegerea unui espressor. Nici eu nu sunt hotarat, dar nici nu ma grabesc. Pentru moment ma descurc si cu MDF-ul, pana gasesc ceva mai bun.

Buna informatia cu pastrarea cafelei in hopper, dar fara timer e mai greu de dozat fara cantarire, iar dozatorul e o gluma proasta. Poate la urmatoarea rasnita. Undecided

Nu tin neaparat sa aiba cutite de 64mm, dar nici de 50mm parca nu as mai vrea. Mi se lungesc urechile pana macin 16g. Macar cele de 58 de pe Mazzer Mini.
Conicele de care amintea Liviu lipsesc cu desavarsire la noi pe piata. Nu am vazut nici un model serios cu asa ceva.

Mie mi-a placut foarte mult Quamar M80E (cutite plate de 63mm), de care am vazut la Dragos (Hedone), desi pe youtube am vazut ca mai genereaza si clumping uneori. In realitate a macinat perfect. M-as multumi si cu varianta manuala cu dozator, dar in Ro costa cat modelul electronic in afara.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#8
Dozatorul e piesa de muzeu in 2013, mai ales pentru acasa! Vad ca usor, usor iese si din cafenele.

De la Quamar asta imi place Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
De asta vorbeam. Mi-a placut mult, dar in ro nu am gasit decat cu dozator.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#10
Eu zic ca a-ti putea lua in considerare si Cunill Tranquilo. Este robusta, are cutite mari, are timer electronic reglabil si un pret decent. Eu sunt multumit de ea.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#11
(22-10-2013, 00:18)adif Wrote: Alegerea rasnitei mi se pare mult mai dificila decat alegerea unui espressor. Nici eu nu sunt hotarat, dar nici nu ma grabesc. Pentru moment ma descurc si cu MDF-ul, pana gasesc ceva mai bun.

Buna informatia cu pastrarea cafelei in hopper, dar fara timer e mai greu de dozat fara cantarire, iar dozatorul e o gluma proasta. Poate la urmatoarea rasnita. Undecided

Nu tin neaparat sa aiba cutite de 64mm, dar nici de 50mm parca nu as mai vrea. Mi se lungesc urechile pana macin 16g. Macar cele de 58 de pe Mazzer Mini.
Conicele de care amintea Liviu lipsesc cu desavarsire la noi pe piata. Nu am vazut nici un model serios cu asa ceva.

Mie mi-a placut foarte mult Quamar M80E (cutite plate de 63mm), de care am vazut la Dragos (Hedone), desi pe youtube am vazut ca mai genereaza si clumping uneori. In realitate a macinat perfect. M-as multumi si cu varianta manuala cu dozator, dar in Ro costa cat modelul electronic in afara.

Mie mi se pare ca Macapul lui Nickso rasneste destul de repede, 14 secunde pt. un double (50mm cu 1400RPM) .

Cunil Tranquilo, studiez si asta. Mersi.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#12
Despre acel Macap nu prea am citit, recunosc, ar putea fi o rasnita buna. Unde ati vazut si la ce pret?

Am luat in considerare, insa, Cunill-ul. Este o rasnita buna, dar am zis ca daca tot ma apuc sa dau iar bani pe rasnita, vreau 'the best of the best'. Nu vreau sa ma gandesc la un nou upgrade peste cateva luni. Ramane, totusi, o varianta demna de luat in calcul.
La Cunill am inteles ca sunt (sau au fost) probleme de fiabilitate a timer-ului, electricitate statica masiva si inca ceva, nu imi mai aduc aminte ce. Retentie de cafea au toate rasnitele cu cutite mari.

Din punctul meu de vedere, la o rasnita nu are ce cauta plasticul in mecanismul de rasnire, dar nici in carcasa nu mai vreau, asa cum are CT-ul. Acum e drept ca daca are mecanismul din metal, dar are joc in filet, nu ajuta cu nimic. Am vazut asta chiar si la un K6, desi cred ca era mai mult la mecanismul de reglaj. .
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#13
Mazzer Super Jolly vs Baratza Vario, interesant.

Comparatie Marime SJ - Vario
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#14
(22-10-2013, 08:52)adif Wrote: vreau 'the best of the best'
Atunci cam in zona asta trebuie sa cauti.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#15
Quote:Atunci cam in zona asta trebuie sa cauti.

Vorbeam de rasnite. Asta e o alta zona, care nu ma atrage. Undecided
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#16
Apropo de rasnitele scumpe. Din descriere, diferenta dintre Mahlkönig Rasnita K30 Single Espresso si Mahlkönig Rasnita K30 Vario este "reglare progresiva a granulozităţii". Stiti ce inseamna asta?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#17
(22-10-2013, 10:05)adif Wrote:
Quote:Atunci cam in zona asta trebuie sa cauti.

Vorbeam de rasnite. Asta e o alta zona, care nu ma atrage. Undecided

Aici chiar esti ca vulpea care nu ajunge la struguri si zice ca sunt acri Smile) Mahlkonig K30 Vario (ca a lui RaduCarutasu) chiar este o capodopera a rasnitelor, la nivel mondial. Testeaz-o unde ai ocazia si te vei convinge. Iar ca si constructie si fiabilitate e in alta clasa... Numai ca 1500E sunt 1500E...

@Pascalau - e vorba de reglajul stepless
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Am fost la Semiramis sa beau un espresso ca lumea, facut special pt. mine Smile cu acest SJ, folosind cu portafiltru (in mod normal se foloseste o alta rasnita).
Se poate folosi foarte bine, daca bagi un pic varful in portafiltru.
Retentia e cam mare, aprox. >3g (doar vizual, fara cantarire), e foarte rapid si e destul de silentios, dar e destul de mare (mai ales cu tava aia de inox din fata).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#19
(22-10-2013, 12:48)Lyvyoo Wrote:
(22-10-2013, 10:05)adif Wrote:
Quote:Atunci cam in zona asta trebuie sa cauti.

Vorbeam de rasnite. Asta e o alta zona, care nu ma atrage. Undecided

Aici chiar esti ca vulpea care nu ajunge la struguri si zice ca sunt acri Smile) Mahlkonig K30 Vario (ca a lui RaduCarutasu) chiar este o capodopera a rasnitelor, la nivel mondial. Testeaz-o unde ai ocazia si te vei convinge. Iar ca si constructie si fiabilitate e in alta clasa... Numai ca 1500E sunt 1500E...

@Pascalau - e vorba de reglajul stepless

OK, pt a nu fi gresit inteles, nu-mi permit K30, motiv pentru care nici nu ma intereseaza ce face. Am spus ca vorbeam de rasnite, in sensul 'pentru muritorii de rand'. K30 face parte dintr-o clasa aparte pe care, daca o aprob sau nu, nu face obiectul discutiei ci e doar o parere personala.

Nu este intentia mea sa generez o polemica pe acest subiect si nici nu am deschis topicul pentru a incepe o noua discutie fara sfarsit 'Mahlkonig vs. restul lumii'.

Sunt receptiv, repet, la orice sugestie mai putin Mahlkonig, oricare ar fi ea. Nu inseamna ca nu o puteti recomanda, evident, inseamna doar ca nu o voi cumpara. E o decize pe care am luat-o deja si pe care nu mi-o voi schimba, indiferent de argumente. Pur si simplu, nu este ceea ce caut.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#20
Ei, nu e nicio polemica, dar ai spus "Vorbeam de rasnite" si se intelegea ca acel K30 nu e "rasnita" Smile mai ales in conditiile in care ai precizat ca "daca tot ma apuc sa dau iar bani pe rasnita, vreau 'the best of the best'." Acum e mai clar. Rasnitele/Espressoarele (ultra)performante nu conteaza neaparat sub aspectul cumpararii lor ci si pentru tehnologia adusa si modul de functionare, care te pot inspira mai departe in achizitia unui aparat mai ieftine ce imprumuta anumite caracteristici.

Eu am vazut Quamar doserless "in realitate", si e superba, atat ca functionare cat si ca look (daca are si asta vreo importanta) si este vizibil mai mica in dimensiuni decat SJ. 43cm inaltime vs. 61, 42cm lungime vs. 29cm. Totul alaturi de controalele electronice dedicate pentru dozare si cutitele la fel de mari. Un review bun aici. In afara costa in jur de 500E fara transport.

Cunill e o varianta, dar are si ea minusurile ei, asa cum le-am insirat in acest post.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Da, e adevarat, nu m-am exprimat in cel mai fericit mod. Shy Oricum, 'the best of the best' e o figura de still. Nu exista asa ceva, bineinteles. Cea mai buna e cea care mi se potriveste.

Am vazut si eu Quamar doserless in realitate si chiar mi-a ramas gandul la ea. Sincer sa fiu, cam acolo ma gandesc, dar in RO nu se gaseste deloc, iar la o rasnita electronica, nu tocmai ieftina, parca nu prea m-as incurca fara garantie.

Daca stie cineva, concret, magazine in care se gasesc rasnite Quamar, Macap M2D etc., il rog sa ne spuna. Eu am gasit numai ceva SJ, Mini, Macap, dar cele mari si Quamar cu dozator. Nici Cunill nu mai vad.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#22
Stefan de la Contego distribuie La Spaziale, iar varianta Macap M2D cu timer este echivalentul rasnitei La Spaziale Mini a lui nickso. Intrebandu-l de pret, azi mi-a raspuns (ca tot mai era un user interesat), ca el vinde La Spaziale doar in sistem Horeca, iar catre persoane fizice vrea sa pastreze cafeaua proaspat prajita inclusa in pret, deci aprox. 1900 de lei pret final cu aprox. 400 de lei credit pentru cafea inclusi. Deci un fel de 1500 + obligatoriu cafea in timp de la el. Daca cineva a gasit-o mai ieftina in Romania (se vorbea de un pret mai mic) sa spuna si aici. Problema ar fi in cei 50mm ai cutitelor, diametru cam mic pentru banii astia.

Cine a avut o tentativa de a aduce Quamar M80 vehicula pe atunci pretul de 640E pentru doserless, ceea ce era multisor. In final nu cred ca au mai adus in Romania.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
M2D catre horeca? Succes! Cool Personal, cred ca se poate mai mult de 50mm la banii astia.

Pentru Quamar si eu am vazut preturi astronomice la noi (varianta cu dozator). De fapt, in Romania cam orice rasnita considerata a fi pentru bar, e tot >2000 RON, indiferent de marca si model. De multe ori nici nu precizeaza marca. Stiu ei ca e pentru bar si ca e buna, sa-i credem pe cuvant.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#24
Vad ca se pune un accent foarte mare pe marime...desi nu exista nici macar un studiu (pe care sa il gasesc eu cel putin) care sa spuna ca mai mare inseamna mai bun...cel putin dpdv al cutitelor plate din rasnite. Un exemplu concludent este rasnita despre care s-a vorbit mai devreme, k30, care are cutite de "numai" 64 sau 65 mm, si care este considerata mult mai buna decat altele cu cutite mai mari. Plus ca, din cate am vazut uitandu-ma la poze alaturate cu cutite de diferite marimi, diferenta de marime nu se traduce in latime mai mare a partii care rasneste...mai degraba a cercului interior. Eu am trecut de la 64 mm, k6, la 50, la spaziale, fara sa simt o schimbare calitativa in rau...as putea spune ca am simtit una in bine dar, din cauza ca nu le-am avut pe amandoua in acelasi timp, mi-e sa nu fie autosugestie...

Din punctul meu de vedere robustetea, marimea, consistenta, calitatea, comoditatea in utilizare sunt atribute mult mai importante decat marimea cutitelor...nu neaparat in aceasta ordine. Stabileste-ti prioritatile si restrange aria de cautare in functie de ele. Cand vei avea de ales intre doua trei...iti va fi mult mai usor, mai ales daca se si gasesc la noi.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#25
La cutitele mari, suprafata mai mare e data de diametru, nu neaparat de latimea cutitului.

In orice caz, eu sunt de acord cu tine, nu stiu daca mai mare inseamna obligatoriu si mai bun. As alege M2D fara sa stau pe ganduri daca ar avea un pret rezonabil, dar, din pacate, nu prea e cazul.

Sa fiu sincer, pretul de la Contego este apropiat de ce am vazut in afara, fara sa luam in calcul si cafeaua obligatorie. Dar asta nu inseamna ca e mic.
In plus, 1500 suna mai bine decat 1900 cand dai banii gramada, chiar daca primesti si cafea, pentru ca daca ai strans suma intreaga te gandesti ca ai putea sa iei o rasnita mai buna Smile. De cafea mai gasesti tu prin buzunar.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#26
(22-10-2013, 11:44)Pascalau Wrote: Apropo de rasnitele scumpe. Din descriere, diferenta dintre Mahlkönig Rasnita K30 Single Espresso si Mahlkönig Rasnita K30 Vario este "reglare progresiva a granulozităţii". Stiti ce inseamna asta?

K30 Vario este stepless . Cealalta are mai multe trepte fixe de reglare si nu permite pozitii intre acestea ( pe scurt nu este stepless ) .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#27
Este posibil ca, daca vb la service-ul la spaziale, sa iesi tot pe la 1500...noua. Dar am gasit-o la 310 euro, cu transport gratuit in romania...macap fara timer, m2m. Daca te intereseaza in mod deosebit si nu gasesti da-mi un pm ca stiu ca am link-ul pe undeva. O alta rasnita la care m-am uitat cand cautam este ascaso i1: cutite plate de 50...parca, mecanism de metal, timer si un design frumusel. Motorul are 200 si ceva w daca tin bine minte. Si am vazut pe un site, parca era cafemagia dar nu sunt sigur, preturi sub cele de pe forum...dar trebuie verificat.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#28
(22-10-2013, 19:14)nickso Wrote: Vad ca se pune un accent foarte mare pe marime...desi nu exista nici macar un studiu (pe care sa il gasesc eu cel putin) care sa spuna ca mai mare inseamna mai bun...cel putin dpdv al cutitelor plate din rasnite .

Sunt multe studii si dezbateri pe aceasta tema . Am citit mult cand am cumparat
K30 Vario .
Este in engleza , insa am vazut ca marea majoritate a forumistilor se descurca cu aceasta limba :

Posted Thu Jun 9, 2011, 1:05pm
Subject: Re: Burr size -- Does it really matter?


Posted June 9, 2011 link

You can only counter the heat so much by reducing speed. They're still metal (or ceramic in a handful of cases.) The burrs themselves still generate, AND absorb heat. And the smaller the surface the more of that heat they retain with less mass to sink that heat to. And generally, the larger burr machines also have more metal in the chamber to spread that heat around too. Heat is a significant detractor to flavor.

Additionally, in most cases, smaller burr machines are meant for lower volume use, and thus have lower power motors, with less torque. This means that the rotational speed is usually NOT slowed down, but rather sped up. Bigger burred machines generally have bigger motors with more torque allowing the burrs to maintain constant speed regardless of rotating more slowly. Additionally, when talking about flat burrs vs flat burrs, the wider diameter means a greater differential in speed between the relatively slower inner section (the crusher/cracker portion of the burr) and the outer section (the actual grinding portion.) Small grinders like, say, the iSteel have pretty weak motors. Bigger units like Mini have relatively better motors, and behemoth grinders like K10 and Robur have colossal motors that consume most of the interior of the already huge chassis. So ironically, the biggest burrsets are the ones with motors that can maintain constant speed at lower RPMs.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#29
@nickso - bine de stiut, multumesc! Daca nu am alta varianta, te contactez.
Cine se ocupa de service-ul La Spaziale in RO?
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#30
Dar ai gasit si concluzii...concludente? Dezbateri stiu ca sunt multe..dar si in postarea ta observ ca autorul post-ului citat face niste generalizari cu privire la rasnitele cu cutite mici...au motor slab, nu mentin viteza constanta, etc...ori astea sunt generalizari care nu vorbesc de marimea cutitelor. Ok, se considera ca, de obicei, rasnitele cu cutite mici sunt facute pt utilizare casnica si se mai taie colturi in procesul de fabricatie pentru a scoate un pret mai bun...dar nu este mereu cazul. Daca vorbim de viteza si incalzirea boabelor...la aceeasi viteza unghiulara cutitele mai mari au o viteza mai mare...fizica elementara. E rau sau bine? Se vorbeste de mai mult metal care disipeaza caldura...sa nu uitam ca vorbim de o rasnire de max 15 sec...in care cutitele nu se ating intre ele, singura frecare fiind cu cafeaua. Vorbim de rasnite aproape complet din metal...conteaza 25g de otel pe care acele cutite le au in plus. Iar noi rasnim cafeaua in portafiltrul incins la 90 de grade...sau cat o avea. Si o tinem acolo pana terminam de rasnit, distribuit, presat...

Concluzia mea a fost ca ce conteaza este calitatea constructiei...restul sunt presupuneri care au plecat de la marketingul facut de producatori. Nu cred ca utilizatorul obisnuit poate sa realizeze cat de mult influenteaza viteza, marimea, motorul, etc...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)